Bak: Qeveria turke mbeshtet kandidimin për organizimin e EURO 2024

Mos i humb

“Koha është tani! Shpall gjendjen e fatkeqësisë natyrore”, Basha-Ramës: Detajimi i planit ekonomik dhe një plan i ri për ndihmë të mjaftueshme ekonomike, është...

Kreu opozitar Lulzim Basha duke shprehur ngushëllimet për familjet e viktimave nga koronavirusi në Shqipëri i ka bërë thirrje qeverisë që mos...

Dy shtetas turq humbin jetën nga COVID-19 në Belgjikë

Dy shtetas turq në Belgjikë kanë humbur jetën nga koronavirusi i ri (COVID-19). Lajmi u bë i ditur nga...

Shqipëria merr PO-në për negociatat/ Ministri gjerman i Evropës: Urime për Tiranën, është e merituar

Këshilli i ministrave të BE-së për Çështjet Evropiane dha sot Po-në për çeljen e negociatave të BE-së me Shqipërinë dhe Maqedoninë e...

15 raste për mosrespektim të urdhrit për mbylljen e bizneseve

Policia e Kosovës ka evidentuar 15 raste për “mosveprim sipas dispozitave shëndetësore gjatë epidemisë” në të gjithë vendin, ose pronarë biznesesh të...

Ministri i Rinisë dhe Sporteve të Republikës së Turqisë, Osman Askin Bak tha se qeveria turke mbështet fuqishëm kandidaturën e këtij vendi për organizimin e Kampionatit Europian të Futbollit 2024. Ai theksoi se Turqia është një kandidat që nuk ka mangësi sa i përket përmbushjes së standardeve ndërkombëtare.

Ministri Bak si mysafir në panelin editorial të Agjensisë Anadolli, theksoi se Turqia ka stadiume të reja dhe moderne dhe një infrastrukturë të shkëlqyer dhe të plotë për mbajtjen Kampionatit Europian.

“Për organizimin e EURO 2024 jemi duke garuar me Gjermaninë. Ne në vitet e kaluara ishim organizatorë të suksesshëm të manifestimeve sportive. Turqia sot është e sigurtë po aq sa është i sigurtë New Yorku, Londra apo Parisi”, tha Bak.

Duke vënë në dukje se disa qarqe jashtë vendit po përpiqen të diskreditojnë Turqinë, Bak tha se siguria në Turqi është së paku në nivelin në të cilin ajo është edhe jashtë vendit.

“Qeveria turke e mbështet ofertën për organizimin e EURO-s, ndërsa aktualisht procesi i lobimit po zhvillohet mirë. Turqisë i ngjanë të organizojë kampionate të mëdha”, tha Bak.

Ai gjithashtu tha se ishte i pikëlluar për shkak të moskualifikimit të kombëtares turke në Kupën e Botës që do të mbahet vitin e ardhshëm në Rusi, dhe shprehu shpresën se suksesi në kualifikimet për EURO 2020 “do të largojë retë e errëta” që kanë mbuluar kombëtaren e futbollit të saj.

Duke treguar për sukseset e klubeve turke në skenën evropiane, kryesisht Beshiktashit, Bak tha se nuk është kundër sjelljes të futbollistëve të huaj në ekipet turke, por kjo duhet të bëhet në atë mënyrë që në çdo klub të ketë katër ose pesë futbollistë cilësorë. /Rtv Islam/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Vitia: Në rast neglizhence nuk do të mund t’i përballojmë fluksit me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë u ka bërë serish thirrje qytetarëve që të vazhdojnë t’iu përmbahen rekomandimeve të dhëna nga institucionet shëndetësore në lidhje...

Kurti: Qeveria dhe Kryeministri janë në detyrë deri në zgjedhjet e reja

Përfundimisht, para se të kërkojë emrin e kandidatit nga Lëvizja VETËVENDOSJE!, Presidenti duhet të mendojë për datë të zgjedhjeve për të gjithë....

Tri raste të reja me koronavirus në Kosovë, shkon në 94 numri i të prekurve

Janë konfirmuar dhe tri raste të reja me koronavirus në Kosovë. Këtë e ka bërë të ditur IKSHPK përmes...

Australia planifikon “spital virtual” në luftën kundër COVID-19

Australia po përgatiet të zbatojë një plan-projekt që parasheh trajtimin e pacientëve me koronavirus në shtëpitë e tyre përmes një sistemi special...

Zvicra aplikon masa ndihmëse për biznesin, ndan 20 miliardë USD

Qeveritë e shteteve europiane po mendojnë si të ndihmojnë bizneset, që këta të fundit të kenë mundësi të ripërtërihen, për shkak të...