AK Parti dhe Partia Komuniste e Kinës do të mbajnë takim dialogu

Mos i humb

Kreu i PD-së: Gjendja e mjerueshme, qeveria bën propagandë

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha u takua sot me fermerë në tregun agroushqimor të Rrogozhinës, ku dëgjoi prej tyre situatën shumë...

Pilaf me fileto pule dhe rrush të thatë

Përbërësit2 fileto pule 2 filxhanë çaji oriz basmati 5 filxhanë lëng pule ose perime 4 lgj vaj ulliri 1 qepë të grirë...

Rama njoftim të rëndësishëm: Në fund të muajit kemi gati strategjinë

Kryeministri Edi Rama dha mbrëmjen e kësaj të diele lajmin e rëndësishëm lidhur me transportin publik dhe...

Berat : Punonjësit e një fasonerie protestë para Tatimeve

Punonjësit e një fasonerie në Berat janë hedhur në protestë ditën e sotme për pagën e luftës.Teksa...

Partia për Drejtësi dhe Zhvillim (AKP) në Turqi nesër në selinë e saj do të organizojë takim dialogu me Partinë Komuniste të Kinës.

“Do të vijë një delegacion i lartë nga Drejtoria për Marrëdhënie të Jashtme e Partisë Komuniste të Kinës”, njoftoi për AA Mehdi Eker, zëvendëskryetari i përgjithshëm i AKP-së, duke folur në lidhje me takimin e parë të dialogut mes dy partive.

“Ata do ta vizitojnë partinë tonë. Do të kenë mundësi ta shohin Turqinë nga afër. Në seli do të mbahet një takim, i cili, mes tjerash, është i rëndësishëm për të ardhmen”, shtoi Eker.

Eker rikujtoi se Partia Komuniste e Kinës në muajin tetor ka mbajtur kongresin e saj dhe kanë caktuar përbërjen e Komitetit Qendror, i cili ka organizuar konferencë dialogu me partitë politike të zgjedhura në botë, në të cilën ka marrë pjesë dhe ka mbajtur fjalim edhe AKP.

“Mbështesim projektin e Kinës ‘Një brez, një rrugë'”

Më tej, Eker tha se Partia Komuniste e Kinës i jep rëndësi AKP-së, ndërsa shprehu mbështetje për projektin kinez “Një brez, një rrugë”.

“Ekziston projekti ‘Një brez, një rrugë’ i Republikës Popullore të Kinës, i cili është i ngjashëm me Rrugën e Mëndafshit. Linja e mesme e këtij projekti kalon nga Turqia. Në këtë aspekt, ata u japin shumë rëndësi marrëdhënieve me Turqinë dhe AKP-në.

Ndërkaq, ne ndamë mendimin dhe provat se AKP mbështet këtë projekt dhe se kemi punime të përbashkëta që kemi bërë dhe do t’i bëjmë me Republikën Popullore të Kinës për ndërtimin e tij”, theksoi ai.

Eker tha se ngjarjet në Lindjen e Mesme nuk prekin vetëm në sigurinë rajonale, por në të njëjtën kohë ndikojnë negativisht në zhvillim tregtar dhe ekonomik global, duke shtuar se Kina si fuqi globale duhet të ketë rol në arritjen e sigurisë rajonale./Rtv islam/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Zvicër: Prej sot lejohen tubimet me deri 30 persona

Në fundjavën e Rrëshajëve, pra, duke filluar nga sot, rregulli që ndalonte grumbullimin e më shumë se 5 personave, do t`i takojë...

Hajdari: Të punojmë pa pushim, të mos e mbyllim mbledhjen derisa të arrihet kompromisi

“Duke qenë se na ndajnë vetëm 24 orë nga mbarimi i afatit që kemi vendosur për të përfunduar reformën zgjedhore dhe ende...

VV nis peticion për zgjedhje të reja, paralajmëron veprime në seancën e votimit të qeverisë

Vetëvendosje ka mbajtur sot një konferencë për media, ku kanë bërë të ditur hapat e ardhshëm që do të ndërmarrin pas verdiktit...

Vasili: Asnjë lëshim Rilindjes për vjedhjen e zgjedhjeve!

Refuzimi nga Rilindja i propozimit të Opozitës së Bashkuar, i cili garanton votën e lirë, eviton mbushjen e kutive të votimit si...

Maqedoni e Veriut, 5 të vdekur dhe 35 raste të reja me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se në 24 orët e fundit u regjistruan pesë raste të vdekjes nga virusi, me çka numri i...