8 mijë boshnjakë të vrarë barbarisht, Vulin kërkon drejtësi për sulmin me gurë ndaj Vuçiqit në Srebrenicë

Mos i humb

​Bie numri i rasteve me kancer në Kosovë, shkak pandemia

Në shtatë mujorin e parë të këtij viti kishte një ulje për rreth 15 përqind të rasteve të reja me kancer në...

Twitter shfaq interesim për ta blerë TikTok-un në SHBA

Twitter i është afruar pronarit kinez të TikTok ByteDance për të shprehur një interes për blerjen e operacioneve të tij në SHBA,...

PD: Në dy vjet paguhen 92 mln euro për 8100 militantë shtesë të punësuar

Partia Demokratike deklaron se një nga dështimet më të mëdha të qeverisë së Edi Ramës është reforma territoriale, e cila është keqpërdorur...

OBSH: Nuk e themi dot kur do mbarojë Covid-19

OBSH-ja është e shqetësuar për rritjen e numrit të rasteve me Covid-19 në shumë vende dhe porosit që qeveritë nuk duhet të...

Masakra e Srebrenicës sot është kujtuar me dhimbje nga familjarët e viktimave në Bosnjë, por edhe në shumë vende të tjera.

Megjithëse Serbia kritikohet shumë për mos marrjen e përgjegjësisë për krimet mizore që bëri në këtë masakër, ministri që sot është në krye të forcave serbe ka kërkuar drejtësi për një sulm me gurë ndaj Aleksandër Vuçiqit, i cili pesë vjet më parë nuk u mirëprit në vendin e gjenocidit nga familjarët e viktimave.

Ministri i Mbrojtjes Aleksandar Vulin kritikoi përsëri autoritetet e Bosnjës dhe Hercegovinës, sepse “askush nuk u përpoq të zbulonte emrat e autorëve të vrasjes së mbetur në tentativë të Aleksandar Vuçiq në Srebrenicë”.

“Kanë kaluar pesë vjet nga përpjekja për vrasjen e Aleksandar Vuçiqit në Srebrenicë. Askush nuk është arrestuar ose dënuar. Asnjë nga politikanët boshnjakë nuk kërkoi falje ose nuk tregoi keqardhje, ata heshtën ashtu si ata që shikuan me qetësi sulmin presidentin e Serbisë”, tha sot Vulin, shkruan Tanjug.

Videoja e mëposhtme tregon sulmin që boshnjakët kishin bërë ndaj Vuçiqit pesë vjet më parë kur ai shkoi për vizitë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Zvicra dhuron 4 milionë CHF për të mbështetur libanezët në Bejrut

Zvicra ka premtuar të paktën 4 milionë CHF (4,4 milionë dollarë) në ndihmë të drejtpërdrejtë për popullatën libaneze pas një shpërthimi në...

Tentoi të kalonte drogë drejt Italisë, ekstradohet në Shqipëri 44-vjecari

Falë bashkëpunimit mes Interpol Tiranës dhe Interpol Romës kapet dhe ekstradohet nga Italia drejt Shqipërisë një shtetas shqiptar. Si...

Veliaj fiton betejën me covid-19, publikon foton me djalin: Sot më i fortë se kurrë

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj ia ka dalë të mposhtë plotësisht COVID-19 duke qenë gati për t’u rikthyer në krye...

Presidenti jemenas vizitë në SHBA për kontrolle mjekësore

Presidenti i Jemenit, Abdrabbuh Mansur Hadi, sot do të largohet nga Rijadi për në SHBA për të bërë kontrolle mjekësore në Cleveland,...

Mbretëria e Bashkuar përballet me recesion pas 11 vjetëve

Mbretëria e Bashkuar edhe zyrtarisht po përballet me recesion për herë të parë në 11 vjet për shkak të pandemisë me koronavirus.