A po kontribuojnë prerjet cezariane në autizëm?

Mos i humb

HEC-et në Vjosë, Meta thirrje qeverisë: Merrni në konsideratë peticionin e 776 shkencëtarëve, e ardhmja s’është shkatërrimi

Presidenti Ilir Meta ka përuruar sot Qendrën Ndërkombëtare Shkencore dhe Kërkimore për Vjosën. Kreu i shtetit pohoi se do të mbështesë nismën...

Çavuşoğlu: Është shqetësuese që Pelosi është kryetare e Dhomës së Përfaqësuesve në SHBA

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu sot kritikoi ashpër kryetaren e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-ve, Nancy Pelosi rreth vërejtjeve të saj...

Kreu i OVL të UÇK-së rrezikon deri në burgim të përjetshëm! Gjykata Speciale e akuzon për rrjedhjen e informacioneve sekrete

Gjykata Speciale e Hagës ka lëshuar fletë-arresti për kryetarin e Organizatës së Veteranëve të Luftës në Kosovë, Hysni Gucati për vepra penale...

Basha: Koha nuk pret! Plani ynë i rimëkëmbjes ndihmon çdokënd që po vuan sot më shumë se një vit më parë

Kreu i PD, Lulzim Basha ka bërë sërish thirrje për planin e tij të rimëkëmbjes për 6 muajt e ardhshëm.

Dr. Perlmutter njihet për kontributin e tij që ka dhënë për fëmijët me autizëm. Njihet gjithashtu si autor i librit “The grain brain” dhe sipas tij, një nga arsyet e rritjes së numrit të fëmijëve me autizëm, është rritja e numrit të lindjeve me prerje cezariane.

Doctor David Perlmutter shprehet se fëmijët e lindur me prerje cezariane, kanë dy herë më shumë rrezik për të zhvilluar autizëm, krahasuar me fëmijët e lindur në rrugë normale.

Kjo sepse ekspozimi i parë bakterial i bebit, përcakton imunitetin e tij dhe balancën jetëgjate të funksioneve imune. Kur lind në mënyrë natyrale, bebi takohet me baktere që jetojnë brenda kanalit të lindjes.

Këto baktere ndërtojnë mikroflorën e stomakut dhe të lëkurës së bebit. Ndërsa me prerje cezariane, bebi ekspozohet fillimisht vetëm me baktere mjedisore dhe bakteret që gjenden në dorezat e doktorëve.

Marrë nga statusi në Facebook i nutricionistes Diola Dosti Baftiu./Mesazhi/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

BERZH: Ekonomia e Kosovës pritet të tkurret për 5 përqind si pasojë e pandemisë

Ekonomia e Kosovës pritet të tkurret rreth 5 për qind këtë vit si pasojë e pandemisë me koronavirus, mirëpo vitin e ardhshëm...

Aliyev: Luftojmë derisa ushtria armene të largohet nga tokat tona

Presidenti i Azerbajxhanit, Ilham Aliyev, u zotua se do të luftojë derisa forcat armene të largohen nga territori i kontestueshëm i Nagorno...

Nga politika te koronavirusi/ Pesë momentet kryesore të debatit mes Trump dhe Biden

Debati i parë i zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020 ishte i zjarrtë nga fillimi deri në fund. Presidenti Donald...

Zbardhet vendimi i qeverisë për punësimin e 1 mijë mësuesve, ja si do të rekrutohen dhe paguhen

Këshilli i Ministrave ka vendosur në mbledhjen e djeshme të punësojë 1 mijë mësues shtesë, për shkak të situatës së krijuar nga Covid-19...

KU QËNDRON SHPËTIMI?

Një përshkrim profetik, udhëzim hyjnor për secilin që e dëshiron shpëtimin e lirinë në kohë sprovash dhe të shkatërrimit, atëherë kur Ukbeh...