Apple blen shumicën e biznesit të modemëve telefonik të Intel

Mos i humb

Sekuestrohet me kërkesë të SPAK hotel “Vollga” në Durrës, ishte në pronësi të Emiljano Shullazit

Është sekuestruar ditën e sotme hotel “Vollga” në Durrës, nga Agjencia e Administrimit të Pasurive. Nga të dhënat e...

Shqipëri : Janë regjistruar 125 raste të reja nga covid-19 dhe 1 humbje jete gjatë 24 orëve të fundit .

Gjatë 24 orëve të fundit janë 125 raste të reja me COVID-19. Kështu bën të ditur Ministria e Shëndetësisë sot gjatë përditësimit...

Ceremonia përkujtimore në Hiroshima apelon për “një botë të pastruar nga armët bërthamore”

Sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres dhe kryeministri i Japonisë, Shinzo Abe, në ceremonitë përkujtimore të 75-vjetorit të hedhjes së bombës...

Shqipëri : Janë regjistruar 135 raste të reja me covid-19 dhe 1 vdekje gjatë 24 orëve .

Bie numri i viktimave në vend nga koronavirusi. Vetëm një person ka humbur jetën në 24 orët e fundit, ndërsa janë 135...

Në një njoftim për shtyp sot, Apple njoftoi se ka blerë shumicën e biznesit të modemëve të telefonave të Intel. Shitja vlerësohet në rreth 1 miliard dollarë.

Si pjesë e blerjes, rreth 2.200 punonjës të Intel tani do të bëhen punonjës të Apple.

Apple gjithashtu do të ketë edhe pjesë të shumta të pronësisë intelektuale në lidhje me modemët e telefonave si dhe pajisjet fizike.

Ky lajm është një zhvillim interesant për marrëdhëniet mes dy kompanive, por nuk vjen si befasi.

Sapo Intel njoftoi se po dilte nga biznesi i telefonave, dukej e pashmangshme që Apple të mos mbulonte të paktën disa prej departamenteve.

Megjithatë, mos prisni që një modem i telefonit-it nga Apple të shfaqet në një iPhone së shpejti.

Apple ka një marrëveshje gjashtë-vjeçare me Qualcomm, kështu që grupet e ardhshme të iPhone-ëve do të kenë harduerë Qualcomm.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Presidenti i Filipineve ofron të injektohet me vaksinën ruse kundër COVID-19

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, ka ofruar që të jetë personi i parë që injektohet me vaksinën e Rusisë kundër koronavirusit të...

Tre tanke izraelite shkelin kufirin libanez

Tre tanke izraelite kaluan gardhin teknik që ndan Libanin nga Izraeli, transmeton (AA). Agjencia zyrtare libaneze e lajmeve raportoi...

Mbi 2.000 të arrestuar në ditën e dytë të protestave në Bjellorusi

Zëdhënësja e Ministrisë së Brendshme të Bjellorusisë, Olga Çemodanova, njoftoi se janë arrestuar mbi 2.000 persona në ditën e dytë të protestave...

BE thirrje për dialog në Mesdheun Lindor

Zëdhënësi i Komisionit të Bashkimit Evropian (BE) Peter Stano, theksoi se është e nevojshme të ketë sjellje që përputhen me fqinjësinë e...

Maqedoni e Veriut, shkon në mbi 12.000 numri i rasteve me COVID-19

Maqedonia e Veriut gjatë 24 orëve të fundit ka regjistruar 141 raste të tjera të koronavirusit të ri (COVID-19), duke e çuar...