5 rregulla të thjeshta nga mjekët për të rritur një fëmijë të shëndoshë

Mos i humb

Vepro herët, me të gjithë forcën”, si e ndaloi gjenerali amerikan përhapjen e COVID-19 në Korenë e Jugut

“Vepro herët, me të gjithë forcën”, kjo është këshilla që jep Gjenerali Robert Abrams për të luftuar koronavirusin. Ai është gjenerali më...

Pas këtij terri, do dalim sërish të shohim yjet

“Vetëm në errësirë mund të shohësh yjet”. Është fraza e famshme e Martin Luther King, shprehje të cilën Nasa ka vendosur ta...

Ambasada e SHBA mesazh të rëndësishëm për viktimat e krimit

Ambasada e SHBA në Tiranë flet sërish për Reformën në Drejtësi, teksa ndalet te viktimat e krimit. Në një...

OBSH ngre alarmin: Çdo ditë e më shumë po sëmuren dhe vdesin të rinj

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka thënë se numri i personave të rinj dhe poshtë 60 vjeç që infektohen ose vdesin nga koronavirusi...

Kur një person bën fëmijë, ata ndonjëherë ‘humbin mendjen’.

Dhe nuk është vetëm për netët pa gjumë. Një nga frikat më të mëdha të një nënë dhe babai është se ndoshta fëmija nuk është mirë.

Sidoqoftë, një pediatër i mirë do të thoshte se shumica e fëmijëve rriten dhe zhvillohen në një mënyrë normale. Dhe puna e prindërve është të rrin të qetë dhe të bëjën vetëm disa gjëra të thjeshta për të rritur një fëmijë të shëndoshë, raporton “Bright Side”, transmeton lajmi.net.

Mos përshkruani ilaçe vet

Nuk ka asnjë situatë ku mund të i jepni fëmijës tuaj ilaçe vetëm, edhe nëse djali apo vajza e një shoqes ka pasur të njëjtën sëmundje dhe ka përdorur disa ilaçe dhe i kanë bërë mirë, ju nuk duhet t’ia jepni të njëjtat.

Forcojani sistemin imunitar

Në mënyrë që një fëmijë të rritet i shëndetshëm dhe të jetë në gjendje të i luftojë viruset dhe bakteriet, atëherë ju duhet të krijoni gjërat më të rehatshme në mënyrë që të i përmirësohet sistemi imunitar. Në mënyrë që ta bëni këtë ju duhet:

Mundoheni që ta ushqeni me gji, të paktën deri në muajin e 6

Krijoni gjendjen e rehatshme në shtëpi, sidomos sa i përket temperaturës

Ecni me të çdo ditë

Mos e neglizhoni aktivitetin fizik

Sigurohuni që fëmija merr gjumë të mirë dhe të mjaftueshëm

Bëhuni të durueshëm

Disa probleme shëndetësore që prindërit shqetësohen mund të rregullohen me kalimin e kohës.

Mos i injoroni vaksinat

Nuk ka asnjë doktor që do të thoshte që mos t’i merrni vaksinat.

Mbani mend simptomat

Ndonjëherë fëmijët edhe pse kanë kujdes të mirë, ata prapë mund të sëmuren. Kjo është normale, është mënyra sesi sistemi imunitar mëson. Prandaj, duhet të i kushtoni rëndësi simptomave të fëmijës për të ditur se ku është problemi.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

CEO i Twitterit do të dhurojë 1 miliard dollarë për luftën kundër COVID-19

Drejtuesi i lartë (CEO) i Twitter-it, Jack Dorsey, njoftoi se në kuadër të luftës kundër koronavirusit të ri (COVID-19) do të dhurojë...

Izrael, rritet në 71 numri i të vdekurve nga COVID-19

Në Izrael ka arritur në 71 numri i të vdekurve dhe në 9.404 numri i rasteve me koronavirusin e ri (COVID-19).

Kroaci, në një shtëpi për të moshuar 10 të infektuar nga COVID-19

Është duke vazhduar evakuimi i një pjese të banorëve të shtëpisë për persona të moshuar në Split të Kroacisë pasi që 10...

Manastirliu: Shërohen 4 infermierë dhe një mjeke nga COVID-19

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, nëpërmjet një postimi në faqen e saj në Facebook, ka ndarë lajmin e mirë...

Keni të prekur me COVID-19 ndonjë pjesëtar në familje? Këshillat e MSH për qytetarët

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i kërkon qytetarëve të vijojnë të respektojnë masat e distancimit social. Sic e...