Arrestohet lideri i opozitës ruse

Mos i humb

Izrael, numri i të vdekurve nga COVID-19 rritet në 18

Edhe tre persona kanë vdekur në Izrael si pasojë e infektimit nga koronavirusi i ri (COVID-19), numri i të cilëve është rritur...

As sot nuk u fal xhumaja, myftiu Tërnava jep mesazhin e javës

Të nderuar besimtarë e besimtare kudo që jeniTë nderuar qytetarMotra e vëllezër!Falënderoj të Madhin Zot, Mëshiruesin e Mëshirëbërësin , Atij i takon...

Rusi, humbjet në sektorin e turizmit mund të arrijnë mbi 470 milionë dollarë

Kryetarja e Shoqatës Ruse të Operatorëve Turistikë (ATOR), Maya Lomidze tha se sektori i turizmit rus mund të pësojë humbje prej 37...

Propozim unik nga Italia: Të anulohet kampionati, titulli t’i shkojë mjekëve

Të anulohet kampionati dhe titulli ti dorëzohet Sergio Mattarella, presidentit të Republikës, në mënyrë që ky i fundit t’ia jap mjekëve dhe...

 

 

Lideri i opozitës ruse Aleksei Navalni është arrestuar gjatë protestave të organizuara prej tij, në prag të betimit të Vladimir Putin si president.

Me sloganet “Rusia pa Putin” apo “Poshtë Cari”, opozitarë përqark Rusisë janë bashkuar për të protestuar kundër mandatit të katërt të Putin si president i vendit.
Në prag të inagurimit të Vladimir Putin në mandatin e tij të katërt presidencial, opozita po zhvillon një sërë protestash përqark Rusisë.

Aleksei Navalni, të cilit ju ndalua kandidimi në zgjedhjet e marsit, është organizator i këtyre protestave. Por ai është arrestuar nga policia sapo ka mbërritur në tubimin e Moskës. Sipas raportimeve, kreu i opozitës është detyruar të qëndrojë në një vendndodhje sekrete mbrëmjen e të premtes për të marrë pjesë në tubim.

Së bashku me Navalnin, edhe dhjetëra persona të tjerë përqark vendit janë arrestuar nga autoritetet, të cilat nuk kanë aprovuar protestat në Moskë e Shën Peterburg.

Protestuesit u mblodhën në Sheshin e Pushkinit në kryeqytet duke thërritur slogane si “Poshtë Cari” dhe “Rusia pa Putin”, shkruan insajder.

Kujtojmë se Vladimir Putin u rizgjodh president me më shumë se 76% të votave, duke shënuar rezultatin e tij më të mirë në zgjedhje. Por opozita dhe disa vëzhgues ndërkombëtarë raportuan parregullsi të përhapura në votime.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rastet globale të koronavirusit tejkalojnë 800,000 persona

Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara nga koronavirusi sot ka tejkaluar 800,000, sipas shifrave të përpiluara nga Universiteti Johns Hopkins me...

Gazetari i Mianmarit përballet me burgim të përjetshëm për një intervistë

Autoritetet e Mianmarit kanë arrestuar një gazetar nën ligjin e diskutueshëm kundër-terrorizmit rreth një raporti lajmesh në lidhje me grupin rebel etnik...

British Airways pezullon të gjitha fluturimet e saj në Gatwick

Avikompania British Airways ka pezulluar të gjitha fluturimet e saj në aeroportin Gatwick pas rënies së kërkesës për shkak të shpërthimit të...

Rreth 1600 persona do të kthehen në Kosovë, të gjithë do të përfundojnë në karantinë

Qindra shtetas të Republikës së Kosovës janë kthyer tashmë në vendlindje, dhe disa qindra të tjerë do të kthehen gjatë ditëve në...

Hollandë, mbi 1 mijë të vdekur nga COVID-19

Numri i të vdekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Holandë është rritur 1.039, pasi në 24 orët e fundit jetën kanë...