38% e gjermanëve duan largimin e Merkelit nga kancelaria

83
0

2021.

Sipas një sondazhi nga instituti ”YouGov”, për llogari të agjencisë gjermane të lajmeve, DPA, dhe i publikuar sot, 43% mendojnë se Merkel duhet të rrijë në post deri në zgjedhjet e ardhshme federale, ndërkohë që 18% nuk janë të vendosur.

Merkel hoqi dorë nga posti i shefes së Unionit Kristian-demokrat (CDU) në fillim të dhjetorit, pas 18 viteve në krye të kësaj partie.

Ajo u zëvendësua nga sekretarja e përgjithshme e CDU-së, Annegret Kramp-Karrenbauer.

Pas largimit nga kreu i partisë, Merkel tha se do të dëshironte të qëndronte në krye të kancelarisë deri në përfundim të mandatit.

Merkel mund të largohet nga kancelaria në rast të ndryshimit të koalicionit ose në rast zgjedhjesh të parakohshme, pas humbjes së një votëbesimi në Bundestag.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here