Arabia Saudite kërkon mbledhje të jashtëzakonshme të OBI-së pas deklaratës së Netanyahut

Mos i humb

SHBA-ja ashpërson rregullat për mediat shtetërore kineze

Shtetet e Bashkuara kanë shpallur pesë media shtetërore kineze, që veprojnë në SHBA, si “misione të huaja”, derisa ato janë kategorizuar si shpërndarëse të...

Qervishin me qofte shërbejeni me bukë Brotchen

Qervishi me qofte është një recetë klasike e cila vlerësohet si e shumëkërkuar. Prandaj, blogerja e njohur kosovare, meJehonën, në Instagram-in e saj ka ndarë...

Konferenca e Donatorëve në Bruksel, premtohen 1.15 miliardë euro për Shqipërinë

Në Konferencën Ndërkombëtare të Donatorëve “Së bashku për Shqipërinë”, e organizuar nga Komisioni Evropian (KE) në Bruksel ku krahas Turqisë morën pjesë shumë vende...

Britania refuzon t’i kthejë Greqisë statujat e Parthenon-it

Qeveria e Britanisë së Madhe ka njoftuar se rikthimi i monumenteve historike në vendet e origjinës nuk mund të jetë pjesë e marrëveshjes tregtare...

Riadi zyrtar kërkon nga të gjitha shtetet, institucionet dhe organizatat ndërkombëtare që të dënojnë dhe refuzojnë deklaratën e Netanyahut, si dhe i bën thirrje OBI-së për një takim urgjent e të jashtëzakonshëm në nivel ministrash të jashtëm.

Arabia Saudite kërkoi të martën një mbledhje të jashtëzakonshme të Organizatës së Bashkëpunimit Islam (OBI) për të diskutuar premtimin elektoral të Kryeministrit Benjamin Netanyahu të Izraelit se në koordinim me administratën amerikane do të aneksojë Luginën e Jordanit, territor në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Sipas agjencisë saudite të lajmeve “SPA”, Riadi zyrtar ka dënuar fuqishëm deklaratën e Netanyahut përmes një komunikate me shkrim, ku nënvizohet se deklarata e Izraelit është plotësisht e pavlefshme, seriozisht e rrezikshme për popullin palestinez dhe përbën shkelje flagrante të Kartës së Kombeve të Bashkuara dhe të parimeve e normave të ligjit ndërkombëtar.

Duke tërhequr vëmendjen se deklarata në fjalë e Netanyahut do të sjellë falimentimin e të gjitha përpjekjeve të bëra për një paqe të qëndrueshme, të drejtë dhe të ndershme, komunikata saudite thekson se nismat e Izraelit për imponime me fakte të kryera nuk t’i zhdukin dot të drejtat solide dhe nën mbrojtje të popullit palestinez.

Riadi zyrtar kërkon nga të gjitha shtetet, institucionet dhe organizatat ndërkombëtare që të dënojnë dhe refuzojnë deklaratën e Netanyahut, si dhe i bën thirrje OBI-së për një takim urgjent e të jashtëzakonshëm në nivel ministrash të jashtëm.

Gjatë një konference për shtyp të martën, Netanyahu pretendoi se plani që është hartuar nga Presidenti Donald Trump i Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe që cilësohet si “Marrëveshja e Shekullit”, është “një shans unik” për “t’i aneksuar Izraelit” njësitë e jashtëligjshme çifute të banimit në Bregun Perëndimor.

Ai premtoi gjithashtu se në rast të rizgjedhjes së tij në krye të qeverisë izraelite, brenda një kohe të shkurtër dhe në koordinim me administratën amerikane do të aneksojë edhe Luginën e Jordanit, territor palestinez në Bregun Perëndimor të pushtuar.

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Si ta ndalojmë Alexa-n që të mos regjistrojë bisedat private

E vetmja mënyrë për të ndaluar regjistrimin e Amazon Alexa në shtëpi është ta ndalni atë. Nëse nuk dëshironi...

Nëse keni njolla të bardha në dhëmbë, patjetër lexojeni këtë tekst!

Nëse keni njolla të bardha në dhëmbë madje përherë – është shenjë për t’u brengosur, thonë stomatologët Fjala është...

Kur jemi duke fjetur mund të mësojmë një gjuhë të huaj, e pohon shkenca

Ndërsa ne nuk mund të punojmë ose gatuajmë saktësisht në të njëjtën kohë, truri ynë është shumë aktiv teksa jemi në gjumë

Kaçamak me kërpudha

Për kafjall, darkë, por bën edhe për drekë… Kurdo që ta përgatitni, këtë ushqim do ta pëlqeni menjëherë! –...

Si të kuptoni nëse dikush ka hapur email-in që i keni dërguar

Për dallim nga mesazhet me tekst, të cilat vijnë me njoftimin kur lexohet mesazhi, të dish nëse një person ka lexuar apo...