Basha: Dy vija të kuqe. Qeveria “Berisha” do i dëmshpërblente edhe të pa legalizuarit

Mos i humb

Nga jahtet e kroçerat tek motorët e ujit, çfarë parashikon ligji i ri për të rregulluar aktivitetin turistik detar

Qeveria ka vendosur të rregullojë me një ligj të veçantë atë që quhet turizëm detar duke përfshirë këtu të gjithë mjetet lundruese apo ato...

Kjo është deklarata e plotë e Pavarësisë së Kosovës

Kosova sot mbush 12 vjet qëkur kishte shpallur pavarësinë e saj. Me rastin e shënimit të këtij përvjetori ju sjellim deklaratën e plotë të Pavarësisë...

Microsoft investon 1.1 miliardë dollarë në Meksikë

Microsoft sot bëri të ditur se gjatë pesë viteve të ardhshme do të investojë 1.1 miliardë dollarë në zhvillimin e programit të...

RD e Kongos, 42 militantë u dorëzohen forcave qeveritare

Dyzet e dy militantë nga dy grupe të armatosura aktive në qytetin Uvira në Republikën Demokratike të Kongos u janë dorëzuar forcave...

Për të dytën herë brenda pak ditësh lideri i opozitës shkoi pranë banorëve, të cilëve pritet t’u shemben pronat nga projekti i Unazës së Madhe. Lulzim Basha citoi dy vendime të qeverisë “Berisha”, sipas të cilave parashikohet që të dëmshpërblehen me vlerën e tregut jo vetëm ata persona banesat e të cilëve janë legalizuar.

“I pari është i vitit 2011, i cili tregon standardin ligjor të vendosur nga qeveria “Berisha”, që pronarët e banesave në proces legalizimi të kompensohen me vlerë të plotë tregu, kur banesat e tyre preken nga projektet me interes publik. VKM SHPRONËSIMET e vitit 2012 provon që për projektin e Unazës së Madhe janë kompensuar me vlerë të plotë tregu edhe banesa që janë klasifikuar nga ALUIZNI në kategorinë “Proces legalizimi”, tha Basha.

Vijën e kuqe Lulzim Basha e hoqi edhe për prishjen e banesave tek zona e Unazës së Madhe, por ndryshe nga teatri këtë herë i bëri dy.

“Ashtu siç teatrit është vijë e kuqe edhe këtu është dy herë vijë e kuqe qytetarëve u lind e drejta të mbrojnë banesat e tyre me çdo forme dhe çdo çmim dhe PD do jete krah tyre”, u shpreh kreu demokrat.

Lulzim Basha ashpërsoi gjuhën ndaj kryebashkiakut, i cili më herët përmes një postimi sqaroi se nuk i është drejtuar me termin shpellarë protestuesve, por deputetëve të PD-së.

“Dhe në kushtet e kësaj paligjshmërie e institucioni që duhet të dilte në krah të banorëve të cilët kanë në krye një fundërrinë që del dhe sulmon qytetarët me shprehje raciste që ka shpirtin më të zi se plehrat e Sharrës”, tha Basha.

Lideri i opozitës sulmoi edhe Prokurorinë për mos nisjen e hetimeve për të paktën 5 shkelje që konstatohen sipas tij, në projektin e Unazës së Madhe. Pas takimit me Bashën protestuesit bllokuan rrugën sërish dhe dogjën goma makinash./Top Channel/

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

SHBA reagon kundër sulmeve të regjimit të Asadit

Zëdhënësja e Departamentit Amerikan të Shtetit, Morgan Ortagus, e ka cilësuar të "paturpshëm" rifillimin e fluturimeve në aeroportin e Halepit nga regjimi...

Lëvizja për Drejtësi / Koprani: Partitë në pushtet nuk e zgjasin një mandat të plotë për shkak të interesave personale…..

GAZETARI Ju falenderojmë zoti Koprani që pranuat të jeni sot në këtë intervist me ne. Ju para do ditësh u...

BE bën thirrje për ndalimin e konflikteve në Idlib

Bashkimi Evropian (BE) ka theksuar se janë të papranueshme sulmet ushtarake të ndërmarra në Idlib nga regjimi i Asadit dhe mbështetësit e...

Izraeli zbaton politikë të re në Afrikë përmes Emirateve të Bashkuara Arabe

Osman Kagan Yucel - Autori i shkrimit është studiues në Qendrën Kërkimore të Afrikës (AFAM) dhe zëvendës koordinator në Qendrën e Koordinimit dhe...

Norvegji, dy gjermanë të vdekur nga orteku

Dy shtetas gjermanë kanë gjetur vdekjen në një ortek afër akullnajës në arkipelagun Arktik Svalbard të Norvegjisë, i cili ndodhet më shumë...