7 pasojat serioze për njerëzit që flenë pak!

150
0

Mungesa e gjumit mund të ketë pasoja për shëndetin tuaj fizik.

Një nga tre persona në Britani të Madhe, vuajnë nga pagjumësia.

Më poshtë mund të kuptoni cilat janë ato.

Imuniteti i dobësuar

Mungesa e zgjatur e gjumit, mund të prishë sistemin tuaj imunitar, duke ju bërë më pak të aftë për të shmangur gabimet, që do të thotë se ju mund të merrni grip dhe viruse të tjera shumë lehtë.

Shtim peshe

Studimet kanë treguar se njerëzit që flenë më pak se shtatë orë në ditë, kanë tendencë për të fituar më shumë peshë.

Depresioni dhe Ankthi

Humbja e vazhdueshme e gjumit, mund të qojë në çrregullime afatgjata si depresioni dhe ankthi.

Diabeti

Studimet kanë sugjeruar se njerëzit që zakonisht flenë më pak se pesë orë në natë, rrezikohen në rritje të diabetit.

Zvogëlohet dëshira për seks

Burrat dhe gratë që nuk bëjnë gjumë të mjaftueshëm, kanë më pak epsh.

Sëmundja e zemrës

Pagjumësia mund të shoqërohet me rritje të ritmit të zemrës dhe tensionit të gjakut.

Fertiliteti

Vështirësia e të pasurit fëmijë, është pretenduar si një nga faktorët e pagjumësisë, si në burra ashtu edhe tek femrat, duke zvogëluar sekretimin e hormoneve riprodhuese, transmeton klankosova.

Studimet këshillojnë të bëni rreth tetë orë gjumë çdo natë./Kosova Post/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here