Abuzimet me Prokurimet publike, anulohen 28% e procedurave, rezultojnë me shkelje ligjore

Mos i humb

Turqia dërgon një avion ushtarak me ndihma mjekësore për Spanjën dhe Italinë

Me qëllim luftën kundër koronavirusit të ri (COVID-19), Turqia dërgon produkte të ndihmës mjekësore Italisë dhe Spanjës, (AA). Nga...

Bien në pranga 2 të rinj dhe bashkëpunëtorja e shpërndarësit të drogës

Një rast i shpërndarjes së drogave të forta është goditur në Durrës. Nga operacioni policor i koduar “HIGH QUALITY”...

Belgjikë, rritet në 7.284 numri i rasteve me koronavirus

Në Belgjikë është rritur në 7.284 numri i rasteve me koronavirus ndërsa numri i të vdekurve ka arritur në 289.

Thaçi fillon sot konsultimet me liderët politikë

Zyra e Presidentit ka konfirmuar se ftesat i janë dërguar të gjitha partive parlamentare për konsultim me presidentin Thaçi për hapat e...

Prokurimet Publike në Shqipëri mbeten problematike. Auditimet e Kontrollit të Lartë të Shtetit kanë konstatuar se 28% e procedurave janë anuluar, çka tregon se autoritet kontraktore duhet të përmirësojnë punën në përgatitjen e procedurave, por edhe APP duhet të analizojë rastet duke marrë masat e duhura në drejtim të përmirësimeve ligjore.

KLSH në vitin 2018 ka ushtruar në Agjencinë e Prokurimit Publik një Auditim të Sistemeve të Teknologjisë së Informacionit ku u konstatuan parregullsi, të cilat evidentojnë mungesën e kontrolleve të të dhënave. Po ashtu u konstatua se sistemi nuk ka filtrat e nevojshëm për mos lejimin e hedhjes të të dhënave gabim, apo lejuar lidhjen e kontratave pa pasur fondin limit të nevojshëm.

Nga analiza rezulton se problematikë vazhdon të ngelet efektiviteti i ulët në procedurat e zërit barna e pajisje mjekësor, pasi për 108 procedura të prokurimit rezulton të jetë me oferta anomalisht të ulëta. Nga analizimi i të dhënave të prokurime publike për vitin 2018 shkelje gjenden edhe për rastin e karburanteve ku vërehet një tendencë për monopol dhe konkretisht 3 kompani rezultojnë të kenë fituar rreth 50% të vlerës së prokuruar.

Për vitin 2018, Autoritetet Kontraktore për plotësimin e nevojave për shërbime mallra e punë civile prokuruan me procedurat e prokurimit elektronik 129,8 miliardë lekë, ndërsa Autoriteti kontrator i cili ka përfituar më shumë fonde publike nga procedurat e prokurimit është Autoriteti Rrugor Shqiptar në vlerën 10,8 mld lekë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

27 raste vetëm sot/ Rama nxjerr videon: Kemi hyrë në zonën e zjarrit, armiku po synon të marrë më shumë jetë

Pasi sot u konfirmuan 27 raste të reja me covid19 në vend, kryeministri Edi Rama thotë se kemi hyrë në zonën e...

CoVid-19/ Shkon në 304 numri i të prekurve në vend

Shkon në 304 numri i të prekurve në vend nga koronavirusi. 27 raste të reja janë konfirmuar vetëm 24...

Forcat izraelite arrestojnë një ministër palestinez

Forcat izraelite kanë arrestuar Fadik el-Hedmi, ministrin e Punës të Kudsit, pranë Qeverisë palestineze. Nga Zyra e ministrit Hedmi...

Mjekët në situatë të jashtëzakonshme, duhet të shpëtojnë jetë njerëzish…

Mjekët janë në stres të jashtëzakonshëm në luftën kundër virusit Corona. Ata duhet të shpëtojnë jetë njerëzish. Por shpesh gjenden para dilemave...

COVID-19, Palestina zgjat bllokimin për një muaj

Palestina ka njoftuar se do të zgjasë bllokimin e pjesshëm të vendit për të frenuar koronavirusin e ri (COVID-19).