Apple mund të përdoret si pasaportë!

Mos i humb

Hapja e kufirit me 1 korrik, Greqia ndryshon mendim. Ja kush mund të kalojë

Megjithëse një ditë më parë zëdhënësi i qeverisë greke Stelios Petsas ka komunikuar se do të hapen në 1 korrik kufijtë me...

Rikthehet koronavirusi në Mat, infektohet një punonjës i Bashkisë

Mati është përfshirë sërish në hartën e zonave të prekura nga Covid-19. Këtë të hënë është zyrtarizuar një rast i ri që...

Itali, krijohet sistemi inovativ që llogarit distancat fizike dhe parashikon rrezikun Covid

Një system i ri për të parashikuar nivelin e rrezikut të infektimit në vendet publike dhe private përmes llogaritjes së distancave ndërnjerëzore...

Deklarata e përbashkët e samitit trepalësh Turqi-Rusi-Iran

Në deklaratë, presidentët e samitit trepalësh trajtuan gjendjen aktuale në Siri dhe përsëritën vendosmërinë e tyre për të rritur koordinimin trepalësh.

Telefonat tanë janë kryesisht pajisje të personalizuara dhe në disa situata ata tashmë mund të përdoren për identifikim.

Apple dëshiron që ky segment të rritet në një nivel të ri, duke sugjeruar që iPhone të përdoren si pasaporta.

Kjo është treguar nga patentat e zbuluara kohët e fundit në të cilat iPhone ka potencial që të përdoret si pasaportë me ndihmën e një depo të sigurt dhe përdorimin e RFID.

Patenta gjithashtu i referohet përdorimit në rritje të pajisjeve të pasaportave. Ato përfaqësojnë pasaportat me një çip të ndërtuar që përmban informacion rreth personit, si emri, data e lindjes, vendi i origjinës dhe të ngjashme.

Kjo do të thotë se ajo që Apple sugjeron nuk përfaqëson lajmin, por vetëm modelin në një formë tjetër.

Është padyshim një ide interesante, ku përdoruesit do të jenë në gjendje të ruajnë gjithë informacionin e tyre në një pajisje, por pyetja mbetet se si funksionon siguria për modelet e tilla.

Meqë telefonat e mençur janë të ndjeshëm ndaj hakerëve, keqdashësve, vjedhjeve dhe të tjerave, pyetja është nëse ka kuptim të përdorim diçka të ndjeshme si pasaportë./Kosova Post/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë : Vdesin edhe 6 persona në QKUK nga Covid-19

Qendra Klinike Universitare e Kosovës, përkatësisht klinikat e saj ku po trajtohen pacientët e prekur nga Covid-19 kanë njoftuar se gjatë ditës...

Hoti u bën thirrje grupeve parlamentare të mbajnë seancën për rishikim të buxhetit

Kryeministri Avdullah Hoti, u ka bërë thirrje grupeve parlamentare dhe deputetëve të Kuvendit të Kosovës që të gjendet një formë për mbajtjen...

Eurostat: Në dy muaj 140 mijë viktima, të përqendruara në 50 rajone

Sipas ‘Eurostat’, në vetëm dy muaj janë regjistruar 140 mijë viktima nga infeksioni I koronavirusit, të gjitha të përqendruara kryesisht në 50...

Irani merr një vendimin ndryshe për maskat , 2500 infeksione të reja

Presidenti i Iranit, Hassan Rohani deklaroi se të gjithë iranianët që nuk mbajnë maska, nuk do të kenë qasje në shërbimet shtetërore...

Australi, autoritetet fusin në karantinë 3000 banorë të Melburn-it

Përballë ringjalljes së infeksioneve të reja të shkaktuara nga Covid, në Melburn, në Australi, rreth 3000 persona i janë nënshtruar masave të...