Afrikë, mbi 150 mijë raste me COVID-19

Mos i humb

Zemaj paralajmëron gjoba, kërkon respektimin e manualit për mbrojtje nga përhapja e COVID-19

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka kërkuar sot nga qytetarët që të respektojnë udhëzimit e Manualit për mbrojtje nga përhapja e virusit...

BE-ja me ‘duar bosh’ negocion me kompaninë ‘Gilead’

Në përpjekje për të shpëtuar sa më shuma jetë nga infeksioni i koronavirusit, në të gjithë botën ka nisur gara e grumbullimit...

Kina zbulon një tjetër virus të frikshëm tek derrat!

Rrit madhesinë e shkrimit Zvogëlo madhesinë e shkrimitSipas BBC, e cila citon një grup ekspertësh, një grip i ri, i ngjashëm me...

Vrasja e gjeneralit Qassem Soleimani, Irani urdhër arresti ndërkombëtar për Donald Trump, kërkon ndihmën e Interpolit

Irani ka lëshuar një urdhër arresti ndërkombëtar 6 muaj pas vrasjes së gjeneralit iranian Qassem Soleimani në Baghdah nga bombardimet amerikane.

Sipas të dhënave më të fundit, 5.343 raste të reja sollën numrin në gjithsej 152.442 persona ndërsa numri i vdekjeve u rrit për 116 për të arritur në 4.344.

Të shëruarit janë rritur me 1.853 në 63.661, duke sjellë rastet aktive në kontinent në 84.437, tha CDC e Afrikës.

Me 34.400 raste, Afrika e Jugut ka numrin më të madh të rasteve të konfirmuara me COVID-19 në kontinent, por ajo ka filluar të lehtësojë kufizimet duke hapur bizneset dhe duke lejuar aktivitete të tjera.

Vijon Egjipti me 26.400 raste dhe me numrin më të lartë të vdekjeve prej 1.000. Afrika e Jugut ka regjistruar 705 vdekje.

Afrika Veriore vazhdon të jetë rajoni më i goditur në kontinent me 45.500 raste, i ndjekur nga Afrika Jugore me 36.700, Afrika Perëndimore 36.000, Afrika Lindore 17.700 dhe Afrika Qendrore me 16.500.

Të paktën 1.900 vdekje janë raportuar në Afrikën Veriore, 731 në Afrikën Perëndimore, 730 në Afrikën Jugore, 532 në Afrikën Lindore dhe 401 në Afrikën Qendrore.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Eurostat: Në dy muaj 140 mijë viktima, të përqendruara në 50 rajone

Sipas ‘Eurostat’, në vetëm dy muaj janë regjistruar 140 mijë viktima nga infeksioni I koronavirusit, të gjitha të përqendruara kryesisht në 50...

Irani merr një vendimin ndryshe për maskat , 2500 infeksione të reja

Presidenti i Iranit, Hassan Rohani deklaroi se të gjithë iranianët që nuk mbajnë maska, nuk do të kenë qasje në shërbimet shtetërore...

Australi, autoritetet fusin në karantinë 3000 banorë të Melburn-it

Përballë ringjalljes së infeksioneve të reja të shkaktuara nga Covid, në Melburn, në Australi, rreth 3000 persona i janë nënshtruar masave të...

Të shtëna në një qendër tregtare në Alabama, vdes fëmija 8 vjeç

Një djalë 8-vjeçar u vra gjatë një shkëmbimi zjarri në një qendër tregtare në Alabama, Riverchase Galleria. Tre persona...

Katari përshëndet marrëdhëniet strategjike me Turqinë

Ministri i Jashtëm i Katarit, Mohamed bin Abdulrahman Al-Thani, ka përshëndetur marrëdhëniet strategjike të vendit të tij me Turqinë, (AA).