A mund të hamë makarona çdo ditë? Përgjigjet dietologu

Mos i humb

Justifikohet qeveria e Kosovës: S’kemi rrugë tjetër, një shpërthim i ri i COVID do të ishte fatal

Ministria e Shëndetësisë së Kosovës përmes një deklarate për shtyp ka justifikuar masën e vendosur për shqiptarët në pikat kufitare.

Shqipëri : Infektohen 20 persona të tjerë me Covid-19 në vendin tonë

20 persona të tjerë janë infektuar më Covid-19 në të gjithë vendin tonë gjatë 24 orëve të fundit. Sipas ministrisë së Shëndetësisë,...

Arabia Saudite hap xhamitë, pezullimi vazhdon në Mekë

Adhuruesve u lejohej të hynin në xhami, përveç xhamive në qytetin e shenjtë të Mekës, për namazin e sabahut, edhe atë me...

Covid-Kina e gatshme të punojë me Gjermaninë dhe BE për të mbështetur OBSH

Gjatë një telefonate me kancelaren gjermane Angela Merkel për të katërtën herë që nga shpërthimi i pandemisë,...

Sa je dobësuar, po çfarë diete ke mbajtur? Kam eliminuar makaronat!” Sa e sa herë kemi asistuar në një bisedë të tillë, ku makaronat vihen nën akuzë për mbipeshën.

Janë të shuma dietat e viteve të fundit, të cilat eliminojnë ose redukojnë drastikisht makaronat, pasi konsiderohen si “shumë kalorike” dhe sidomos nëse dëshirohet dobësim.

Ditologu italian Alberto Foggiano, në një intervistë për ‘Napoli Today’, ka zbuluar disa sekrete se si mund të shijohet një pjatë me makarona, edhe çdo ditë, pa rrezikuar shëndoshjen.

“Bindja e përgjithshme është se makaronat shëndoshin. Por kjo është një ide e gabuar dhe e pathelluar! Konsumi i makaronave, është e shoqëruar me një reduktim të obezitetit. Kush i eliminon totalisht makaronat nga dietat që mbajnë në shtëpi, bëjnë shumë gabim. Makarona përbën një avantazh shumë të madh për shëndetin”, thotë Foggiano, shkruan noa.al.

Ai shton se nuk ka nevojë që të hiqet dorë nga konsumi i makaronave, por duhet përgjysmuar sasia e ngrënë dhe duhet të shoqërohen me salca të freskëta dhe të lehta.

“Përbërësit ideal për të shoqëruar makaronat, janë domatja e freskët, vaji i ullirit dhe perimet e stinës”, shprehet dietologu italian./tesheshi.com/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Italia pret reciprocitet nga BE në rihapjen e kufijve

Duke folur në një konferencë të përbashkët shtypi me homologun e tij francez, Jean-Yves Le Drian, Di Maio tha se bashkëpunimi midis...

Bill Gates: Vaksina kundër Covid të shpërndahet në bazë globale

Miliarderi amerikan, Bill Gates ka bërë bërë thirrje që secila vaksinë e zbuluar në të ardhmen kundër koronavirusit, të shpërndahet “në bazë...

Erdoğan takohet me kryeministrin e Libisë, Sarraj

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdoğan takoi kryeministrin e Libisë, Fayez al-Sarraj. Takimi që...

Covid-Kina e gatshme të punojë me Gjermaninë dhe BE për të mbështetur OBSH

Gjatë një telefonate me kancelaren gjermane Angela Merkel për të katërtën herë që nga shpërthimi i pandemisë,...

Lidhje të paligjshme të energjisë në banesën e tij dhe të vëllait, arrestohet elektricisti në Tepelenë

MEMALIAJ – Një person ka rënë në prangat e policisë për shkak se akuzohet se ka kryer lidhje të paligjshme të energjisë...