Aleati i Bashës: Qëndrimi i Bundestagut, përcaktues për zgjidhjen e krizës politike

Mos i humb

Kina kërcënon Shtetet e Bashkuara për Hong Kongun

Kina kërcënoi të hënën se do të ndërmarrë kundërmasa ndaj Shteteve të Bashkuara nëse ndëshkohet për planet për të vendosur një ligj...

Autoritetet Kineze kanë kryer testin e koronavirusit mbi gjysmës së popullatës së qytetit

Autoritet kineze në Wuhan, ku për herë të parë u shfaq koronavirusi i ri (COVID-19), kanë kryer testin për më shumë se...

Kurti uron Fitër Bajramin në veçanti për mërgimtarët që nuk patën mundësi të vijnë sivjet në shtëpitë e tyre

Kryeministri në detyrë i Kosovës Albin Kurti, i ka uruar qytetarët me rastin e Fitër Bajramit.

OFL ndalet në Durrës e Tiranë, i çon formularin 5 të dënuarve apo të hetuarve

OFL kësaj radhe u ka dërguar formularin 5 personave të cilët disa prej tyre janë të dënuar dhe disa nën hetim e...

Kreu i Partisë Agrare Ambientaliste Agron Duka, ka zhvilluar një takim në zonën e Prrenjasit me fermerë dhe sipërmarrës në fushën e bimëve medicinale, të cilët operojnë në grumbullimin, ambalazhimin dhe eksportin e këtyre produkteve. Një sektor me potencial të lartë punësimi për banorët e zonave rurale dhe një ‘eliksir’ i rëndësishëm për ekonominë shqiptare, i cili ka nevojë për orientim dhe mbështetje.
Takimi u zhvillua në kuadër të turit që PAA po organizon në qytete të ndryshme, me synim përgatitjen e kësaj force politike për zgjedhjet e parakohshme nëpërmjet identifikimit të problematikave kryesore dhe kandidatëve potencialë.

Z. Duka thekson se qëndrimi i Bundestagut do të jetë përcaktues për zgjidhjen e krizës politike. Shterimi i energjive qeverisëse, rënia e rritjes ekonomike, kriza e prodhimit, e evidentuara nga protestat e fermerëve, tregojnë se jemi përballë një mazhorance pa të ardhme politike, e cila po prodhon kosto sociale dhe ekonomike që vetëm zgjedhjet e reja mund ta ripërtërijnë. Bashkë me zgjedhjet, do të triumfojnë edhe zgjidhjet ekonomike për bujqësinë. Prandaj z. Duka theksoi për të pranishmit se PAA është një parti e hapur për të gjithë ata që duan ta kthejnë atë në zërin e fortë të fermerëve dhe blegtorëve në zgjedhjet e ardhshme.

“Unë s’kam ardhur rastësisht sot këtu. Përveç se të flasim mbi problemet dhe hallet e bujqësisë, që ne e kemi për detyrë funksionale, sepse në fund të fundit kjo parti prandaj ekziston. Por kam ardhur edhe për t’ju thënë që situata politike është në një kizë të jashtëzakonshme, ju e ndiqni dhe e shihni. U rrekën shumë analistë të ndryshëm, qoftë ata që janë sot në mazhorancë për të thënë që s’ka krizë. Por e tha Bundestagu, zgjidhni krizën politike.

Po s’u interesuam vetë ne, përfshirë edhe ju, po s’dolën njerëz nga gjiri juaj, të cilët të jenë të fortë nëpërmjet votave tuaja, nuk kemi për të arritur kurrë që të kemi një zë të fortë në Parlamentin shqiptar dhe qeverinë e ardhshme. Duhet vërtetësisht që një Parti Agrare Ambientaliste në Shqipëri të jetë e fortë dhe të ketë zërin e fortë në Parlament. Duke qenë përpara zgjedhjeve, ndoshta ka ardhur koha të bëheni më pragmatist sesa ideologjikë, dhe nga gjiri juaj të nxirrni njerëz që u besoni dhe i njihni. Bujrum, partia është e hapur; ju merreni me bujqësi dhe ne hallet duhet t’ia qajmë njëri-tjetrit. Po s’ia qamë njëri-tjetrit, s’ka për të ardhur njëri për të na i qarë hallet”, tha Duka.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Si u sekuestruan 195 kg kanabis në një kamion në Kapshticë, 4 në pranga

Policia e Korçës ka zbardhur dhe dokumentuar skemën e ngjarjes së sekuestrimit të 195 kg kanabis, vë në pranga 4 shtetas dhe...

Këshilli Politik mblidhet sërish sot në orën 17:00

Takimi i radhës i grupit negociator për reformen zgjedhore do të zhvillohet sot në ora 17:00 tek Pallati Kongreseve.

Përmirësoni tretjen me vaj ulliri – 4 kura natyrale që mund t’i përgatisni në shtëpi

Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja e bakut janë simptoma që ju ndikojnë jetën e përditëshme. Këto probleme...

Vuçiç: Vendimi i Malit të Zi për kufijtë është politik

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se vendimi i Malit të Zi për të mos hapur kufijtë për qytetarët serbë është “politik”.

Policia e Shtetit mesazh të rëndësishëm qytetarëve: Ja çfarë lejohet nesër, jo lëvizje me makina

Policia e Shtetit njofton të gjithë qytetarët se nga dita e nesërme do të jenë të hapura të gjitha bizneset, si dhe...