112-vjeçari nga Japonia në librin e rekordeve Guinness, shpallet burrin më i vjetër në botë

Mos i humb

Rusi, arrestohet një mjeke me pretendimin se përhap informacione të rreme rreth COVID-19

Kryesuesja e Sindikatës së Unionit të Mjekëve të Rusisë, Anastasiya Vasilyeva, u arrestua me pretendimin se përhap informacione të rreme në lidhje...

Itali, rritet në 13.155 bilanci i viktimave nga COVID-19

Italia ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit sa i përket të prekurve me Koronavirus. Numri i viktimave ka shkuar në...

​Ministri Bislimi aprovoi Planin Operacional për Pakon Fiskale Emergjente

Ministri i Financave ka marr vendim për aprovimin aprovimin e Planit Operacional për Pakon Fiskale Emergjente, ku sipas këtij vendimi obligohen të...

Frikë në burgun e Rrogozhinës, juristi dyshohet me COVID 19, drejtori: Jam edhe unë në karantinë

Juristi i burgut të Rrogozhinës dyshohet të jetë prekur nga COVID 19. Lajmi ka qarkulluar në rrjetet sociale dhe media, por drejtori...

Një burrë japonez 112 vjeç është shpallur “burri më i vjetër në botë” nga Guinness World Records. Chitetsu Watanabe ka lindur në 5 mars 1907 në Niigata, në veriperëndim të Japonisë. 112-vjeçari jeton në një azil në qytetin e tij të lindjes.

Ditën e djeshme ai mori certifikatë nga libri i rekordeve Guinness shkruan Corriere. Babai i pesë fëmijëve ka treguar edhe sekretin e jetëgjatësisë së tij, “mos u zemëroni dhe buzëqeshni gjithmonë”. Dhe “mëkati” i tij është një buding me krem karamel që e pëlqen shumë.

Titulli si burri më i moshuar në botë iu vu pas vdekjes së Masazo Nonaka në muajin janar. Masazo Nonaka edhe ai japonez vdiq një muaj dhe ishte 112 vjeç e 266 ditë. Ndërsa gruaja më e moshuar në botë është Kane Tanaka nga Japonia, e cila muajin e kaluar mbushi 117 vjeçe. Japonia mbaj rekord për jetëgjatësinë në botë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

SHBA, numri i të vdekurve nga COVID-19 tejkalon shifrën 11.000

Sipas të dhënave të Universitetit amerikan Johns Hopkins, numri i të vdekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në SHBA është rritur në...

Italia raporton 604 vdekje nga COVID-19, ulet numri i infektimeve

Italia ka njoftuar 604 raste të reja të vdekjeve nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve...

Turqi, numri i vdekjeve nga COVID-19 rritet në 725

Turqia ka konfirmuar mbi 76 raste të vdekjeve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në 24 orët e fundit, duke e çuar në 725...

Kontingjenti i parë me ndihma mjekësore nga Turiqa mbërrin nesër në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë, përmes një njoftimi zyrtar, ka bërë të ditur se të mërkurën më 8 prill 2020, në Aeroportin Ndërkombëtar “Adem...

COVID-19: Pas 76 ditëve Kina heq bllokimin në Wuhan

Pas 76 ditëve Kina ka hequr bllokimin në qytetin Wuhan, që ishte imponuar për të luftuar pandeminë e koronavirusit të ri (COVID-19).