Aksioni kundër informalitetit, Denaj: Të ardhurat nga akciza u rritën 17.8%

Mos i humb

Vulin: Nëntë ushtarë në Serbi të infektuar me koronavirus

Nëntë ushtarë janë infektuar me koronavirus, por të gjithë ndihen mirë dhe me sukses po rikuperohen, deklaroi sot ministri i Mbrojtjes i...

Maqedoni e Veriut, rritet në 6 numri i të vdekurve nga koronavirusi

Ministri i Shëndetësisë i Maqedonisë së Veriut, Venko Filipçe ka njoftuar se Klinikën për sëmundje infektive nga koronavirusi i ri (Covid-19) kanë...

Edhe 7 raste të reja me koronavirus, të gjitha nga Malisheva

Në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar edhe 25 mostra nga Malisheva prej të cilëve 7...

Bilanci botëror i Covid-19/ 423 mijë të infektuar dhe afro 19 mijë viktima

423,515 të infektuar dhe 18,910 viktima është bilanci aktual i Covid-19, në mbarë botën. Aktualisht situata paraqitet problematike në...

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj, dhe Drejtori i Përgjithshëm i Doganave, Arlind Gjokuta, kanë dalë sot para mediave duke dhënë detaje dhe shifra nga aksioni kundër informalitetit ndaj produkteve të akcizës.

Ministrja Denaj tha se përtej lehtësirave, ligji doganor parashikon edhe penalitete për subjektet që nuk zbatojnë detyrimet e tyre. Ajo tha se në muajin korrik të ardhurat nga akciza ishin 4. 86 mld lekë, realizuar në masën 107% ndaj planit, me një rritje prej 17.8% në krahasim me korrikun e vitit të kaluar

“Jemi këtu për të dhënë informacione për planin operacional për muajin korrik. Prioritet i muajit gusht kanë qenë produktet e akcizës. Veprimtaria rregullohet nga ligji që parashikon lehtësira të konsiderueshme për operatorët duke përmendur pagimi i detyrimeve të akcizës në momentin e hedhjes në qarkullim dhe vetëdeklarim. Përtej lehtësirave ky ligj parashikon edhe panalitete. Penalitetet në varësi të llojit të subjekteve dhe përsëritjes shkojnë deri në 5-fish të detyrimeve të munguara. Administrata doganore ka analizuar me detaje të dhënat dhe ka përgatitur një listë të subjekteve që do kontrollohen.
Në fazën e dytë të planit operacional, brenda vitit verifikimet do të kryhen për një periudhë 3-vjeçare. Në muajin korrik ecuria e konsumit të importit të produkteve të akcizës si dhe niveli i të ardhurave të arkëtuara nga administrata doganore ka pësuar rritje të konsiderueshme. Të ardhurat nga akciza në korrik 4. 86 mld lekë, realizuar në masën 107% ndaj planit, rritje prej 17.8% në krahasim me korrikun e vitit të kaluar. Fokus i veçantë i kontrolleve, hidrokarbureve.
Në muajt në vijim do të ketë fokus të veçantë ndaj produkteve të akcizës, duhanit dhe pijeve alkoolike”, deklaroi ministrja Denaj.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Njoftim i rëndësishëm për “Leje Daljet”, Rama i “prerë”: Nga nesër…

Nga dita e hënë ka hyrë në fuqi rregulli i ri në kuadër të masave për frenimin e përhapjes së CoVid-19.

E konfirmuar: Shërohen 4 pacientë me koronavirus në Kosovë

Katër pacientë me koronavirus janë shëruar në Kosovë. Lajmin e ka konfirmuar minoatri i Shëndetësisë Arben Vitia. Katër pacientë...

SHBA/ Ja kur testohet vaksina për koronavirusin në njerëz, kompania: Prodhojmë mbi 1 miliard doza

Gjiganti farmaceutik amerikan Johnson & Johnson thotë se testimi tek njerëzit i vaksinës së tij eksperimentale për koronavirusin do të fillojë para...

Tjetër ditë e zezë në Itali/ Rritet sërish numri i vdekjeve

Italia ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit sa i përket të prekurve me Koronavirus. Numri i viktimave ka shkuar në...

Luftojnë çdo ditë vdekjen tek Infektivi, mjeku i njohur zbulon dhuratën që i la gojëhapur

TIRANE -Mjeku i njohur Tritan Kalo me anë të një postimi në rrjetet sociale ka zbuluar një dhuratë shumë të bukur që...