Afër 20 milionë persona të prekur nga përmbytjet në Kinë

Mos i humb

Frikë dhe në Greqi nga koronavirusi, qeveria merr masa urgjente, dalin rezultatet për dy të kthyerit nga kroçiera japoneze

Koronavirusi ka alarmuar botën mbarë, teksa janë shënuar të infektuar dhe viktima në shumë vende. Së fundi, ky virus vdekjeprurës, që shpërtheu...

Ekspertët e sigurisë: Policëve me probleme psikike t’u merren armët

Ditë më parë, Valdete Bllaca, ish-zyrtare policore ka vrarë 4 familjarët e saj pastaj edhe vetën. Policia e Kosovës kishte konfirmuar se...

Ish-presidenti Koresë së Jugut dënohet me 17 vite burg

Gjykata Supreme e Seulit dënoi ish-presidentin e Koresë së Jugut, Lee Myung-bak, me 17 vjet burg për korrupsion,  (AA). Ish-presidenti i Koresë së Jugut u...

Koronavirusi/ 12 raste në Francë dhe 16 në Gjermani, diskutohet mbyllja e zonës Shengen!

Brenda 48 orëve, Italia u ngjit në kryen e renditjes evropiane të vendeve me raste koronavirusi, duke kapërcyer Britaninë e madhe me...

Rreth 20 milionë persona janë prekur nga përmbytjet e shkaktuara nga shiu i rrëmbyeshëm në Kinë, bëri të ditur sot Departamenti i Menaxhimit të Emergjencave.

Sipas një njoftimi zyrtar, autoritetet evakuan 1.3 milion njerëz që ishin në mesin e 19.91 milionë personave të prekur nga përmbytjet.

Në njoftim thuhet se 582,000 njerëz kanë nevojë për ndihmë urgjente.

Pas reshjeve të vazhdueshme të shiut që nga fillimi i qershorit, përmbytjet goditën provincat jugore të Kinës, Zhe Jiang, Fu Jian, Hu Nan, Guang Dong, Gui Zhou dhe Guang Xi.

Përmbytja shkatërroi 34,000 shtëpi, 1,76 miliardë hektarë tokë bujqësore dhe shkaktoi humbje financiare prej 53,4 miliardë juanë (7,7 miliardë dollarë), thuhet në njoftim.

Më shumë ekipe shpëtimi dhe ndihma do të dërgohen në zonat e goditura nga fatkeqësitë, thuhet më tej.

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Conte: S’ka kohë për polemika, të veprojmë së bashku

Italia po kalon orë të vështira nga koronavirusi. Mediat italiane shkruajnë që numri i të infektuarve është rritur duke shkuar në 325,...

Një 45- vjeçari nga Skrapari vdiq dje nga AH1N1

45- vjeçari Vjetor Alushi nga Skrapari i cili u diagnostifikua me gripin AH1N1 dhe vdiq në Sanatorium në Tiranë kishte probleme prej...

Si të përgatisim në shtëpi një dezinfektant duarsh që vret 99% të mikrobeve!!

Si një masë e nevojshme profilaktike për këtë periudhë me prezencë të shtuar të formave virale (ndër to edhe të COVID-19) është...

Testohen 13 raste, zyrtare nga Ministria e Shëndetësisë: Asnjë rast i konfirmuar me koronavirusin në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë informon se në mbrëmje ka përfunduar testimi i pesë rasteve të dyshuara për koronavirusin COVID-19, të cilat kanë rezultuar...

Fëmijët më anksiozë kanë “qendra të frikës” më të mëdha në tru

Amigdala është "qendra kryesore e frikës" në tru. Ndryshimet në zhvillimin e amigdalës gjatë fëmijërisë mund të kenë një ndikim të rëndësishëm...