Balla kujton 27-vjetorin e themelimit të FRESSH: Organizata më e madhe politike rinore e Shqipërisë!

Mos i humb

Basha në Pogradec : Merrni vetë masa ndaj COVID-19, distancë, higjienë dhe maska.

https://www.facebook.com/lulzimbasha.al/videos/294705121902538/ Kryedemokrati Lulzim Basha ka qenë sot në Pogradec për të parë nga afër situatën e biznesit të...

Nga akuza për drogë tek mashtrimi, kush janë 3 personat e ekstraduar sot në Shqipëri

Tre shqiptarë, të dënuar për vepra të ndryshme penale, janë ekstraduar sot në vendin tonë. Burime zyrtare bënë me dije se si...

Maqedoni e Veriut, tejkalon shifrën 300 numri i viktimave nga COVID-19

Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë së Veriut ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit si pasojë e koronavirusit të ri (COVID-19)...

Erdoğan: Prioriteti ynë në Siri, ruajtja e unitetit politik dhe integritetit territorial

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan tha se është prioritet i tyre ruajtja e unitetit politik dhe integritetit territorial të Sirisë.

Kreu i Grupit Parlamentar të PS, Taulant Balla, përkujton sot përvjetorin e krimit të Forumit të Rinisë Eurosocialiste, duke e cilësuar atë si organizatën më të madhe politike rinore në Shqipëri, që lindi pikërisht më 15 janar 1992.

Përmes një mesazhi në “facebook”, Balla shkruan se “FRESSH nuk ishte dhe nuk është vetëm organizata më e madhe politike rinore në Shqipëri për nga numri i anëtarëve ndër vite, por gjithashtu luajti një rol të rëndësishëm në historinë politike të familjes sonë socialiste dhe të politikës shqiptare”.

Mesazhi i Ballës:

Më 15 Janar 1992 me nismën e disa djemve vajzave, studentë e gjimnazistë, të cilët në fillimet e pluralizmit politik në Shqipëri përqafuan vlerat e socialdemokracisë europiane, lindi organizata më madhe politike rinore në Shqipëri:

Forumi i Rinisë Eurosocialiste?????.

Misioni i FRESSH ishte dhe mbetet anëtarësimi i Shqipërisë në Bashkimin Europian. Nuk është aspak e rastësishme që ky orientim i spikatur i të rinjve eurosocialistë shqiptarë, u gdhend edhe në simbolin e parë të FRESSH: një lulëkuqe kuq e zi ??(simboli i parë i Partisë Socialiste) përkrah 12 yjeve të Bashkimit Europian??.

FRESSH nuk ishte dhe nuk është vetëm organizata më e madhe politike rinore në Shqipëri për nga numri i anëtarëve ndër vite, por gjithashtu luajti një rol të rëndësishëm në historinë politike të familjes sonë socialiste dhe të politikës shqiptare. Sot FRESSH është një pjesë e rëndësishme e strukturës së Partisë Socialiste në çdo qytet e fshat të Shqipërisë. Vajza dhe djem freshistë janë çdo ditë të angazhuar në shumë inicijativa rinore e plot nisma sociale për t’ju gjendur pranë njerëzve në nevojë apo si vullnetarë të palodhur të Shqipërisë solidare.

Faleminderit FRESSH!
Gëzuar të dashur motra dhe vëllezër freshista!

  • foto galeri
- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë : Vdesin edhe 6 persona në QKUK nga Covid-19

Qendra Klinike Universitare e Kosovës, përkatësisht klinikat e saj ku po trajtohen pacientët e prekur nga Covid-19 kanë njoftuar se gjatë ditës...

Hoti u bën thirrje grupeve parlamentare të mbajnë seancën për rishikim të buxhetit

Kryeministri Avdullah Hoti, u ka bërë thirrje grupeve parlamentare dhe deputetëve të Kuvendit të Kosovës që të gjendet një formë për mbajtjen...

Eurostat: Në dy muaj 140 mijë viktima, të përqendruara në 50 rajone

Sipas ‘Eurostat’, në vetëm dy muaj janë regjistruar 140 mijë viktima nga infeksioni I koronavirusit, të gjitha të përqendruara kryesisht në 50...

Irani merr një vendimin ndryshe për maskat , 2500 infeksione të reja

Presidenti i Iranit, Hassan Rohani deklaroi se të gjithë iranianët që nuk mbajnë maska, nuk do të kenë qasje në shërbimet shtetërore...

Australi, autoritetet fusin në karantinë 3000 banorë të Melburn-it

Përballë ringjalljes së infeksioneve të reja të shkaktuara nga Covid, në Melburn, në Australi, rreth 3000 persona i janë nënshtruar masave të...