7 orë gjumë për një zemër të shëndetshme

Mos i humb

Kaos në ShBA: Dhunë, zjarr dhe plaçkitje në ditën e gjashtë të protestave për vdekjen e njeriut me ngjyrë

Në disa qytete të Shteteve të Bashkuara vazhduan të dielën protestat kundër dhunës policore dhe racore ndaj afrikoamerikanëve. Përplasje u regjistruan edhe...

Meta uron Italinë: Shpresoj ta kapërcejmë këtë situatë

Presidenti Ilir Meta i ka uruar Italisë Festën e Republikës. Përmes një letre drejtuar homologut Sergio Mattarella, Kreu i...

Maqedoni e Veriut, 89 raste të reja dhe 7 të vdekur nga koronavirusi

Gjithashtu në këtë periudhë kanë humbur jetën 7 persona, duke e çuar numrin e vdekjeve në 140. Ministria e...

FRPD proteston para Ministrisë së Arsimit: Të shkarkohet Besa Shahini!

FRPD reagon për megaskandalin e dhunës seksuale ndaj 15 vjecares. Të rinj të FRPD kanë tubuar sot para Ministrisë së Arsimit.

Për evitimin e sëmundjeve të zemrës, nevojiten shtatë orë gjumë, as më pak e as më shumë, thonë shkencëtarët amerikanë

Njerëzit që flenë më pak se pesë orë, duke përfshirë edhe gjumin e ditës, rrisin dy herë më shumë rrezikun nga paraqitja e sëmundjeve të zemrës, duke përfshirë edhe infarktin, krahasuar me ata që flenë shtatë orë, thuhet në studimin e shkencëtarëve nga Fakulteti i mjekësisë të universitetit “West Virginia”.

Ajo që është më interesante, është zbulimi i këtij studimi se, njerëzit që flenë nëntë orë në ditë, janë për një herë e gjysmë më të rrezikuar nga paraqitja e sëmundjeve të zemrës, krahasuar me ata që flenë shtatë orë në ditë.

Për nevojat e studimit, shkencëtarët kanë analizuar të dhënat e rreth 30.000 të personave të rritur, e më pas të dhënat rreth gjatësisë së gjumit i kanë krahasuar me të dhënat rreth sëmundjeve të zemrës.

Pesë a më pak orë gjumë në ditë kanë raportuar nga 8% të pjesëmarrësve në studim, kurse 9% prej tyre kanë deklaruar se flenë nëntë, a më shumë orë.

Duke marrë parasysh se studimi është bërë duke krahasuar të dhënat, shkencëtarët nuk ia kanë dalë që ta zbulojnë shkakun e lidhshmërisë midis kohëzgjatjes së gjumit dhe paraqitjes së sëmundjeve të zemrës.

Supozohet se gjumi i tepërt ndikon në funksionet metabolike dhe endokrine, kurse mangësia e gjumit çon deri te zvogëlimi i tolerancës në glukozë, zvogëlimin e ndjeshmërisë ndaj insulinës dhe në rritjen e shtypjes së gjakut. Kjo çon deri te mbyllja e arterieve të zemrës. /Koha islame/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Italia pret reciprocitet nga BE në rihapjen e kufijve

Duke folur në një konferencë të përbashkët shtypi me homologun e tij francez, Jean-Yves Le Drian, Di Maio tha se bashkëpunimi midis...

Bill Gates: Vaksina kundër Covid të shpërndahet në bazë globale

Miliarderi amerikan, Bill Gates ka bërë bërë thirrje që secila vaksinë e zbuluar në të ardhmen kundër koronavirusit, të shpërndahet “në bazë...

Erdoğan takohet me kryeministrin e Libisë, Sarraj

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdoğan takoi kryeministrin e Libisë, Fayez al-Sarraj. Takimi që...

Covid-Kina e gatshme të punojë me Gjermaninë dhe BE për të mbështetur OBSH

Gjatë një telefonate me kancelaren gjermane Angela Merkel për të katërtën herë që nga shpërthimi i pandemisë,...

Lidhje të paligjshme të energjisë në banesën e tij dhe të vëllait, arrestohet elektricisti në Tepelenë

MEMALIAJ – Një person ka rënë në prangat e policisë për shkak se akuzohet se ka kryer lidhje të paligjshme të energjisë...