“300.000 refugjatë sirianë në afërsi të kufirit turk”

Mos i humb

Tentoi të kalonte drejt Turqisë një shumë të madhe eurosh të padeklaruara, ndalohet shqiptarja në Rinas

Një shumë e madhe eurosh është kapur sot në aeroportin e Rinasit, të cilat nuk ishin deklaruar. Gazetarja Klodiana...

Arrestohet në pikën kufitare të Morinës Maqedonasi në kërkim ndërkombëtar

Një tjetër person i shpallur në kërkim ndërkombëtar arrestohet nga Policia e Shtetit. Bëhet fjalë për një 37 vjeçar maqedonas të shpallur...

Zvicra ka afro 3 mijë raste aktive me Covid-19

Zvicra ka një rritje graduale të të prekurve me koronavirus, por lajmi i mirë është se ky shtet mbi 90% të rasteve...

Vuçiç : S’kam frikë nga protestuesit

Aleksandar Vucic deklaroi se nuk shqetësohet se mund të humbasë pushtetin politik mes protestave masive që kanë shpërthyer në Beograd e pjesë...

Qindra mijëra sirianë e kishin patjetër të strehohen në kampet në afërsi të kufirit turk për shkak të përshkallëzimit të përleshjeve në pjesën veriperëndimore të Sirisë në muajin prill, thanë të martën nga një agjenci e Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB).

“Siria veriperëndimore ka qenë dëshmitare e përshkallëzimit dramatik të konfliktit që nga fundi i muajit prill duke ndikuar në provincat e Hamas veriore, Idlibit jugor dhe Halepit perëndimore”, thuhet në kumtesën e Programit Botëror të Ushqimit (WFP), që është një degë e OKB-së për asistencë me ushqim.

“Situata i ka detyruar më shumë se 300.000 persona që të lëshojnë vendin, shumica prej të cilëve u janë drejtuar kampeve për IDP (persona të zhvendosur brenda shtetit) në provincën Idlib në veri të Sirisë, e cila gjendet në afërsi të kufirit me Turqinë”, thuhet në kumtesë.

Në të po ashtu theksohet se vala e dhunës gjithashtu ka ndërprerë operacionet e WFP-së në disa zona, veçanërisht në pjesët jugore të Idlibit, dhe se autoritetet e kanë pasur të pamundur të arrijnë në rreth 7.000 persona në kështjellën Madiq të provincës veriore Hama që nga muaji Maj.

“Fatkeqësisht, bujqësia gjithashtu është ndikuar në masë të madhe, ku duke u bazuar në vlerësimet satelitore, të paktën 18.000 hektarë e tokës bujqësore është djegur në javët e fundit”, qëndron në kumtesë.

– Situata në zonën e de-eskalimit në Idlib

Idlibi, ku numri i banorëve ka arritur në katër milionë me emigrimet e brendshme, është nën kontroll të opozitës që nga marsi i vitit 2015. Idlibi në mënyrë intensive ka qenë cak i sulmeve nga regjimi i Bashar al-Assad-it.

Turqia dhe Rusia në shtator të vitit të kaluar u dakorduan për të shndërruar Idlibin në një zonë të de-eskalimit në të cilën rreptësisht do të ndaloheshin të gjitha aktet e agresionit.

Megjithatë, forcat e regjimit të Assad-it vazhdimisht kanë thyer kushtet e armëpushimit, duke ndërmarrë sulme të shpeshta brenda zonës së de-eskalimit.

Burime nga mbrojtja civile raportojnë se vetëm gjatë muajit maj, të paktën 231 civilë, duke përfshirë 59 fëmijë, janë vrarë, ndërsa 659 të tjerë janë plagosur nga sulmet e regjimit, grupeve të huaja terroriste të mbështetura nga Irani dhe Rusia.

Siria është përfshirë nga një luftë e egër civile që nga viti 2011, kur regjimi i Bashar al-Assad-it ndërhyri me egërsi ndaj demonstruesve.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Publikohet tjetër përgjim i Zoran Zaevit, ja çfarë thotë për Ali Ahmetin dhe rastin që po hetohej

Një tjetër përgjim i ashtuquajtur ‘’bombë’’ është publikuar nga mediat në Maqedoninë e Veriut vetëm pak ditë para zgjedhjeve, pikërisht për ish=...

Zvicër: Janë regjistruar 108 raste të reja në 24 orët e fundit.

Në Zvicër dhe Lihtenshtajn, sot janë raportuar 108 infeksione të reja me virusin e koronës, njofton Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG)...

Iran, rritet në mbi 12.600 numri i viktimave nga COVID-19

Me 188 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Iran është rritur në 12.635 numri...

Japoni, 63 të vdekur nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Numri i personave që kanë humbur jetën në përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë është rritur...

Ushtria serbe nuk i bindet Vuçiç, kundërshton urdhërin për ndalimin e protestave

Ushtria serbe ka dalë kundër urdhërit të presidentit Aleksandër Vuçiç, për ndalimin e protestave në Beograd. Mësohet se refuzimi ka ardhur nga...