AKP demanton mediat, fondet e privatizimit nuk ruhen në Zvicër, por ku?

Mos i humb

OBSH ka edhe një lajm tjetër në lidhje me COVID 19

Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus theksoi se COVID-19 vazhdon të shpërndahet në mënyrë të përshpejtuar. Përhapja e pandemisë së koronavirusit...

Basha akuza Ramës: Po e gërryen nga brenda ekonominë, shqiptarët meritojnë një qeveri të përgjegjshme

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha me anë të një statusi në rrjetet sociale ka hedhur akuza ndaj kryeministrit Edi Rama duke...

Meta: Duhet strategji e re dhe afatgjatë për përmirësim të situatës

Presidenti i Republikës Ilir Meta gjatë fjalës së tij të mbajtur para gazetarëve, deklaroi se janë shtuar rastet e personave të infektuar...

Tentoi të kalonte drejt Turqisë një shumë të madhe eurosh të padeklaruara, ndalohet shqiptarja në Rinas

Një shumë e madhe eurosh është kapur sot në aeroportin e Rinasit, të cilat nuk ishin deklaruar. Gazetarja Klodiana...

Agjencia Kosovare e Privatizimit, në lidhje me shkrimin e publikuar sot në mediat e Kosovës, me titull: “Kosova s’pranon që Fondi i Privatizimit të përfshihet në dialogun me Serbinë”, sqaron se nuk qëndron deklarata e dhënë në këtë artikull se AKP i ruan mjetet e privatizimit ”në depozita të caktuara në bankat e Zvicrës”.

Njoftohet opinioni i gjerë publik se AKP në përputhje me procedurat bankare të aprovuara nga Bordi i Drejtorëve të AKP-së, operon vetëm me llogaritë bankare të hapura në Bankën Qendrore të Republikës së Kosovës dhe se nuk e ka të hapur asnjë llogari bankare në shtetet jashtë Republikës së Kosovës, thuhet në reagim.

Gjithashtu, vlen të theksohet që nga themelimi  i saj në Qershor 2002, AKM/AKP të gjitha mjetet e inkasuara të fondeve në mirëbesim  i ka deponuar vetëm në llogaritë bankare në Bankën Qendrore të Kosovës.

Nga viti 2002 e deri më tani, AKP-ja asnjëherë nuk ka investuar mjetet e fondeve në mirëbesim në tregjet e jashtme të kapitalit apo të tregut të jashtëm të parasë apo në bankat jashtë Kosovës.

Të gjitha depozitimet e afatizuara që AKP i ka bërë gjatë periudhës 2010-13 janë realizuar si depozitime me afatizim deri në 1 vit në BQK. Po ashtu, AKP-ja në atë kohë kishte afatizuar disa mjete për periudhën një vjeçare në bankat komerciale në Kosovë.

Ndryshe, gjendja e tërësishme e mjeteve të fondeve në mirëbesim deri më datën 9 Prill 2018 është 476,553,819 euro. Këto mjete janë në llogaritë rrjedhëse bankare në Bankën Qendrore në Republikën e Kosovës./Kosova Post/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Publikohet tjetër përgjim i Zoran Zaevit, ja çfarë thotë për Ali Ahmetin dhe rastin që po hetohej

Një tjetër përgjim i ashtuquajtur ‘’bombë’’ është publikuar nga mediat në Maqedoninë e Veriut vetëm pak ditë para zgjedhjeve, pikërisht për ish=...

Zvicër: Janë regjistruar 108 raste të reja në 24 orët e fundit.

Në Zvicër dhe Lihtenshtajn, sot janë raportuar 108 infeksione të reja me virusin e koronës, njofton Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG)...

Iran, rritet në mbi 12.600 numri i viktimave nga COVID-19

Me 188 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Iran është rritur në 12.635 numri...

Japoni, 63 të vdekur nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Numri i personave që kanë humbur jetën në përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë është rritur...

Ushtria serbe nuk i bindet Vuçiç, kundërshton urdhërin për ndalimin e protestave

Ushtria serbe ka dalë kundër urdhërit të presidentit Aleksandër Vuçiç, për ndalimin e protestave në Beograd. Mësohet se refuzimi ka ardhur nga...