25 vjet nga Masakra e Srebrenicës, Varhelyi: Europa dështoi, plaga mbetet e hapur

Mos i humb

Kosovë : Janë regjistruar 196 raste të reja dhe 16 vdekje në 24 orët e fundit .

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me  metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 475 mostra të marra...

“I vetmi gjyqtar nga presidenti Moisiu me medaljen e mirënjohjes për punën time”

Gjyqtari Petrit Çomo i Gjykatës së Tiranës po përballet sot me Komisionin e Pavarur të Kualifikimit. Trupa gjykuese që...

Pandemia në Kosovë, rreth 40 mijë persona humbën vendin e punës

Prej muajit mars të këtij viti edhe kur filloi pandemia Covid-19, besohet se në Kosovë kanë humbur punën rreth 40 mijë persona,...

Ekonomia gjermane paralajmëron pasoja të paparashikueshme: Vala e dytë e virusit do të ishte rrënim!

Mbyllja rishtas e ekonomisë do të ishte më e dëmshme, se vala e parë e virusit. Ekonomia gjermane paralajmëron nga pasoja të...

“Europa dështoi në Srebrenicë dhe ne ndjehemi të turpëruar”, tha komisioneri për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi, në prag të 25 vjetorit të masakrës.

Duke folur të premten në Parlamentin Europian, Varhelyi pohoi se se “Gjenocidi në Srebrenicë mbetet një plagë e hapur në zemër të Evropës” Ajo vazhdon të na ndjekë. Vazhdon të na kujtojë përgjegjësinë tonë të përbashkët për të parandaluar që gjenocidi të ndodhë përsëri. Prandaj, është detyra jonë që ta kujtojmë Srebrenicën përgjithmonë”, u shpreh komisioneri.

Ndërkaq, sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres, tha se ajo që ndodhi Srebrenicë ishte krimi më i keq masiv në tokën europiane, pas Luftës së Dytë Botërore.

“25 vjet më vonë, nderojmë mijëra të vrarët dhe zotohemi se nuk do t’i harrojmë kurrë. Bashkohemi me vuajtjen e familjeve të tyre, përfshirë të atyre që kanë ende familjarë të pagjetur”, u shpreh sekretari i OKB.

Dhjetëra të mbijetuar të masakrës marshua të enjten, përmes pyjeve në lindje të Bosnjes, në rrugën që përshkuan 25 vite më parë t’iu shpëtuar forcave serbo-boshnjake.  Në korrik të vitit 1995, forcat serbe të Bosnjës vranë mbi 8,000 burra dhe djem myslimanë në Srebrenicë – zonë që ishte shpallur e sigurt nga Kombet e Bashkuara. Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë në Hagë konstatoi në vitin 2007 se vrasjet ishin gjenocid. 

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

​303 raste të reja me COVID-19 dhe 9 të vdekur në Bullgari

Autoritetet shëndetësore në Bullgari kanë konfirmuar 303 raste të tjera të koronavirusit në 24 orët e kaluara, nga 5,701 testuar, sipas të...

Detyrimi i maskave, francezët hezitojnë, Parisi do të aplikojë mbajtjen e maskave në lagje të caktuara

Franca, Spanja, Greqia janë tri vende evropiane që po raportojnë një shpërthim të pandemisë brenda kufijve të tyre pas lehtësimit të karantinës...

Gjermani: Nga e shtuna, testimi i detyruar i të ardhurve nga zonat me rrezik

Në luftën kundër përhapjes së virusit të koronës, udhëtarët nga zonat e përcaktuara ndërkombëtarisht si të rrezikshme që vijnë në Gjermani, do...

Rritet përhapja e Covid19 në Evropë, frikë për një izolim të dytë

Teksa Spanja, Franca dhe Greqia përjetojnë një rritje të theksuar të numrit të të infektuarve nga Covid19, janë shtuar shqetësimet për një...

Austria sërish me numër të lartë të rasteve të reja

Në Austri, pas pesë ditësh me radhë, numri i rasteve të reja me koronavirus përsëri ka arritur në shifra të larta, pasi...