Banka e Shqipërisë nuk merr dot vendime

Mos i humb

Shqipëria merr PO-në për negociatat/ Ministri gjerman i Evropës: Urime për Tiranën, është e merituar

Këshilli i ministrave të BE-së për Çështjet Evropiane dha sot Po-në për çeljen e negociatave të BE-së me Shqipërinë dhe Maqedoninë e...

Vjosa Osmani fton deputetët të mos e votojnë mocionin

Në një konferencë për media, kryeparlametarja tha se ka pasur hapësirë për dy kryetarët e partive për të gjetur zgjidhje.

Zbardhet takimi/ Nga masat e marra kundër COVID-19 tek përballimi i situatës ekonomike, çfarë diskutuan Meta-Rama-Basha në mbledhjen e Këshillit të Sigurisë

Nën drejtimin e Presidentit të Republikës, Ilir Meta u zhvillua sot mbledhja e Këshillit të Sigurisë Kombëtare, nëpërmjet një video-konference, ku kryefjalë...

Shkon në 91 numri i të prekurve me koronavirus në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë të ditur se pas testimit të dytë edhe një person ka rezultuar pozitiv me virusin...

Banka e Shqipërisë është futur në një ngërç vendimmarrjeje, për shkak se 6 prej 9 anëtarëve të Këshillit Mbikqyrës i ka mbaruar mandati.

Zyrtarisht, Banka e Shqipërisë ka njoftuar se tre anëtarët me mandat, njëri prej të cilëve është guvernatori, po zhvillojnë takime informative pa vendimmarrje.

Ndërkohë, Erion Braçe, në cilësinë e kryetarit të Komisionit të Ekonomisë, i cili duhet të dëgjojë tre kandiaturat e propozuara nga Kuvendi dhe tre nga qeveria, kërkoi që grupet parlamentare të vihen në lëvizje. Deri tani, nga Kuvendi nuk ka asnjë lëvizje. Duhet që personat që kanë shprehur interes të marrin 28 firma deputetësh për t’u zyrtarizuar si kandidatë.

“Shqetësimi im më i madh tani është funksionimi i Këshillit Mbikqyrës të Bankës së Shqipërisë, i cili duhet të marrë vendime çdo muaj. Kemi pasur mbledhje grupi pak më herët, kam thënë të njëjtën gjë atje dhe do të vazhdoj të insistoj fort që deputetët të jenë të përgjegjshëm, qofshin këta të pozitës, qofshin këta të opozitës, pavarësisht pozicionit që kanë marrë përkundrejt Kuvendit që të bëjnë propozime sa më parë të jetë e mundur. Bëhet fjalë për Këshillin Mbikqyrës të BSH, i cili në rang nuk është Këshilli Mbikqyrës i një bordi të kullimit”, tha Braçe.

Për propozimin nga ana e qeverisë të ish-ministrit demokrat të Financave, Ridvan Bode, për anëtar të Këshillit Mbikqyrës të Bankës së Shqipërisë, Braçe tha që do të kalojë gjithë procedurën parlamentare.

“Nëqoftëse jeni mësuar me faktin që ai që propozohet u bë, e keni gabim. Në këtë komision ka ndodhur që janë rrëzuar edhe mbi 20 kandidatura, mbi 20 në grup, njëri pas tjetrit, inidvidualisht për institucione të rëndësishme, kështu që vlerësim për asnjë individ unë nuk kam, vlerësimin e bën Komisioni i Ekonomisë dhe Financave dhe pastaj deputetët me votë në seancë plenare”, sqaroi Braçe.

Janë 15 aplikantë që kanë shprehur interes pranë Kuvendit për t’u marrë në konsideratë si kandidatë për Këshillin Mbikqyrës të BSH-së. Por, të paktën edhe për dy javët në vazhdim nuk pritet të ndryshojë situata, pasi Kuvendi nuk ka zyrtarizuar asnjë propozim, ndërkohë që deri kur të kemi votimin e kandidaturave të reja në seancë plenare, Banka e Shqipërisë nuk do të marrë asnjë vendim./Top Channel/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Maqedoni e Veriut, rritet në 6 numri i të vdekurve nga koronavirusi

Ministri i Shëndetësisë i Maqedonisë së Veriut, Venko Filipçe ka njoftuar se Klinikën për sëmundje infektive nga koronavirusi i ri (Covid-19) kanë...

Itali, 756 vdekje brenda 24 orëve nga COVID-19, numri i përgjithshëm arrin në 10.779

Italia ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit sa i përket të prekurve me Koronavirus. Numri i viktimave ka shkuar në...

Turqi, rritet në 131 numri i të vdekurve nga COVID-19

23 persona kanë humbur jetën nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Turqi në 24 orët e fundit, me çka numri i përgjithshëm...

Hapet CoVid-2, spitali “Shefqet Ndroqi” realizon kirurgjinë e parë të një paciente të prekur nga COVID-19

Tiranë- Hapet spitali i dytë COVID. Nga sot, spitali “Shefqet Ndroqi” është spitali i dytë COVID në vend. Spitali “Shefqet Ndroqi” ka...

Rritet bilanci, shkon në 35 numri i viktimave në Greqi nga Covid-19

Është rritur numri i viktimave në Greqi nga koronavirusi (Covid-19) në 35 dhe numërohen gjithsej 1,061 raste me pacientë të infektuar, ku...