Akar: YPG/PKK ende nuk është larguar nga rajoni

Mos i humb

Meta i jep titullin “Mjeshtër i Madh” Ferid Rragamit e Vildan Tufit

Presidenti i Republikës,Ilir Meta vlerëson me Titullin “Mjeshtër i Madh” dy figura të spikatura të sportit shkodran dhe atij kombëtar, futbollistin e...

A duhet ta instaloni iOS 13.5?

Apple iOS 13.5 ka mbërritur dhe është një prej përditësimeve më të rëndësishme të Apple sepse përmban teknologjinë prë gjurmimin e të...

Tërshëre me çokollatë dhe banane

Po ju sjellim recetën e shkëlqyeshme për një kafjall pak më ndryshe, i cili njëherësh do t’ju ëmbëlsojë Përbërësit:

SHBA:Shqiptarët dhe italianet me shkopinj në duar mbrojnë bizneset e tyre: Mos hyni në këtë lagje

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë përfshirë nga protesta dhe trazira pasi një afro-amerikan me emrin George Floyd humbi jetën në duart...

Organizata terroriste YPG/PKK nuk është tërhequr nga Siria verilindore përkundër premtimeve të Rusisë dhe SHBA-së, duke shkelur kështu marrëveshjet që Ankaraja arriti Washingtonin dhe Moskën, tha ministri i Mbrojtjes i Turqisë, Hulusi Akar.

Duke folur në një intervistë me Becky Anderson në kanalin CNN International, Akar riafirmoi se Turqia respekton integritetin territorial dhe unitetin politik të Sirisë dhe të gjithë fqinjve të tjerë.

“Rusia dhe SHBA na premtuan se YPG/PKK do të tërhiqeshin nga ky rajon. Pra, ata do të largoheshin edhe nga rajoni ku u zhvillua operacioni (Burimi i Paqes), edhe nga pjesa lindore dhe perëndimore e tij. Megjithatë, ende ka shumë shkelje të kryera nga terroristët e YPG-së dhe ne po luftojmë kundër këtyre”, tha Akar.

“Në të njëjtën kohë, duke bashkëpunuar me Rusinë dhe SHBA-në, ne po kërkojmë largimin e tyre (YPG/PKK) nga ato rajone”, shtoi shefi i mbrojtjes turke.

Turqia nisi operacionin “Burimi i Paqes” më 9 tetor për të eleminuar terroristët nga verilindja e Sirisë dhe për të krijuar një zonë të sigurt përgjatë kufirit, duke mundësuar kthimin vullnetar të refugjatëve sirianë.

Ankaraja ra dakord me Washingtonin më 17 tetor për të pauzuar operacionin e saj për të mundësuar që terroristët e YPG/PKK të tërhiqeshin nga zona e planifikuar e sigurt.

Më 22 tetor, Turqia gjithashtu arriti një marrëveshje me Rusinë për një plan dhjetëpikësh për të siguruar tërheqjen e organizatës terroriste YPG/PKK nga zona.

Po ashtu, Ministri turk theksoi se në vrasjen e kreut të organizatës terroriste DEASH, Abu Bakr al-Baghdadi, kishte koordinim midis SHBA-së dhe Turqisë.

“Ne ndamë disa informata ushtarake përpara operacionit. Në të njëjtën kohë, edhe ushtarët u koordinuan midis tyre”, tha Akar.

“Nga ana tjetër, midis agjencive tona të inteligjencës ka një bashkëpunim shumë të ngushtë dhe besoj se edhe ata kanë bërë bashkëpunim dhe koordinim”, shtoi ai.

Ndryshe, Baghdadi u vra gjatë një operacioni të forcave amerikane në Idlib të Sirisë më 26 tetor.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Lista me ushqimet e përditshme që treten shpejt dhe mbajnë trupin në formë

Humbja e peshës së tepërt mund të kthehet në një sfidë të vërtetë nëse nuk kujdeseni rreptësisht për ushqimet tuaja. Në shumë...

Nuk ka asnjë sekondë për humbje: Duhet menjëherë të veproni kështu nëse fëmija fillon të ngufatet!

Lodrat e imëta apo objektet të cilat vogëlushët i fusin në gojë janë shkaktare madje për vdekjen e një të tretës së...

Xiaomi Mi CC 10 vjen me një zmadhim optik 12x

Sipas informatave të reja, telefoni i mençur i radhës nga Xiaomi do të bëjë përshtypje me kamerën e tij.

Gjuha shqipe, një ndër gjuhët më të vështira për t’u mësuar nga të huajt

Përvetësimi i gjuhës shqipe është mjaft i vështirë dhe kërkon një sforcim të madh për ta mësuar. Ky është...

ISLAMI DHE MBROJTJA NGA SËMUNDJET

Dr. Amel Kurtishi Islami është një fe që e konsideron dhe e vlerëson shëndetin...