Akar: Përgatitjet për operacionin e afërt në veri të Sirisë janë “në vazhdim”

Mos i humb

Lëkundje tërmeti në qytetin e Korçës, ja sa ishte magnituda

Mëngjesin e sotëm janë regjistruar lëkundje tërmeti në qytetin e Korçës. Lëkundja u regjistrua rreth orës 08:30 me magnitudë...

Arrestohet në pikën kufitare të Morinës Maqedonasi në kërkim ndërkombëtar

Një tjetër person i shpallur në kërkim ndërkombëtar arrestohet nga Policia e Shtetit. Bëhet fjalë për një 37 vjeçar maqedonas të shpallur...

Zbulohet spiuni egjiptian në zyrën e kancelares gjermane! Ja si i ‘mbylli gojën’ Merkeli Egjiptit

Që gruaja më e fuqishme në botë është dhe më e pamëshirshmja nuk duhet të çudisë askënd. Në dhjetor të 2019 brenda...

Rusia paralajmëron për rritjen e rrezikut të luftës bërthamore

"Ne jemi veçanërisht të shqetësuar për refuzimin dyvjeçar të amerikanëve për të riafirmuar parimin themelor, postulatin se nuk mund të ketë fitues...

Ministri i Mbrojtjes i Turqisë, Hulusi Akar ka deklaruar se përgatitjet për operacionet e planifikuara ushtarake në lindje të lumit Eufrat janë në vazhdim.

Ministri Akar, shefi i Shtabit të Përgjithshëm, Yağar Güler dhe komandantët e përgjithshëm të forcave të armatosura morën pjesë në ceremoninë e hapjes së vitit akademik 2019-2020 të akademisë së forcave ajrore.

“Transferimet dhe operacionet ushtarake janë duke vazhduar. Ne me komandantët jemi duke ndjekur procesin nga afër”, u tha Akar gazetarëve para ceremonisë.

Në tre vitet e fundit, rrethi verior Tel Rifat i Sirisë është pushtuar nga YPG/PKK-ja, me shpresën për të lidhur qytetin veriperëndimor Afrin me zonat nën kontrollin e grupit terrorist në lindje të lumit Eufrat, duke krijuar kështu një zonë ndikimi përgjatë kufirit të vendit me Turqinë.

Grupi terrorist YPG/PKK përdor akronimin SDG si një mbulesë për të marrë mbështetjen e SHBA-ve. Terroristët kanë pushtuar 28 për qind të territorit sirian.

Turqia është e gatshme të fillojë operacionin “Pranvera e Paqes” në lindje të lumit Eufrat në veri të Sirisë për të siguruar kufijtë e saj duke eliminuar elementet terroriste, me qëllim kthimin e sigurtë të refugjatëve sirianë dhe integritetin territorial të Sirisë.

Turqia ka theksuar se grupi terrorist PKK dhe dega e saj YPG/PYD përbëjnë kërcënimin më të madh për të ardhmen e Sirisë, duke rrezikuar integritetin territorial dhe strukturën unitare të vendit. Turqia po ashtu ka theksuar se mbështetja e terroristëve nën pretekstin e luftimit të DEASH-it është e papranueshme.

Vendi ka një kufi prej 911 kilometrash me Sirinë dhe që moti ka denoncuar kërcënimin nga terroristët në lindje të Eufratit dhe formimin e një “korridori terrorist” atje.

Ankaraja planifikon të rikthejë 2 milionë sirianë në një zonë të sigurtë prej 30 kilometrash që do të krijohet në Siri nga lumi Eufrat në kufirin e Irakut, përfshirë Munbixhin. Megjithatë, prania e grupeve terroriste si PKK, PYD dhe YPG rrezikojnë formimin e zonës.

Turqia ka çliruar nga grupet terroriste një sipërfaqe prej 4.000 kilometra katrorë në Siri në dy operacione të ndara ndërkufitare. Që nga viti 2016, Turqia ka kryer dy operacione të mëdha ushtarake në veri-perëndim të Sirisë, atë “Mburoja e Eufratit” dhe “Dega e Ullirit”, për të pastruar rajonin nga grupet terroriste të DEASH-it dhe YPG-së, e cila është dega siriane e grupit terrorist PKK.

Të dy operacionet ishin në përputhje me të drejtën e vendit për vetëmbrojtje të mbështetur në ligjin ndërkombëtar, rezolutat e Këshillit të Sigurimit të OKB-së si dhe nën të drejtën për vetëmbrojtje sipas nenit 51 të Kartës së OKB-së, përderisa ka respektuar integritetin territorial të Sirisë.

Gjatë operacionit “Mburoja e Eufratit” forcat turke neutralizuan 3.060 terroristë të DEASH-it. Turqia ka pësuar shumë nga sulmet e DEASH-it brenda vendit. Në vitet e fundit, mbi 300 persona janë vrarë në sulmet e pretenduara nga DEASH-i në Turqi, ku grupi terrorist ka shënjestruar civilë me bomba vetëvrasëse dhe sulme të armatosura.

Në fushatën e saj terroriste më shumë se 30-vjeçare kundër Turqisë, PKK-ja e listuar si një organizatë terroriste nga Turqia, SHBA-të dhe Bashkimi Evropian (BE), ka qenë përgjegjëse për vdekjen e rreth 40 mijë personave, përfshirë gra, fëmijë dhe foshnja.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

BE: Nisni vaksnimin për gripin sezonal që tani në verë

Komision Europian ka këshilluar vendet anëtare të BE të nisin sa më shpejt vaksinimin për gripin sezonal të vjeshtës që tani në...

Me më shumë se 13 milion të infektuar në të gjithë botën, Amerika po mbyllet përsëri

Numri i rasteve të raportuara të infeksionit me koronavirus në botë tejkaloi 13 milion. Në vetëm pesë ditë, nga 8 korriku deri...

Në Rusi regjistrohen mbi 746 mijë raste infeksioni dhe më shumë se 11700 viktima Covid

Numri i rasteve me koronavirus deri më tani në Rusi është rritur në 746.369 ndërsa ai i të vdekurve në 11.770.

Iran, 199 vdekje nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Me 199 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Iran është rritur në 13.410 numri...

Kinë: Në ashensor gruaja pa simptoma Covid infekton 71 persona në 60 sekonda

Një grua asimptomatike në ashensor arriti të infektonte rreth shtatëdhjetë njerëz. Gruaja ishte kthyer nga Shtetet e Bashkuara dhe...