Amerika Latine do të ketë 230 milionë të varfër deri në fund të vitit 2020

Mos i humb

Ekip ushtarak-mjekësor nga Italia do të dërgohet në Kosovë në luftën kundër COVID-19

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës, Meliza Haradinaj Stublla, ka biseduar përmes telefonit me ministrin e Jashtëm italian, Luigi...

Mjekja u bën thirrje qytetarëve .

Në llogarinë e saj në Facebook, ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka shpërndarë mesazhin e mjekes Esi Duka, e...

” Ogerta” : PD deklaroi se spitalet Covid kanë mbetur pa barna, vjen reagimi nga “Shefqet Ndroqi”

Pas postimit në Facebook të Bardh Spahisë së PD-së, ku thuhej se qeveria i ka lënë spitalet Covid pa barna specifike, ka...

Australia raporton 337 raste të reja me COVID-19 dhe 19 vdekje

Australia gjatë 24 orëve të fundit ka raportuar 19 vdekje nga koronavirusi i ri (COVID-19) dhe 337 raste të reja, shumica e...

Raporti thotë se me rënien drastike të turizmit, tkurrja e madhe ekonomike dhe ulja e remitancave për shkak të pandemisë do të lërë 45 milionë njerëz të tjerë në varfëri në rajon krahasuar me vitin 2019. Me rritjen e parashikuar, do të ketë 230 milionë njerëz të varfër në rajoni deri në fund të vitit 2020.

Sipas raportit, përhapja e COVID-19 do të gjenerojë një tkurrje ekonomike të parashikuar prej 9.1 për qind në rajon, që është më e madhja në 100 vjet.

Disa nga vendet me normat më të larta të infeksionit me COVID-19 si Brazili, Meksika dhe Kili tani janë të kërcënuara nga papunësia dhe mjerimi, paralajmëroi Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres.

– Pasqyra e koronavirusit në Amerikën Latine

Brazili është vendi i dytë i goditur më rëndë në botë, pasi ka regjistruar më shumë se 1.7 milion raste dhe gati 70.000 vdekje.

Ministria e Shëndetësisë e Kilit tha se 3.133 raste të koronavirusit u raportuan në 24 orët e fundit, duke rritur numrin e përgjithshëm në 306.216 dhe 109 njerëz humbën jetën, duke e çuar totalin në 6.682. Qeveria njoftoi se nuk do të heqë masat e mbylljes në kryeqytetin Santiago.

Drejtuesit e Amerikës Latine nuk janë kursyer nga koronavirusi. Presidenti i Brazilit, Jair Bolsonaro, njoftoi në fillim të kësaj jave se është i infektuar me virus. Presidentja e përkohshme e Bolivisë, Jeanine Anez raportoi të enjten se ajo ka rezultuar pozitive me COVID-19.

“Ndihem mirë, ndihem e fortë”, tha Anez në një video të postuar në llogarinë e saj në Twitter. “Unë do të vazhdoj të punoj nga izolimi”, shtoi ajo.

Kryetari i Asamblesë Kombëtare të Venezuelës, Diosdado Cabello, gjithashtu njoftoi se ka rezultuar pozitiv me koronavirusin.

“Të dashur kolegë, dëshiroj t’ju informoj se pas testeve përkatëse, kam rezultuar pozitiv me COVID-19. Tani jam izoluar dhe po bëjë trajtimin e nevojshëm. Faleminderit për uratat tuaja të mira, me moral të lartë. Ne do te fitojmë”, tha ai në llogarinë e tij në Twitter.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Shqipëri : Janë regjistruar 141 raste të reja me covid-19 dhe 3 humbje jete në 24 orët e fundit.

Janë 141 raste të reja me COVID-19 dhe 3 pacientë kanë humbur jetën në 24 orët e fundit. Kështu bëri të ditur...

Holandë: Zbulohet laboratori më i madh i drogës në vend, prodhonte 200 kg kokainë në ditë me vlerë 4.5 milion euro

Policia e Hollandës ka zbuluar një laborator të madh kokaine, pasi organizoi një sulm në një ndërtesë, ku arrestoi të paktën 17...

Zvicër : Janë regjistruar 274 raste të reja në 24 orët e fundit.

Në Zvicër dhe Lihtenshtajn janë raportuar 274 infeksione të reja që janë konfirmuar me virusin korona, raporton të mërkuren Zyra Federale e...

Humb jetën në Durrës një 10-vjeçar nga Kosova

Një i mitur ka humbur jetën në Durrës. Mësohet se sot, rreth orës 12:40, në lagjen nr.13, Plazh, Durrës,...

Agron Shehaj dhuron respiratorë dhe pajisje jetike për spitalin COVID 2, shefja e reanimacionit: Po shpëtojnë jetë

Politikani dhe sipërmarrësi Agron Shehaj i ka dhuruar dy pajisje respiratore dhe një aparat dializë Spitalit Shefqet Ndroqi—spitali COVID 2 në Shqipëri-...