Austria shkatërron stadiumin modern për të…mbjellë pemë!

Mos i humb

Cakaj shpalos tri mesazhet që mori në SHBA: S’ka marrëveshje sekrete, s’ka ndarje dhe s’ka nxitim në dialog

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka thënë sot në përfundim të vizitës së tij në Kosovë, se Shqipëria e ka obligim të...

KPK s’mund të vlerësojë ish-kryetaren e Gjykatës së Lartë, Shpresa Beçaj. Avokati sqaron situatën

Ish- kryetarja e Gjykatës së Lartë Shpresa Beçaj, e cila sot mban detyrën e anëtares së Gjykatës së Apelit Tiranë, ka dalë...

Mbi 10 milionë të prekur nga COVID-19 në të gjithë botën

Sipas faqes së internetit “Worldometer” e cila përpilon të dhënat lidhur me pandeminë si pasojë e COVID-19 kanë vdekur 508.429 persona ndërsa...

Kina sërish në alarm, fut në izolim 400 mijë persona

Kina ka rikthyer izolimin strikt në një zonë pranë Pekinit, pas një rritjeje të vogël të numrit të rasteve me koronavirus.

Lamtumirë “Worthersee Stadion”, impianti modern prej 32 mijë vendesh që Austria e rikontruktoi në kuadër të Europianit të vitit 2008 dhe ku u zhvilluan 3 takime. I ndodhur në qytetin e Klagenfurtit, pranë kufirit me Slloveninë, stadiumi i kushtoi organizatorëve të europianit plot 66 milionë euro dhe prej asaj kohe i ka shërbyer skuadrës së Austria Klagenfurtit.

Në Europian, stadiumi priti ndeshjet e vlefshme për grupin B, Gjermani-Poloni 2-1, Kroaci-Gjermani 2-1 dhe Poloni-Kroaci 0-1. Por stadiumi me 32 mijë vende është shumë i madh për ekipin e Klagenfurtit, që ka një mesatare shumë të ulët të tifozëve në stadium, vetëm 600 për ndeshje, ndaj Austria Klagenfurti do të përdorë një impiant modern, por më të vogël nga shtatori i këtij viti.

Kështu stadiumi aktual do të shndërrohet në një park me 200 pemë, që do të jenë nga 10 deri në 14 metra të larta. Qeveria austriake ka bërë një plan për të mbjellë 1 miliard pemë deri në vitin 2050, ndërsa stadiumi shumëmilionësh do të jetë një nga vendet ku do të mbillet një pjesë prej tyre.
- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë : Vdesin edhe 6 persona në QKUK nga Covid-19

Qendra Klinike Universitare e Kosovës, përkatësisht klinikat e saj ku po trajtohen pacientët e prekur nga Covid-19 kanë njoftuar se gjatë ditës...

Hoti u bën thirrje grupeve parlamentare të mbajnë seancën për rishikim të buxhetit

Kryeministri Avdullah Hoti, u ka bërë thirrje grupeve parlamentare dhe deputetëve të Kuvendit të Kosovës që të gjendet një formë për mbajtjen...

Eurostat: Në dy muaj 140 mijë viktima, të përqendruara në 50 rajone

Sipas ‘Eurostat’, në vetëm dy muaj janë regjistruar 140 mijë viktima nga infeksioni I koronavirusit, të gjitha të përqendruara kryesisht në 50...

Irani merr një vendimin ndryshe për maskat , 2500 infeksione të reja

Presidenti i Iranit, Hassan Rohani deklaroi se të gjithë iranianët që nuk mbajnë maska, nuk do të kenë qasje në shërbimet shtetërore...

Australi, autoritetet fusin në karantinë 3000 banorë të Melburn-it

Përballë ringjalljes së infeksioneve të reja të shkaktuara nga Covid, në Melburn, në Australi, rreth 3000 persona i janë nënshtruar masave të...