Aksioni kundër informalitetit, Denaj: Të ardhurat nga akciza u rritën 17.8%

Mos i humb

OBM: Temperatura mesatare globale pritet të rritet me 1,5 gradë

Temperatura mesatare globale pritet të tejkalojë nivelet paraindustriale, me 1,5 gradë, në të paktën një nga pesë vitet e ardhshme, sipas një...

Zvicër: Në ditën e parë, 95% e udhëtarëve në transportin publik, me maska

Në luftën kundër një vale të dytë të koronavirusit, Këshilli Federal javën e kaluar ka vendosur detyrimin për mbajtje të masksë në...

Manastirliu: Po përgatitemi për më të keqen, rrisim kapacitetet

“Kemi rritur në mbi 90 mijë teste në dizpocion të Insitutit të Shëndetit Publik për identifikimin e rasteve të reja me Covid19...

Hungaria rishikon rregullat e udhëtimit me vendet fqinje

Hungaria do të rishikojë rregullat e udhëtimin me ato vende fqinje, ku numri i të infektuarve nga koronavirusi është në rritje.

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj, dhe Drejtori i Përgjithshëm i Doganave, Arlind Gjokuta, kanë dalë sot para mediave duke dhënë detaje dhe shifra nga aksioni kundër informalitetit ndaj produkteve të akcizës.

Ministrja Denaj tha se përtej lehtësirave, ligji doganor parashikon edhe penalitete për subjektet që nuk zbatojnë detyrimet e tyre. Ajo tha se në muajin korrik të ardhurat nga akciza ishin 4. 86 mld lekë, realizuar në masën 107% ndaj planit, me një rritje prej 17.8% në krahasim me korrikun e vitit të kaluar

“Jemi këtu për të dhënë informacione për planin operacional për muajin korrik. Prioritet i muajit gusht kanë qenë produktet e akcizës. Veprimtaria rregullohet nga ligji që parashikon lehtësira të konsiderueshme për operatorët duke përmendur pagimi i detyrimeve të akcizës në momentin e hedhjes në qarkullim dhe vetëdeklarim. Përtej lehtësirave ky ligj parashikon edhe panalitete. Penalitetet në varësi të llojit të subjekteve dhe përsëritjes shkojnë deri në 5-fish të detyrimeve të munguara. Administrata doganore ka analizuar me detaje të dhënat dhe ka përgatitur një listë të subjekteve që do kontrollohen.
Në fazën e dytë të planit operacional, brenda vitit verifikimet do të kryhen për një periudhë 3-vjeçare. Në muajin korrik ecuria e konsumit të importit të produkteve të akcizës si dhe niveli i të ardhurave të arkëtuara nga administrata doganore ka pësuar rritje të konsiderueshme. Të ardhurat nga akciza në korrik 4. 86 mld lekë, realizuar në masën 107% ndaj planit, rritje prej 17.8% në krahasim me korrikun e vitit të kaluar. Fokus i veçantë i kontrolleve, hidrokarbureve.
Në muajt në vijim do të ketë fokus të veçantë ndaj produkteve të akcizës, duhanit dhe pijeve alkoolike”, deklaroi ministrja Denaj.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Zaev: Nuk pranoj një shqiptar për kryeministër pa marrë parasysh çmimin

Lideri i LSDM-së Zoran Zaev në një intervistë për TV Telma në lidhje me vijat e kuqe të BDI-së për  kryeministrin shqiptar...

Durrës: Rama tregon episodin me kryetaren Sako nis dhënia e granteve

Ka nisur dhënia e granteve për rikonstruksionin dhe riparimin e banesave individuale në Bashkinë Durrës, të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit.

Kurti: Në Srebrenicë ka ndodhur gjenocid, këtë e ka vërtetuar edhe GjND

Me rastin e 25 vjetorit të masakrës së Srebrenicës, ish-kryeministri Albin Kurti ka ndarë pjesë nga fjala e Fouad Riad – Gjyqtar...

Basha : Ndryshimin nuk ka forcë ta ndalë askush!

Lideri i Partisë Demokratike, Lulzim Basha vjen me një mesazh të fortë, ndërsa i bën të qartë rivalit të tij politik, Edi...

Kosovë : Infekrologu Krasniqi gjendja është skajshmërisht e rënduar

Të premten janë konfirmuar 205 raste të reja me koronavirus në Kosovë. Ushtruesi i detyrës së drejtorit të ShSKUK’së,...