Avokati i Erdoganit flet për gylenistët e arrestuar në Kosovë

Mos i humb

Basha nga Shëngjini: Operatorët turistikë të ngrenë zërin

Gjatë një komunikimi për turizmin në Shëngjin, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha u shpreh se shteti nuk ekziston për operatorët turistikë...

Libi, protestë në Jufra kundër mercenarëve pro-Haftar

Banorët e qytetit qendror Hun të rajonit Al-Jufra në pjesën qendrore të Libisë, kanë organizuar protestë pas vrasjes së një të riu...

Brazil, 1.290 vdekje të tjera nga koronavirusi, 654 në Meksikë

Brazili ka raportuar 1.290 vdekje të tjera të lidhura me koronavirusin e ri (COVID-19), ndërsa 654 raste të tjera fatale janë regjistruar...

Hoti takon Ramën në Tiranë, pritet me nderime të larta shtetërore

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti po viziton sot Shqipërinë. Ai atje është pritur me nderime të larta shtetërore nga...

Avokati i presidentit turk, Hussein Aydin ka komentuar arrestimin dhe deportimin e shtetasve turq nga Kosova.

Duke i cilësuar si të rrezikshëm, Aydin ka thënë se aksione për arrestimin e gylenistëve do të vazhdojnë edhe më tutje.

Në një intervistë për TRT, Aydin deklaroi se operacioni në Kosovë nuk është i pari, por as i fundit.

“Shërbimi Informativ Kombëtar do të vazhdojë operacionet e tij kudo. Operacioni i realizuar në Kosovë nuk ishte i pari dhe pjesëtarët e lëvizjes së Fethullah Gylenit nuk kanë ku të arratisen”, tha avokati i Erdoganit.

Aydin tutje tha se anëtarët e lëvizjes së Gylenit do të ndiqen sipas ligjit penal në Turqi.

“Ne kemi disa objektiva. Brenda disa muajve, anëtarët e organizatës ne synojmë t’i ndalojmë, dhe t’ua thyejëm shpresat. Ata janë të ekspozuar ndaj ndjekjes penale”, tha avokati turk.

Ndryshe Kosova u bë vendi i parë në Evropë që ia dërgoi Erdoganit “gylenistët”.

Kjo pasoi me shkarkimin e ministrit të brendshëm dhe drejtorit të AKI-së.

Ndaj këtyre vendimeve reagoi Erdogan, i cili e “kërcënoi” kryeministrin Haradinaj se do të jap llogari./Mesazhi/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë : Vdesin edhe 6 persona në QKUK nga Covid-19

Qendra Klinike Universitare e Kosovës, përkatësisht klinikat e saj ku po trajtohen pacientët e prekur nga Covid-19 kanë njoftuar se gjatë ditës...

Hoti u bën thirrje grupeve parlamentare të mbajnë seancën për rishikim të buxhetit

Kryeministri Avdullah Hoti, u ka bërë thirrje grupeve parlamentare dhe deputetëve të Kuvendit të Kosovës që të gjendet një formë për mbajtjen...

Eurostat: Në dy muaj 140 mijë viktima, të përqendruara në 50 rajone

Sipas ‘Eurostat’, në vetëm dy muaj janë regjistruar 140 mijë viktima nga infeksioni I koronavirusit, të gjitha të përqendruara kryesisht në 50...

Irani merr një vendimin ndryshe për maskat , 2500 infeksione të reja

Presidenti i Iranit, Hassan Rohani deklaroi se të gjithë iranianët që nuk mbajnë maska, nuk do të kenë qasje në shërbimet shtetërore...

Australi, autoritetet fusin në karantinë 3000 banorë të Melburn-it

Përballë ringjalljes së infeksioneve të reja të shkaktuara nga Covid, në Melburn, në Australi, rreth 3000 persona i janë nënshtruar masave të...