Ballina Bota Afrika e Jugut nis radioteleskopin më të madh në botë

Afrika e Jugut nis radioteleskopin më të madh në botë

57
0

Afrika e Jugut nisi radion më të madhe teleskopike në hemisferën jugore, një pararendës për një projekt më të madh të vendosur për të zgjidhur disa nga çështjet më komplekse me të cilat ballafaqohet astronomia.

Gjashtëdhjetë e katër enët në grupin MEERkat të shpërndara mbi tetë kilometra në provincën Northern Cape të Afrikës së Jugut, ku ndërhyrja e sinjalit është minimal, u përuruan sot. Teleskopët e radios zbulojnë emetimet e radios nga burimet natyrore dhe nga njeriu. Më shumë teleskopë janë vendosur të ndërtohen./Rtv Islam/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here