Ballina Ndryshe Alarmi i shkencëtarëve detarë: është vrarë një balenë blu (video)

Alarmi i shkencëtarëve detarë: është vrarë një balenë blu (video)

42
0

Dyshohet që peshkatarë islandezë të kenë vrarë një balenë blu, një specie në rrezik zhdukjeje.

Foto dhe pamje të kafshës së rrallë detare 33 metra të gjatë, u shfaqën të ardhura nga bregdetit japonez, atje ku dhe u shkarkua.

Balena blu u përball me zhdukjen e shekullit të kaluar, dhe tani ekzistojnë nga 10 dhe 25 mijë specie. Por llogaritet se në 50 vjet nuk është realizuar një vrasje e tillë.

Aktivistët për mbrojtjen e kafshëve pretendojnë që mishi, eshtrat dhe lëkura e saj të jenë përzier me ato të të tjera balenave dhe tani është e vështirë për të realizuar një inspektim mbi vrasjen e mundshme të një balene blu. restorante.

Vrasja e balenave blu është e paligjshme kudo në botë. Nga një organizatë britanike që merrej me mbikëqyrjen detare, u urdhërua të merrte mostrat e ADN-së nga anija që e mbarti atë me qëllim që të provohet nëse ka qenë vërtet një balenë blu. /tesheshi.com/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here