Autoriteti amerikan: SHBA në ‘rënie të lirë’ prej infeksionit

Mos i humb

Fokaçe e Butë me Kos – Shija e Recetës Tradicionale

Për recetat e brumit kuzhina si vendase, por edhe më gjerë kanë një mori shumë të gjerë përgatitje. Ashtu...

Afganistan, 7 të vdekur gjatë një sulmi me bombë

Së paku shtatë civilë kanë humbur jetën gjatë një sulmi me bombë në provincën Nimruz, në perëndim të Afganistanit.

Beqaj: Karshillëku i pronarëve hedh poshtë sakrificën 5-mujore të mjekëve

Pas publikimit të pamjeve nga zv. kryeministri Erion Braçe, ku të rinjtë shqiptarë festonin në plazh duke mos u frikësuar aspak nga...

Gati një strukturë e re pagash në administratën publike, rritja në bazë të trajnimeve dhe rezultateve

Departamenti i Administratës Publike (DAP) pret të finalizojë këtë vit reformën në e pagave të cilat, do të rriten në bazë të...

Shefja e repartit të sëmundjeve infektive në Spitalin e Massachusetts-it, Dr. Rochelle Walensky është shprehur se ‘SHBA janë në rënie të lirë’ pësa I përket situates pandemike prej Covid-19.

“Në ditët e fundit numri i rasteve të reja të infeksionit është rritur nga 50 në 60 mijë, prej të cilëve, nëse janë të rinj do të kemi 500 viktima dhe nëse janë të moshuar numri i vdekjeve do jetë deri 7500, vetëm nga një ditë e vetme e infeksionit”- tha Walensky.

E ndërsa SHBA-ja në 24 orët e fundit ka regjistruar 55 mijë raste të reja Covid, për një total infeksionesh prej më shumë se 3 milionë, Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Kayleigh McEnany tha se ‘bota i sheh Shtetet e Bashkuara të Amerikës si liderin botëror edhe në situatën pandemikë, por ende në vend ka shumë viktima dhe raste të reja Covid’.

Shtëpia e Bardhë nuk e ka mohuar faktin se SHBA-ja ka një shkallë më të lartë vdekshmërie sesa Franca dhe Italia, gjë e cila mbështet akuzat e shumë autoriteteve shëndetësore për keqmenaxhim të pandemisë nga administrata Trump.

Megjithatë Presidenti amerikan vazhdon mbrojtjen duke pretenduar se 99% e rasteve të koronavirusit janë “krejtësisht të padëmshme”, një pohim krejtësisht i pavërtetë për kryevirologun amerikan Enthony Fauci dhe ekipet mjekësore që po përballen me një situatë të paprecedentë, të cilët thonë se në javët e ardhshme vdekshmëria do vazhdojë të rritet.

Me infeksione të reja Covid-19 që po rriten në shumicën e shteteve, shumë spitale kanë mbetur pa shtretër në dispozicion të pacientëve Covid.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Holandë: Zbulohet laboratori më i madh i drogës në vend, prodhonte 200 kg kokainë në ditë me vlerë 4.5 milion euro

Policia e Hollandës ka zbuluar një laborator të madh kokaine, pasi organizoi një sulm në një ndërtesë, ku arrestoi të paktën 17...

Zvicër : Janë regjistruar 274 raste të reja në 24 orët e fundit.

Në Zvicër dhe Lihtenshtajn janë raportuar 274 infeksione të reja që janë konfirmuar me virusin korona, raporton të mërkuren Zyra Federale e...

Humb jetën në Durrës një 10-vjeçar nga Kosova

Një i mitur ka humbur jetën në Durrës. Mësohet se sot, rreth orës 12:40, në lagjen nr.13, Plazh, Durrës,...

Agron Shehaj dhuron respiratorë dhe pajisje jetike për spitalin COVID 2, shefja e reanimacionit: Po shpëtojnë jetë

Politikani dhe sipërmarrësi Agron Shehaj i ka dhuruar dy pajisje respiratore dhe një aparat dializë Spitalit Shefqet Ndroqi—spitali COVID 2 në Shqipëri-...

Belshi i bukur turistik, Rama: Thesari i fshehur, zhvillimi në agroturizëm dhe bujtina për pushuesit

Nga një ferr braktisjeje, në Belsh ka nisur një erë e re zhvillimi në agroturizëm. Kryeministri Edi Rama tha sot se “Belshi...