A është të punuarit nga shtëpia një zgjidhje më e mirë për ju?

Mos i humb

Zvicër : Janë regjistruar 129 raste të reja me Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit .

Në Zvicër dhe Lihtenshtajn, brenda ditës së fundit janë raportuar 129 infeksione të reja me koronavirus. Kjo do të thotë që numri...

Italia bën listën e kuqe me 13 vende, Shqipëria nuk bën pjesë, ndalon qytetarët që në 14 ditët e fundit kanë qenë në Bosnje...

Pas BE, edhe Italia ka vendosur kufizime për udhëtarët për shkak të pandemisë, por ndryshe nga unioni, shteti fqinj ka bërë vetëm...

Alibeaj : Shqiptarët do paguajnë 109 milionë euro për luftën personale të Ramës me Bechetti-n.

Përmes një deklarate nga selia blu, Enkelejd Alibeaj thotë se shqiptarët po e paguajnë shumë shtrenjt qeverisjen e Edi Ramës, ndërsa sëfundmi...

Kryesia e Bashkësisë islame të Kosovës: E papranueshme lejimi i martesave i të njëjtës gjini .

Kryesia e Bashkësisë islame të Kosovës thotë se është e shqetësuar për lajmin për projektin e kodit civil të përgatitur nga Ministria...
Little girl giving kiss to her mom while working from home

Edhe pse të punuarit në skuadër dhe në një ambient të përbashkët zyre mund të funksionojë për disa, sepse i krijohet mundësia që të ndajnë me njëri-tjetrin burime të ndryshme, duke ndikuar në përfundimin e një projekti në kohë dhe në mënyrën produktive, kjo nuk do të thotë se është zgjidhja ideale për të gjithë.

Për disa të tjerë, kjo gjë nuk funksionon, sepse ata kanë për të marrë fëmijët nga kopshti ose çerdhja çdo ditë të javës, gjë që kërkon fleksibilitet në orare. Disa kanë takime të shumta mjekësore dhe të tjerë janë shumë më produktivë po të punojnë vetëm.

Më poshtë do të njiheni me katër arsye të cilat do t’ju bëjnë të kuptoni nëse të punuarit nga shtëpia mund të jetë edhe zgjedhja që mund të funksionojë më mirë edhe për ju:

1.) Zakonisht bizneset të cilat ofrojnë mundësinë për të punuar nga shtëpia drejtohen nga gratë dhe kanë një kulturë kompanie shumë më të mirë në krahasim me të tjera.

Zakonisht, pjesa më e madhe e bizneseve të cilat ofrojnë mundësinë e të punuarit nga shtëpia drejtohen nga gratë, sepse janë pikërisht ato të cilat pasi bëhen nëna e gjejnë veten të dyzuara ndërmjet familjes dhe punës. Prandaj kjo është edhe një prej zgjidhjeve ideale për to, sepse në këtë mënyrë ato arrijnë që të balancojnë një pjesë të madhe të përgjegjësive, pa krijuar mungesa në asnjërën prej tyre.

2.) Liderët që drejtojnë biznese me punonjës të cilët punojnë nga shtëpia, janë krejtësisht ndryshe nga ata të bizneseve tradicionale.

“Një tjetër element i rëndësishëm i të punuarit nga shtëpia është se drejtimi i tyre nuk bazohet në nocionin e liderit tradicional. Drejtuesit e këtyre kompanive nuk shpenzojnë pjesën më të madhe të kohës në zyrë, nuk kanë veshjen tipike të drejtuesit me kostum dhe kollare, dhe as pamjen e një drejtuesi tradicional”.

3.) Të punuarit nga shtëpia po shënon një rritje gjithnjë e më të madhe

Sipas studimeve të fundit, ky trend i ri i të punuarit nga shtëpia, ka shënuar rritje gjatë periudhës dekadës së fundit. Referuar të dhënave të publikuara nga Global Workplace Analytics, të punuarit nga shtëpia për shembull në fushën e telekomunikacionit ka shënuar një rritje nga 9 për qind në 2007 në 43 për qind në 2017.

4.) Avantazhet e të punuarit nga shtëpia janë të shumta

Një ndër avantazhet më të mëdha të të punuarit nga shtëpia është ai për nënat më fëmijë, të cilat e konsiderojnë atë si zgjidhjen e problemeve të tyre, duke marrë në konsideratë vështirësitë e shumta që ato hasin gjatë rikthimit në punë apo edhe humbjen e vendit të punës si pasojë e largimit. Por të punuarit nga shtëpia nuk është avantazh vetëm për nënat me fëmijë, sepse ai një prej formave më të rëndësishme të fleksibilitetit. Ai i vjen në ndihmë edhe atyre personave që kanë për t’u kujdesur për prindërit e moshuar, atyre që duan të qetësohen nga lodhja dhe stresi i madh me të cilin janë të mbushura shumica e ditëve apo atyre që kanë probleme shëndetësore, atyre që jetojnë në zonat rurale. Të punuarit nga shtëpia është një prej formave më të mira për të balancuar jetën personale me atë profesionale.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Listat e Hapura dhe koalicionet parazgjedhore ‘në dorë’ të Kuvendit

Deputetët e opozitës parlamentare dhe të mazhorancës kanë votuar të gjithë pro tek Komisioni i Ligjeve dhe Këshilli i Legjislacionit për nismën...

Arrestohen 15 grabitës në Itali, mes tyre 7 shqiptarë

15 persona mes tyre 7 shqiptarë kanë rënë në prangat e policisë italiane për shkak se akuzohen për grabitje të shumta banesash.

India mbi 100 mijë raste me Covid-19 në vetëm katër ditë

India ka regjistruar mbi 100 mijë raste të koronavirusit në vetëm katër ditë, deklaroi Ministria indiane e Shëndetësisë për rrjetin informativ amerikan,...

Rama: Nis dhënia e granteve në Tiranë, do paguajmë të gjithë banorët.

Kryeministri Edi Rama tha se ka nisur sot dhënia e granteve të meremetimit vetjak të banesave të dëmtuara nga tërmeti tragjik i...

Shkon në mbi 13 milion numri i të infektuarve në botë nga Covid-19

Covid-19 ka ‘gjunjëzuar’ botën. Numri i rasteve të reja vazhdon të rritet ndjeshëm, ku sipas shifrave të publikuara nga universiteti John Hopkins...