A u tërhoq Turqia?! Ministria e Jashme bën deklaratën e Fortë: Anija u kthye për t’u riparuar dhe për të marrë furnizime

Mos i humb

Kryemadhi: Të gjithë duhet t’i japim forca drejt 25 prillit, dita kur shteti do rikthehet në shërbim të qytetarëve

Përmes një statusi në Facebook, kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ndal vëmendjen në datën 25 prill, ditë kur shqiptarët janë thirrur për...

Nigeri, 15 të vdekur në sulmin e Boko Haram-it

Të paktën 15 persona humbën jetën si pasojë e një sulmi që organizata terroriste Boko Haram kreu në verilindje të Nigerisë ndaj...

Ukrainë, 22 persona kanë humbur jetën pas rrëzimit të një avioni ushtarak

Të paktën 22 persona, përfshirë studentë nga një shkollë ushtarake, mbetën të vrarë dhe dy të tjerë të plagosur rëndë pas rrëzimit...

Sufllaqe Shtëpie – Receta Origjinale, e Shëndetshme me Shije Të Përsosur

Me origjinë nga kuzhina greke, sufllaqet sot janë shndërruar në një nga ushqimet më popullore në çdo cep të botës përfshirë padyshim...

TURQI-Ministria e Jashtme turke deklaroi se kthimi i anijes ‘Oruc Reis’ në portin e Antalias u bë për arsye “mirëmbajtjeje dhe për furnizime”. Ai theksoi se largimi nuk është bërë si një arsye që situata në Mesdhe të qetësohet.

Kthimi i Oruc Reisit në Antalia këtë fundjavë është interpretuar si tregues se Ankaraja është e përgatitur për t’u angazhuar në bisedime me Athinën, çka ngjalli reagimin e shpejtë të kryeministrit grek, Kyriakosh Mitsotakis, i cili u shpreh i gatshëm për të diskutuar konfliktin me palën turke.

Tërheqjen e anijes, ai e përshkroi si një hap të parë pozitiv përpara dhe si shenjë që tregon se mund të ulen në tryezën e negocjatave. Por ndërkohë ministri i Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu deklaroi dhe ai se vendi i vet nuk është tërhequr nga misioni ne Mesdheun Lindor.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Si të pastrojmë këpucët e bardha, 8 mënyra të thjeshta me produkte shtëpiake

Këpucët e bardha janë pjesë e garderobë së të gjithëve pothuajse. Fatkeqësisht, meqenëse ato bëhen...

“EBA i ka bërë kërkesë zyrtare SHBA-së për avionët luftarakë F-35”

Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) të cilat pak kohë më parë nënshkruan marrëveshjen e "normalizimit" me Izraelin, thuhet se i kanë bërë...

COVID-19, rritje rekord e infeksioneve të reja në Europën Qendrore

Sllovakia ka thyer rekordin e saj për rritjen ditore në numrin e rasteve të COVID-19 për të katërtën ditë radhazi, duke raportuar...

Katari refuzon presidencën e radhës në Ligën Arabe

Katari ka refuzuar të marrë presidencën e radhës në Ligën Arabe nga e cila u tërhoq Palestina. Sipas rregullores...

Virusi i ri ‘Alien’ mund të vjedhë kredencialet nga 226 aplikacione duke përfshirë Facebook, Gmail, Snapchat

Një ekip i studiuesve të sigurisë IT nga ThreatFabric kanë zbuluar një lloj të ri malware Android që vjen me një gamë...