Ambasadori i Turqisë Sakar merr pjesë në ceremoninë e 20 vjetorit te masakres së Dubravës

Mos i humb

Studimi shpresdhënës i profesorit francez: Hidroksilklorikina kundër koronavirusit, terapia ime u testua me sukses tek 80 pacientë

Didier Raoult, i cilësuar si profesori kontrovers nga Marseja, ka publikuar të premten në darkë rezultatet e një studimi të dytë mbi...

“Lajm fantastik…faleminderit Zot!”, 7 punonjësit e Urgjencës në Pukë rezultojnë negativ për CoVid-19

Një tjetër lajm i mirë vjen nga Bashkia e Pukës për sa i përket situatës më koronavirus. 7 punonjësit...

“Ja si t’i shpëtohet skenarit italian”, DW: Shqipëria në javën e shpërthimit masiv të COVID-19, të ndalet me çdo kusht kërdia!

Pandemia e COVID-19 ka hyrë në javën e shpërthimit intensiv në Shqipëri. Dyfishohet numtri i viktimave dhe të infektuarve.

Itali, rënie e madhe e konsumit të energjisë elektrike për shkak të koronavirusit

Konsumi i energjisë elektrike në një numër vendesh evropiane ka shënuar rënie dramatike për shkak të përhapjes së pandemisë globale të koronavirusit...

Në hapësirën e burgut të Dubravës dje është mbajtur tubimi përkujtimor për shënimin e 20 vjetorit të kësaj masakre, nga vendi ku u maltretuan të mbijetuarit e kësaj masakre dhe familjarët kërkuan që autorët e krimit të vendosen para drejtësisë.

Për të kujtuar dhe nderuar të rënët në këtë masakër brenda ambientit të burgut u hodh gurë-themeli i lapidarit ku do gdhenden emrat e të burgosurve të vrarë.

Të pranishëm në këtë manifestim, përveç krerëve shtetëror ishte edhe ambasadori i Republikës së Turqisë në Kosovë, Çağrı Sakar i cili ishte i vetmi ambasador i huaj që mori pjesë në këtë ceremoni përkujtimore.

Në këtë ceremoni mori pjesë edhe kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli i cili tha se përfaqësuesit e institucioneve të vendit duhet të ndalet së vajtuari, por duhet të veprojnë që pra drejtësisë t’i sjellin autorët e gjenocidit serb në Kosovë.

Ndërsa Ish- të burgosurit që i mbijetuan këtij tmerri që zgjati rreth katër orë u shprehën të habitur se si deri më tani institucionet vendore nuk kanë ndërmarrë asgjë në këtë drejtim.

Në anën tjetër, i pranishëm në këtë përvjetor  ishte edhe  francezi Sebastian Grikhu, i cili pas luftës kishte rolin e përfaqësuesit të Kryqit të Kuq, tha se është koha që krerët shtetëror të kërkojnë drejtësi për krimet e kryera nga Serbia.

Në ceremoninë e 20 vjetorit të masakrës ka qenë në agjendë që të merr pjesë edhe Haradinaj por që vizita e tij është anuluar pa dhënë sqarime.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Vitia: Në rast neglizhence nuk do të mund t’i përballojmë fluksit me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë u ka bërë serish thirrje qytetarëve që të vazhdojnë t’iu përmbahen rekomandimeve të dhëna nga institucionet shëndetësore në lidhje...

Kurti: Qeveria dhe Kryeministri janë në detyrë deri në zgjedhjet e reja

Përfundimisht, para se të kërkojë emrin e kandidatit nga Lëvizja VETËVENDOSJE!, Presidenti duhet të mendojë për datë të zgjedhjeve për të gjithë....

Tri raste të reja me koronavirus në Kosovë, shkon në 94 numri i të prekurve

Janë konfirmuar dhe tri raste të reja me koronavirus në Kosovë. Këtë e ka bërë të ditur IKSHPK përmes...

Australia planifikon “spital virtual” në luftën kundër COVID-19

Australia po përgatiet të zbatojë një plan-projekt që parasheh trajtimin e pacientëve me koronavirus në shtëpitë e tyre përmes një sistemi special...

Zvicra aplikon masa ndihmëse për biznesin, ndan 20 miliardë USD

Qeveritë e shteteve europiane po mendojnë si të ndihmojnë bizneset, që këta të fundit të kenë mundësi të ripërtërihen, për shkak të...