Artistët protestojnë me “teatër” për Teatrin

Mos i humb

Kryebashkiaku brazilian i kërkon Bolsonaros të dorëhiqet

Kryebashkiaku i Manaus në Brazil, Arthur Virgilio Neto ka bërë një deklaratë të fortë fyese ndaj Presidentit Jair Bolsonaro duke i kërkuar dorëheqjen.

Kosovë : Janë rregjistruar në 24 orë 6 raste të reja me COVID-19 dhe 12 të shëruar

DYMBËDHJETË TË SHËRUAR DHE GJASHTË RASTE ME COVID-19! Sot më 30 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në...

Durrës : Interpoli arreston 49-vjecari i dënuar për trafik droge

Një tjetër i kërkuar nga drejtësia italiane, për trafikim të narkotikëve, bie në prangat e Policisë. Në vijim të...

Del pasaporta e imunitetit, ja shteti i parë që e aplikon

Immunity Pass është ueb-aplikacion dhe aplikacion për celular që mbledh të dhëna për testim nga koronavirusi i...

 

Skena e ndërtuar para Teatrit Kombëtar vihet në jetë çdo pasdite të vonë, nga performaca të artistëve të ndryshëm, por edhe duke qenë në shërbim të qytetarëve që ata të flasin dhe komunikojnë. Ashtu si një kuvend i munguar qytetarësh, siç shumë e kanë quajtur.

 Të dielën në mbrëmje do të ketë një performancë të quajtur “Ç’më panë sytë”, me monologje kushtuar Teatrit, nga Robert Budina dhe Klod Dedja.

“Kjo godinë nuk përfaqëson vetëm llaç e tulla, siç duan ta banalizojnë, por përfaqëson vetë ndërgjegjen e artistëve, me të mirat dhe të këqijat e tyre. Kaq meritojmë të kemi, këtë kemi. Nëse ne duam ta restaurojmë, do të thotë që ne duam të ngremë lart kulturën”, u shpreh regjisori Robert Budina.

“Kjo skenë dhe këto protesta do të jenë të përditshme, derisa vetë qeveria të tërhiqet nga ky projektligj”, tha Alida Karakushi, aktiviste e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit.

Se sa do të merret kjo parasysh, i takon procesit, por dyshimi tek artistët qëndron tek fakti se sa fuqi do të ketë fjala e tyre. Këtë ata presin që ta tregojë reagimi qytetar.

“Nxitimi dhe mosdiskutimi ka sjellë një moskuptim dhe një keqdashje të madhe. Patjetër që kam dyshimet e mia që e gjithë kjo punë po bëhet për një tjetër gjë, për një hapësirë tjetër që është mbrapa, që mund të jetë kompetencë e bashkisë, por nuk ka pse të kalojë në parlament”, shprehet aktori Genc Fuga.

Edhe njëherë theksi do të vihet tek ruajtja e sipërfaqes së paprekur të Teatrit Kombëtar, sepse ata mendojnë që partneriteti publik-privat do të ngrihet në kurriz të teatrit.

Top Channel

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë : Janë rregjistruar 13 raste të reja me COVID-19

TREMBËDHJETË RASTE ME COVID-19 DHE DY TË SHËRUAR! Sot më 31 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në...

Qeveria shfuqizon vendimet e mëparshme: Hapen çerdhet, kafiteritë, kufijtë e qendrat tregtare

Qeveria në detyrë ka zhvilluar sot mbledhjen e radhës, ku ndërmorën vendimin që t’i shfuqizojnë disa nga vendimet që kishin ndërmarrë në...

Rusia regjistroi një rritje të re të rasteve me koronavirus

Për herë të parë që nga 23 maji, rastet e reja shkuan në mbi 9 mijë, pasi 9.268 person rezultuan pozitivë me...

Koronavirusi, Maqedonia e Veriut zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, shpalli gjendje të re të jashtëzakonshme për 14 ditë për shkak të krizës së krijuar...

Rama për ”Le Monde”: Informacioni i cunguar pashmangshmërisht shndërrohet në një gënjeshtër të madhe

Prishja e ndërtesës së vjetër dhe të shkatërruar të Teatrit Kombëtar, në zemër të Tiranës, për t’u zëvendësuar nga një ndërtesë e...