5 rregulla të thjeshta nga mjekët për të rritur një fëmijë të shëndoshë

Mos i humb

Vazhdon të rritet numri i viktimave dhe rasteve me COVID-19 në Brazil, Meksikë dhe Indi

Ministria e Shëndetësisë së Brazilit njoftoi se me 42.619 rastet e reja që janë regjistruar në 24 orët e fundit ka arritur...

Kthyen lokalin në bazë për shpërndarjen e kokainës e kanabisit, arrestohen dy vëllezër në Tiranë

Policia ka finalizuar sot operacionin e koduar “SHOCK”, i zhvilluar nga Sektori për Hetimin e Narkotikëve në Drejtorinë Vendore e Policisë Tiranë,...

Opozita siriane reagon ndaj Rusisë dhe Kinës për veton ndaj ndihmave ndërkombëtare

Kryetari i Qeverisë së Përkohshme të Sirisë, Abdurrahman Mustafa, reagoi kundër vetos ruse dhe kineze mbi rinovimin e mekanizmit që mundëson dërgimin...

Shqipëri : Është rritur sërisht numri i të infektuarve , janë regjistruar 82 raste të reja në 24 orët e fundit .

Shqipëria ka pësuar një rritje të rasteve të reja duke regjistruar 82 në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë njofton se...

Kur një person bën fëmijë, ata ndonjëherë ‘humbin mendjen’.

Dhe nuk është vetëm për netët pa gjumë. Një nga frikat më të mëdha të një nënë dhe babai është se ndoshta fëmija nuk është mirë.

Sidoqoftë, një pediatër i mirë do të thoshte se shumica e fëmijëve rriten dhe zhvillohen në një mënyrë normale. Dhe puna e prindërve është të rrin të qetë dhe të bëjën vetëm disa gjëra të thjeshta për të rritur një fëmijë të shëndoshë, raporton “Bright Side”, transmeton lajmi.net.

Mos përshkruani ilaçe vet

Nuk ka asnjë situatë ku mund të i jepni fëmijës tuaj ilaçe vetëm, edhe nëse djali apo vajza e një shoqes ka pasur të njëjtën sëmundje dhe ka përdorur disa ilaçe dhe i kanë bërë mirë, ju nuk duhet t’ia jepni të njëjtat.

Forcojani sistemin imunitar

Në mënyrë që një fëmijë të rritet i shëndetshëm dhe të jetë në gjendje të i luftojë viruset dhe bakteriet, atëherë ju duhet të krijoni gjërat më të rehatshme në mënyrë që të i përmirësohet sistemi imunitar. Në mënyrë që ta bëni këtë ju duhet:

Mundoheni që ta ushqeni me gji, të paktën deri në muajin e 6

Krijoni gjendjen e rehatshme në shtëpi, sidomos sa i përket temperaturës

Ecni me të çdo ditë

Mos e neglizhoni aktivitetin fizik

Sigurohuni që fëmija merr gjumë të mirë dhe të mjaftueshëm

Bëhuni të durueshëm

Disa probleme shëndetësore që prindërit shqetësohen mund të rregullohen me kalimin e kohës.

Mos i injoroni vaksinat

Nuk ka asnjë doktor që do të thoshte që mos t’i merrni vaksinat.

Mbani mend simptomat

Ndonjëherë fëmijët edhe pse kanë kujdes të mirë, ata prapë mund të sëmuren. Kjo është normale, është mënyra sesi sistemi imunitar mëson. Prandaj, duhet të i kushtoni rëndësi simptomave të fëmijës për të ditur se ku është problemi.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Xhamitë nuk do të mbyllen, por obligohen disa masa shtesë

Xhamitë nuk do te mbyllen, ky është vendimi i kryesisë se Bashkësisë Islame te Kosovës: 1 Ndalen ligjëratat dhe...

Hoti thotë se Fitër Bajrami e protesta e VV-së rritën numrin e të infektuarve me COVID-19

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti rritjen e rasteve me Covid-19 ia ka atribuuar festës së Fitër Bajramit më 24 maj dhe tubimit...

Njihe Zotin

https://youtu.be/NZ-Pe-JIrQw Titulli: Njihe ZotinAutor: Dr. Mustafa MahmudPërkthyes nga gjuha boshnjake: Nexhat IbrahimiRedaktor profesional: Prof. Nuredin AhmetiRedaktor gjuhësor:...

Mosrespektimi i masave, dënimi deri në 12 vjet burgim e 8 mijë euro gjobë

Policia e Kosovës nga dita e martë do të nisë shqiptimin e gjobave për qytetarët që nuk respektojnë masat e dala nga...

Turqia regjistron 1,012 raste të reja me COVID-19 brenda 24 orësh

Turqia regjistroi 1,012 raste të reja të koronavirusit dhe 19 vdekje në 24 orët e kaluara, tha Ministri i Shëndetësisë, Fahrettin Koca.