12 kufij të shteteve që duken aq të pazakonshëm (foto)

Mos i humb

Situata nga pandemia, Këshilli Europian iu hap derën udhëtarëve nga disa vende

Në bazë të kritereve dhe kushteve të parashtruara tek rekomandimet, Këshilli Europian ka përditësuar listën rekomanduese të shteteve të cilëve mund t’iu...

Koronavirusi shkakton mbi 42 mijë të vdekur në Britaninë e Madhe, 304 695 të infektuar me Covid-19

Koronavirusi ka shkaktuar mbi 42 mijë të vdekur në Britaninë e Madhe. Saktësisht, në shtetin britanik kanë ndërruar jetë...

Zëdhënësja e PD, Ina Zhupa publikon faktet: Eri Betoni miraton planin për ndërtimin e kullave 18 kate te zona e Parkut të Liqenit

Zëdhënësja e PD Ina Zhupa me anë të një statusi në “Facebook” ka publikuar dokumente, ku faktohet se kryetari i Bashkisë së...

Thaçi dekreton Ligjin për Buxhetin, ku përfshihen 170 eurot për qytetarët

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi njofton se ka dekretuar Ligjin për Buxhetin që i është derguar gjatë ditës së djeshme.

Kur dëgjojnë fjalën “kufij shtetëror”, mendja na shkon te rojet e armatosura deri në dhëmbë, qentë e specializuar dhe rrethojat me tela ku me një shikim të ashpër të kërkohet pasaporta.

Eh, ja që nuk është gjithmonë ashtu!

Shumë vende kanë të shënjuar kufijtë vetëm sa për simbolikë, dhe të kalosh në të është si të kalosh nga një qytet në tjetrin.

Ja dhe disa shembuj.

1. Kjo pamje madhështore është një kufi midis Gjermanisë dhe Republikës Çeke. Pamja është thjesht befasuese!

12 borders between countries that shatter all stereotypes

2. Ky shpat është në kufirin midis Norvegjisë dhe Suedisë.

12 borders between countries that shatter all stereotypes

3. Ky peshk gjigant që ndan Poloninë dhe Ukrainën simbolizon kufirin kombëtar midis këtyre vendeve.

12 borders between countries that shatter all stereotypes

4. Ju madje mund të luani golf në kufirin finlandezo-suedez.

12 borders between countries that shatter all stereotypes

5. Argjentina — në të majtë, Brazili – në të djathtë, Paraguai – në mes.

12 borders between countries that shatter all stereotypes

6. Kufiri midis këtyre shteteve bëhet direkt e në trotuar. Brazili – në të majtë, Uruguai – në të djathtë.

12 borders between countries that shatter all stereotypes

7. Kufiri midis Kanadasë dhe Shteteve të Bashkuara kalon përmes një qyteti të quajtur Derby Line – drejtpërdrejt nëpër ndërtesa.

12 borders between countries that shatter all stereotypes

8. Ju mund të hyni në këtë kafene nga Holanda dhe të dilni nga ajo në Belgjikë.

12 borders between countries that shatter all stereotypes

9. Kufiri midis Nepalit dhe Kinës kalon direkt mbi Everest

12 borders between countries that shatter all stereotypes

10. Kufiri midis Gjermanisë dhe Holandës është shënuar me një shirit metalik në qendrën tregtare “Eurode”.

12 borders between countries that shatter all stereotypes

11. Ky është një ishull midis Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara. Ishulli është vetëm 35 km larg nga të Chukotka dhe Alaska. Përkundër kësaj, diferenca në kohë është 21 orë.

12 borders between countries that shatter all stereotypes

12. Nuk ka asgjë të jashtëzakonshme në kufirin midis Kinës dhe Mongolisë. Vetëm dy dinozaurë që puthen.

12 borders between countries that shatter all stereotypes

 

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Sot në Gjermani filloi testimi i detyruar i udhëtarëve.

Siç ishte paralajmëruar, sot në Gjermani ka filluar testimi i detyruar për koronavirus për të kthyerit nga zonat e rrezikut. Qindra njerëz...

Libani apelon për mbështetje të vendeve arabe pas shpërthimit

Presidenti libanez, Michel Aoun, u bëri thirrje vendeve arabe të mbështesin Libanin, pas shpërthimit masiv në Portin e Bejrutit.

Humb jetën gruaja e ambasadorit holandez që u plagos në shpërthimin në Bejrut

Ka humbur jetën Hedwig Waltmans-Molier, gruaja e ambasadorit të Holandës në Bejrut Jan Waltmans, e cila ishte plagosur rëndë në shpërthimin që...

Rritet ndjeshëm numri i të infektuarve me Covid19 në Itali, 552 raste të reja në 24 orët e fundit

Është rritur ndjeshëm numri i personave të infektuar me Covid19 në Itali. Sipas informacioneve zyrtare, në 24 orët e fundit ka pasur...

Irani regjistron 132 vdekje të reja nga COVID-19

Me 132 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19), në Iran është rritur në 18.264 numri...