Basha për ‘The Irish Times’: Asnjë politikan a figurë e krimit të organizuar s’është përballur me drejtësinë, qeveria…

Mos i humb

Koronavirusi/ Reagon PD, Bardhi: Rama do ta kthejë Spitalin e Kavajës në karantinë

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi mbrëmjen e kësaj të diele me anë të një reagimi për mediat ka hedhur akuza...

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë Gent Cakaj: Kufiri Kosovë-Shqipëri duhet të hiqet menjëherë

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme i Republikës së Shqipërisë, Gent Cakaj, ka arritur në Kosovë për një vizitë zyrtare. Pas takimit...

Putin, mbledh Këshillin e Sigurisë për situatën në Idlib

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, në mbledhjen e Këshillit të Sigurisë ka diskutuar situatën në Idlib, (AA). Zëdhënësi...

Koreja e Jugut konfirmon vdekjen e parë nga koronavirusi

Në Korenë e Jugut sot është konfirmuar vdekja e parë nga koronavirusi, (AA). Siç raporton Agjencia koreano-jugore e...

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha shpreson se Bashkimi Evropian do të nisë menjëherë negociatat me Shqipërinë, por numëron një sërë problemesh që mund të behën pengesë serioze në këtë proces të rëndësishëm.

Duke folur për ‘The Irish Times’, Basha deklaron se ne mbetemi vendi i parë në historinë moderne pa një Gjykatë të Lartë, pa një Gjykatë Kushtetuese, pa prokuror të përgjithshëm.

“Shqipëria është ndoshta vendi i parë në historinë moderne pa një Gjykatë të Lartë, pa një Gjykatë Kushtetuese, pa prokuror të përgjithshëm, me një Parlament me vende të paplotësuara, dhe me një kryeministër që qeveris me dekrete pa asnjë limit institucional për pushtetin e tij”, ka thënë Basha.

Sipas tij, demokratët kanë mbështetur reformën në drejtësi, por është qeveria ajo që sipas tij, ka “minuar, shkelur dhe abuzuar” me këtë proces.

“Si rezultat kemi një gjyqësor të paralizuar… dhe asnjë politikan apo figurë e krimit të organizuar nuk është përballur me drejtësinë. Përkundrazi, një numër i çështjeve të nivelit të lartë të korrupsionit janë anashkaluar nën ndikimin e qeverisë, duke siguruar pandëshkueshmëri për të akuzuarit”, citohet të ketë thënë Basha.

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Nga perimet deri tek mishi, sa minuta i duhet çdo ushqimi për t’u tretur

Ndikimi i tretjes në humbjen e peshës është shumë domethënës. Siç na u tha shumë herë, ne jemi ato që hamë

Lakra të fërguara dhe patate

Të jeni të sigurtë që e gjithë familja do e adhurojë. Më poshtë do të gjeni recetën e përgatitjes hap pas hapi

Studimi i ri: Varësia ndaj telefonave ndryshon strukturën e trurit, njejtë sikurse narkotikët

Shumica prej nesh këto ditë kemi telefona intelegjentë. Këto janë pajisje të jashtëzakonshme që na lejojnë të bëjmë më...

Përdoruesit e Samsung u trembën pasi pranuan një mesazh të çuditshëm në telefonat e tyre

Përdoruesit e Samsung kanë mbetur të habitur pasi morën njoftime të çuditshme. Përdoruesit e telefonit Galaxy në të gjithë...

Mblidhet sërish Task Forca e COVID-19, zyrtare: Nuk ka raste të konfirmuara me koronavirus në Shqipëri

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka mbledhur pasditen e sotme sërish Task-Forcën e ekspertëve dhe drejtuesve të institucioneve shëndetësore për koronavirusin...