Australi, për herë të parë vihen nën kontroll të gjitha zjarret

Mos i humb

Francë, shkon në 29.965 numri i të vdekurve nga COVID-19

Numri i të vdekurve nga COVID-19 në Francë ka shkuar në 29.965 Në 24 orët e fundit, në Francë janë...

Mbyllen dy furra të bukës, pasi pronari ka rezultuar pozitiv me COVID-19

Inspektorati komunal në Malishevë, në kuadër të zbatimit të masave mbrojtëse kundër përhapjes së pandemisë COVID-19, sot i ka mbyllë dy furra...

Amerika Latine do të ketë 230 milionë të varfër deri në fund të vitit 2020

Raporti thotë se me rënien drastike të turizmit, tkurrja e madhe ekonomike dhe ulja e remitancave për shkak të pandemisë do të...

Srebrenicë, arkivolet e gjelbërta dëshmojnë për gjenocidin e korrikut 1995

Arkivolet e gjelbërta me mbetjet e nëntë viktimave të gjenocidit të korrikut të vitit 1995 në zonën e Srebrenicës dëshmojnë për krimin...

Zjarret më të mëdha në historinë e Australisë, të cilat filluan gjashtë muaj më parë në shtetin New South Wales (NSW) dhe më pas përfshinë shtetet Queensland, Victoria dhe South Australia, janë vënë nën kontroll pas reshjeve të fuqishme në vend, (AA).

Shërbimi i Zjarrfikësit Rurla në NSW (NSWRFS) tha në një deklaratë se zjarret janë vënë nën kontroll për herë të parë pas gjashtë muajve në saje të reshjeve intensive në këtë shtet gjatë dhjetë ditëve të fundit.

“Në sezonin e zjarreve pyjore që kaloi në mënyrë traumatike, lodhëse dhe shqetësuese, të gjitha zjarret e pyjeve dhe shkurreve në NSW për herë të parë janë nën kontroll. Për të arritur në këtë pikë, zjarrfikësit, shërbimet emergjente dhe pjesëtarët e komunitetit kanë punuar shumë”, thuhet në deklaratë.

– Afër 11 milionë hektarë të djegur

33 persona kanë humbur jetën si pasojë e zjarreve në pyje dhe kohë pas kohe të përhapura edhe në vendbanime që në shtator nisën në NSW dhe më pas u shpërndanë në Queensland, Victoria dhe South Australia.

Gjithsej tre mijë shtëpi dhe 11 milionë hektarë, pjesa më e madhe në NSW, janë shndërruar në hi si pasojë e zjarreve, kurse është raportuar se 1,25 miliardë gjallesa mund të kenë ngordhur nga katastrofa.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Publikohet tjetër përgjim i Zoran Zaevit, ja çfarë thotë për Ali Ahmetin dhe rastin që po hetohej

Një tjetër përgjim i ashtuquajtur ‘’bombë’’ është publikuar nga mediat në Maqedoninë e Veriut vetëm pak ditë para zgjedhjeve, pikërisht për ish=...

Zvicër: Janë regjistruar 108 raste të reja në 24 orët e fundit.

Në Zvicër dhe Lihtenshtajn, sot janë raportuar 108 infeksione të reja me virusin e koronës, njofton Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG)...

Iran, rritet në mbi 12.600 numri i viktimave nga COVID-19

Me 188 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Iran është rritur në 12.635 numri...

Japoni, 63 të vdekur nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Numri i personave që kanë humbur jetën në përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë është rritur...

Ushtria serbe nuk i bindet Vuçiç, kundërshton urdhërin për ndalimin e protestave

Ushtria serbe ka dalë kundër urdhërit të presidentit Aleksandër Vuçiç, për ndalimin e protestave në Beograd. Mësohet se refuzimi ka ardhur nga...