Ambasadori britanik largohet nga Irani

Mos i humb

Raporti i New York Times: Trump vetëm 750 usd taksa në 2016-2017! Presidenti: Shpifje

SHBA- Presidenti amerikan Donald Trump, ka paguar vetëm 750 dollarë taksa federale në vitin 2016, vitin kur ai ka garuar për president...

Katari refuzon presidencën e radhës në Ligën Arabe

Katari ka refuzuar të marrë presidencën e radhës në Ligën Arabe nga e cila u tërhoq Palestina. Sipas rregullores...

Tabaku i përgjigjet Ramës: Vetëm gënjeshtra e premtime të pambajtura. Koha për ndryshim po vjen

Përmes një postimi në facebook, ish-deputetja e PD-së Jorida Tabaku i përgjigjet deklaratave të kryeministrit Rama për punësimin. “Gënjeshtra,...

Asociacioni komplikon vazhdimin e dialogut

Bashkimi Evropian po vazhdon përpjekjet për të siguruar zhvillimin e takimit mes kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti, dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar...

Ambasadori britanik në Teheran, Robert Macaire, është larguar nga Irani pasi më parë u arrestua dhe për një kohë të shkurtër u mbajt në paraburgim.

Agjencia shtetërore iraniane e lajmeve IRNA ka njoftuar se Macaire u largua pasi iu dha një njoftim paraprak, duke mos dhënë më shumë detaje.

Ambasadori britanik në Teheran, Rob Macaire me pretendimet se është përpjekur të “organizojë dhe nxisë disa aktivitete radikale dhe rrënuese” u arrestua për një kohë të shkurtër dhe më pas u lirua më 11 janar, pasi ai kishte marrë pjesë në një ceremoni përkujtimore të zhvilluar në Iran për personat që humbën jetën në avionin ukrainas për të cilin Irani deklaroi se e ka rrëzuar gabimisht.

Sekretari i Jashtëm britanik, Dominic Raab, reagoi ndaj arrestimit të Macaire duke thënë se kjo është “shkelje e tepruar” e ligjit ndërkombëtar.

Ndërkohë Irani i dërgoi notë proteste Qeverisë së Londrës me arsyetimin se ambasadori britanik në Teheran ka marrë pjesë në “protesta të paligjshme”.

Si reagim ndaj kësaj, ambasadori iranian në Londër, Hamid Baeidinejad, është thirrur në Ministrinë e Jashtme britanike për shkak të paraburgimit për një kohë të shkurtër të ambasadorit britanik në Teheran.

Nëpërmjet një deklarate me shkrim, Ministria e Jashtme e Britanisë vuri në dukje se është e “papranueshme” arrestimi i ambasadorit të sajë gjatë një ceremonie përkujtimore.

“Kjo shkel marrëveshjen e Vjenës dhe duhet të hetohet”, thuhet në deklaratën ku theksohet më tej se ambasadori iranian në Londër, Baeidinejad u thirr në Ministrinë e Jashtme.

Lidhur me këtë, edhe njëri nga zëdhënësit e kryeministrit britanik, Boris Johnson, ka thënë se Britania “dëshiron të marrë një garanci se kjo nuk do të ndodhë më përsëri”.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

“Kush pyet o vlla”, banesa iu shemb nga tërmeti, familja në Kurbin: A rrihet në çadër? Nuk dua luks, veç shtëpi të fus kokën...

Fillimi i sezonit të shirave dhe të ftohtit ka nxjerrë në pah situatën e vështirë që po kalojnë qindra familje, 10 muaj...

Të gjithë ‘vrapojnë’ në orët e fundit, shkon rreth 500 numri i aplikuesve për hetues në ‘FBI-në shqiptare’

Teksa mesnata e ditës së sotme mbyll aplikimet për hetues në Byronë Kombëtare të Hetimit apo siç është quajtur ndryshe FBI-ja shqiptare,...

Rama quajti Bashën ‘shalqi me provë’/ Reagon Salianji: Shqiptarët s’kanë çfarë të presin më, kryeministri është kungull që si hyri doli

Ish-deputeti i PD-së Ervin Salianji, ka reaguar në rrjetet sociale, pasi kryeministri Edi Rama e konsideroi liderin e opozitës Lulzim Basha “shalqi...

Makarona me Brokoli dhe Gjizë – Të Mrekullueshme për Darkë

Kjo është një recetë fantastike, e thjeshtë dhe e lehtë për t’u përgatitur. Kërkon vetëm pak minuta për t’u...

Presidenti serb, Vuçiç: Marrëveshjet me Kosovën duhet të zbatohen

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç deklaroi se e gjitha marrëveshjet me Kosovën, të nënshkruara në Bruksel, duhet të zbatohen. Sipas tij, ato...