Basha: S’ka nevojë, Listat e Hapura bëhen me ndryshime në Kodin Zgjedhor

Mos i humb

Rindërtimi pas tërmetit, qeveria hap tender 150 mln dollarë, projekti do zbatohet nga FSHZH, shtrihet në 7 qytete

Fondi Shqiptar i Zhvillimit ka hapur tenderin për rindërtimin e pallateve të dëmtuara nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit. Vlera totale është...

Ryshfet policit, arrestohet 41- vjeçari në Kurbin, transportonte rërë nga lumi Mat

Një 41- vjeçar është arrstuar pasi me kamionin tip ‘’Scania’’ u kap duke transportuar inerte të marra nga shtrati i lumit Mat.

Caktohet administratori që do menaxhojë 26 pasuritë e sekuestruara të Ylli Ndroqit

Arjan Baci është administratori i caktuar shtetëror i pasurive të sekuestruara të biznesmenit dhe aksionerit Ylli Ndroqi. Mësohet se Baci do të...

Zjarr masiv në SHBA, të paktën 8.000 persona braktisin banesat e tyre…

Të paktën 8.000 persona janë detyruar të braktisin shtëpitë e tyre, pasi një zjarr masiv ka përfshirë zonën e Riverside County, në...

Kreu i PD, Lulzim Basha ka bërë me dije se Listat e Hapura mund të ndryshohen brenda Kodit Zgjedhor, por Rama i do ndryshimet kushtetuese për të hequr koalicionet.

Sipas Bashës, Rama i ka frikë edhe Listat e Hapura por me heqjen e koalicioneve favorizohet. Por lideri demokrat thotë se derisa të jenë lidhjet mes krimit dhe politikës, edhe me Lista të Hapura, i 36-ti në qarkun e Tiranës, fiton me ndihmën e bandave dhe oligarkëve dhe sërish Kuvendi mbetet i krimit.

”Pra, nuk ka njeri, budalla që ta besojë se Edi Rama do Lista të Hapura. Rama është i tmerruar. Kur ne shtruam diskutimin për to, apo votimin mazhoritar, nuk patëm përgjigje. Rama doli haptazi kundër madje. Problemi në Shqipëri nuk është sistemi.

‘’Nuk është shpata, por është krahu’’.

Problemi është bashkëpunimi i krimit me politikën. Nëse në listën e Tiranës, i 36-ti i një partie, papritur merr mbështetjen e gangsterëve, oligarkëve, padyshim mund të zgjidhet, por nuk është deputet, por shërbëtor i krimit. Dhe do bëjë atë që bën Kuvendi sot, aminston paratë e krimit, rrit taksat e faturat, dhe për t’i bërë paratë tuaja rrush e kumbulla.

Një sistem me Lista të hapura, sa ka lidhje mes politikës dhe krimit, s’ka garanci. Nuk zgjedh më të mirët, por më të nënshtruarit. Interesat e një grushti njerëzish që kanë marrë peng qeverinë dhe Ramën tash sa vjetësh.

Nëse Rama do kishte interes për Lista të Hapura nuk do e linte për një Pazar fund- korriku, kur OSBE e ka hedhur poshtë 2 ditë më parë si shkelje flagrante ndaj zgjedhjeve të lira e të ndershme. Shqipëria s;mund të jetë peng i Ramës.

Marrëveshja e 5 qershorit është e qartë. Nuk ka konsensus për ndryshimin e sistemit. Jo sepse nuk deshëm ne, por sepse Rama donte depolitizim.  Vetëm një budalla mund të besojë që Kodi Zgjedhor ka nevojë për konsensus, për ndryshimet kushtetuese nuk duhet konsensus. A ka budalla që e njeh këtë. Për Lista të Hapura s’ka nevojë ër ndryshime kushtetuese. Por ai do të heqë koalicionet parazgjedhore.  ”- tha Basha.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

​303 raste të reja me COVID-19 dhe 9 të vdekur në Bullgari

Autoritetet shëndetësore në Bullgari kanë konfirmuar 303 raste të tjera të koronavirusit në 24 orët e kaluara, nga 5,701 testuar, sipas të...

Detyrimi i maskave, francezët hezitojnë, Parisi do të aplikojë mbajtjen e maskave në lagje të caktuara

Franca, Spanja, Greqia janë tri vende evropiane që po raportojnë një shpërthim të pandemisë brenda kufijve të tyre pas lehtësimit të karantinës...

Gjermani: Nga e shtuna, testimi i detyruar i të ardhurve nga zonat me rrezik

Në luftën kundër përhapjes së virusit të koronës, udhëtarët nga zonat e përcaktuara ndërkombëtarisht si të rrezikshme që vijnë në Gjermani, do...

Rritet përhapja e Covid19 në Evropë, frikë për një izolim të dytë

Teksa Spanja, Franca dhe Greqia përjetojnë një rritje të theksuar të numrit të të infektuarve nga Covid19, janë shtuar shqetësimet për një...

Austria sërish me numër të lartë të rasteve të reja

Në Austri, pas pesë ditësh me radhë, numri i rasteve të reja me koronavirus përsëri ka arritur në shifra të larta, pasi...