Arabia Saudite hap xhamitë, pezullimi vazhdon në Mekë

Mos i humb

Bardh Spahia pyetje të hapur kryeministrit Rama: Na trego

Ish-deputeti i PD-së, Bardh Spahia përmes një statusi në Facebook thotë se qeveria Rama nuk ka asnjë strategji për të vënë nën...

Hajdari paralajmëron krijimin e partisë së re: Shqiptarët duan një alternativë tjetër

Një ditë pas daljes publike të liderit të PD-së Lulzim Basha për listat e hapura, ku sulmoi ashpër kryeministrin Edi Rama, vjen...

Aksidentoi për vdekje të riun kalimtar dhe u largua nga vendi i ngjarjes, pranga 28-vjeçarit

Një ditë pas aksidentimit të 25-vjeçarit në Përrenjas, i cili u përplas për vdekje nga një makinë teksa ecte në rrugë, policia...

Ndarja e SHBA-së nga OBSH-ja do të zgjasë 1 vit

Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) njoftoi se ndarja e SHBA-së nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) do të zgjasë për 1...

Adhuruesve u lejohej të hynin në xhami, përveç xhamive në qytetin e shenjtë të Mekës, për namazin e sabahut, edhe atë me një kapacitet prej 40 për qind.

Agjencia zyrtare e lajmeve SPA publikoi disa pamje të besimtarëve që faleshin në xhami mes masave parandaluese për të luftuar virusin.

Autoritetet saudite thanë se miliona porosi të shkruara u janë dërguar njerëzve për t’i informuar rreth rregullave të reja gjatë namazeve.

Këto rregulla përfshijnë mbajtjen e një distance prej dy metrash mes njerëzve gjatë namazeve, mbajtjen e maskave në çdo kohë dhe shmangjen e përshëndetjes së njëri-tjetrit me shtrëngime duarsh ose përqafime.

Arabia Saudite pezulloi namazet në xhami në gjithë vendin në fund të marsit, si pjesë e masave për të frenuar përhapjen e koronavirusit.

Mbretëria deri më tani ka konfirmuar 83.384 raste të virusit, përfshirë 480 vdekje.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Mjekuan autorin e vrasjes së dyfishtë në Laç, lirohen nga qelia dy mjekët

Gjykata e Apelit Tiranë, ka liruar nga qelia dy mjekët Viktor Marku dhe Besim Lama. Trupa gjykuese e Apelit...

Kina njofton sanksione hakmarrëse për zyrtarët amerikanë mbi të drejtat e ujgurëve

Në një veprim hakmarrës, Kina njoftoi sanksione ndaj ligjvënësve amerikanë dhe një të dërguari për çështjen e të drejtave të ujgurëve në...

Greqia rrit masat e kontrolleve shëndetësore në pikat kufitare, kryhen 1011 teste për Covid-19 në Kakavijë

Greqia ka nisur marrjen e masave të reja për të shmangur përhapjen e Covid-19. Duke parë rritjen e rasteve...

Mbi 13 milionë raste me COVID-19 në mbarë botën

Numri i të prekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në mbarë botën ka shkuar në mbi 13 milionë. Gjithsej...

Komunat me më shumë raste aktive me COVID-19 në Kosovë, Prishtina mbi 1 mijë

Rastet me COVID-19, sa vijnë e shtohen në tërë territorin e Republikës së Kosovës, ku deri më tani janë infektuar gjithsej 4...