Basha: Dy vija të kuqe. Qeveria “Berisha” do i dëmshpërblente edhe të pa legalizuarit

Mos i humb

Raporti i qeverisë, Kina investime rekord për hidrokarburet në vitin 2019

Investimet e Kinës në aktivitetet e kërkimit të naftës dhe gazit arritën një rekord prej 11,76 miliardë dollarë në vitin 2019, sipas...

COVID-19, vazhdon të rritet numri i të vdekurve në Brazil, Indi dhe Meksikë

Për shkak të koronavirusit të ri (COVID-19), në 24 orët e fundit në Brazil janë shënuar 1.237 vdekje, në Indi 886 dhe...

Palmer: SHBA duan një marrëveshje gjithëpërfshirëse në bisedimet Kosovë-Serbi

Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit, Matthew Palmer shprehet entuziast për rifillimin e bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë. Në një bisedë me portalin...

Autobusi merr flakë ecje në Tiranë

Një autobus ka marrë flakë në ecje në Tiranë. Automjeti urban i linjës së Paskuqanit ka pësuar një defekt teknik në pjesën...

Për të dytën herë brenda pak ditësh lideri i opozitës shkoi pranë banorëve, të cilëve pritet t’u shemben pronat nga projekti i Unazës së Madhe. Lulzim Basha citoi dy vendime të qeverisë “Berisha”, sipas të cilave parashikohet që të dëmshpërblehen me vlerën e tregut jo vetëm ata persona banesat e të cilëve janë legalizuar.

“I pari është i vitit 2011, i cili tregon standardin ligjor të vendosur nga qeveria “Berisha”, që pronarët e banesave në proces legalizimi të kompensohen me vlerë të plotë tregu, kur banesat e tyre preken nga projektet me interes publik. VKM SHPRONËSIMET e vitit 2012 provon që për projektin e Unazës së Madhe janë kompensuar me vlerë të plotë tregu edhe banesa që janë klasifikuar nga ALUIZNI në kategorinë “Proces legalizimi”, tha Basha.

Vijën e kuqe Lulzim Basha e hoqi edhe për prishjen e banesave tek zona e Unazës së Madhe, por ndryshe nga teatri këtë herë i bëri dy.

“Ashtu siç teatrit është vijë e kuqe edhe këtu është dy herë vijë e kuqe qytetarëve u lind e drejta të mbrojnë banesat e tyre me çdo forme dhe çdo çmim dhe PD do jete krah tyre”, u shpreh kreu demokrat.

Lulzim Basha ashpërsoi gjuhën ndaj kryebashkiakut, i cili më herët përmes një postimi sqaroi se nuk i është drejtuar me termin shpellarë protestuesve, por deputetëve të PD-së.

“Dhe në kushtet e kësaj paligjshmërie e institucioni që duhet të dilte në krah të banorëve të cilët kanë në krye një fundërrinë që del dhe sulmon qytetarët me shprehje raciste që ka shpirtin më të zi se plehrat e Sharrës”, tha Basha.

Lideri i opozitës sulmoi edhe Prokurorinë për mos nisjen e hetimeve për të paktën 5 shkelje që konstatohen sipas tij, në projektin e Unazës së Madhe. Pas takimit me Bashën protestuesit bllokuan rrugën sërish dhe dogjën goma makinash./Top Channel/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

U hodh në det pas shpërthimit, gjendet i gjallë pas 30 orësh punëtori i Portit të Bejrutit

Punëtori i Portit të Bejrutit u gjet i gjallë pas 30 orëve që kanë kaluar nga shpërthimi i fuqishëm në kryeqytetin e...

Kantoni i Cyrihut do t’i regjistrojë vetë të kthyerit nga vendet e rrezikut

Kantoni i Cyrihut mbledh të dhënat e kontaktit të të gjithë udhëtarëve që kthehen përmes rrugës ajrore nga vendet me rrezik të...

Liban, rritet në 154 numri i të vdekurve nga shpërthimi në Portin e Bejrutit

Numri i të vdekurve nga shpërthimi i së martës në kryeqytetin e Libanit, Bejrut, është rritur në 154, njoftoi ministri i Shëndetësisë...

OKB: Sistemi shëndetësor në Shqipëri mund të shkojë drejt kolapsit.

Sistemi shëndetësor i Shqipërisë mund të kalojë në kolaps, për shkak të pandemisë. Dhe kjo nuk lidhet vetëm pasojat e koronavirusit, por...

Kimioterapia nuk rrezikon të prekurit me COVID-19

Tejmbushja e spitaleve, ankthi ndaj infektimit me Covid-19 dhe frika se kimioterapia mund të ulë mundësitë për të jetuar të pacientëve të...