BE: Gjenocidi i Srebrenicës vazhdon të mbetet plaga jonë e hapur në zemër të Evropës

Mos i humb

424 pacientë me Covid-19 të shtrirë në SHSKUK, 46 në gjendje të rëndë

Në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës dhe në spitalet regjionale po trajtohen 629 pacientë, prej tyre 424 të konfirmuar me COVID-19, gjersa...

Serbia blen sisteme raketore nga Kina, Reuters shkruan për afërsinë mes tyre

Serbia ka blerë një gjeneratë të raketave me rreze të mesme tokë-ajër nga Kina, duke dhënë shenja për thellim të bashkëpunimit në...

Nuk i deklaroi në doganë, emigrantit i sekuestrohen 22 mijë paund në Rinas

Strukturat Doganore gjatë kontrollit të ushtruar në bashkëpunim me punonjësit e Policisë Kufitare, sekuestruan një shumë prej 22.000 Paund Cash, të cilat...

“Deklarata të fryra”, Kina i kundërpërgjigjet Amerikës për Tik Tok-un

Pekini ka akuzuar Shtetet e Bashkuara të martën për “fyerje” rreth rrjetit social kinez, TikTok, pas shtimit të presionit nga ana e...

Varhelyi, mbajti një fjalim në sesionin e Asamblesë së Përgjithshme të Parlamentit Evropian (PE) me rastin e përvjetorit të 25-të të Gjenocidit të Srebrenicës.

Ai tërhoqi vëmendjen se gjenocidi është periudha më e errët e historisë së Evropës pas Luftës së Dytë Botërore. “Në korrik të vitit 1995, 8.372 meshkuj dhe fëmijë muslimanë, në një vend ku mendonin se janë të sigurtë, u vranë në mënyrë sistematike nga njësitë serbe. Kufomat e tyre u hodhën në varreza masive”, tha ai.

Varhelyi tha Evropa nuk ka harruar ato që ndodhi në Srebrenicë, duke shtuar “Evropa ishte e pasuksesshme në Srebrenicë. Asnjëherë nuk duhet të harrojmë se kemi një përgjegjësi për këtë masakër sepse nuk mund të ndalonim gjenocidin. Gjenocidi i Srebrenicës, vazhdon të mbetet plaga jonë e hapur në zemër të Evropës”, u shpreh komisioneri evropian.

Diplomati evropian theksoi se të gjithë përgjegjësit duhet të ndëshkohen.

Ai gjithashtu theksoi se pa u përballur me të kaluarën nuk do të mund të arrihet pajtim, duke potencuar se kjo është e nevojshme për paqen, stabilitetin dhe prosperitetin në Ballkan. Ai shtoi se BE-ja do të vazhdojë mbështetjen ndaj vendeve të rajonit.

– Çfarë ndodhi në Srebrenicë?

Më shumë se 8.000 meshkuj muslimanë boshnjakë u vranë pasi forcat serbe sulmuan “zonën e sigurtë” të Srebrenicës në korrik të vitit 1995, pavarësisht pranisë së trupave holandeze të ngarkuara për të vepruar si paqeruajtës ndërkombëtarë.

Srebrenica u rrethua nga forcat serbe që po përpiqeshin të pushtonin territore nga muslimanët dhe kroatët boshnjakë për të formuar shtetin e tyre.

Këshilli i Sigurimit të OKB-së kishte shpallur Srebrenicën si “zonë të sigurtë” në pranverën e vitit 1993. Megjithatë, trupat serbe të udhëhequra nga gjenerali Ratko Mlladiç, kaluan në zonën e OKB-së.

Trupat holandeze nuk arritën të ndërmerrnin masa kur forcat serbe pushtuan zonën dhe vranë 2.000 meshkuj vetëm më 11 korrik. Rreth 15.000 persona të tjerë ikën nga Srebrenica në malet përreth, por trupat serbe vranë 6.000 prej tyre në pyje.

Në ceremoninë e këtij viti do të varrosen edhe 9 viktima të identifikuara.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Fundosja e varkës në Himarë, gjendet e mbytur gruaja

Është gjetur e mbytur gruaja, e cila kishte humbur në det teksa ishte në varkë së bashku me familjarët e saj në...

Hapen xhamitë e Kosovës

Xhamitë e Kosovës hape sot. Këtë vendim e ka marrë myftiu i Kosovës, Naim Tërnava. “Sot hapen Xhamitë

Gjithçka që nuk dimë për katastrofën në Bejrut, i ngjashëm me shpërthimin e bombës atomike në Hiroshima

Një depo që ruante mijëra tonë materiale shpërthyese mendohet të jetë burimi i mundshëm i shpërthimit masiv që ndodhi në kryeqytetin libanez...

Jorida Tabaku: Detyrimet e prapambetura ndaj biznesit, dështimi kuptimplotë i kësaj qeverie

Ish-deputetja demokrate Jorida Tabaku denoncon detyrimet e prapambetura të qeverisë.Sipas saj, borxhet ndaj biznesit kanë arritur në 70 mld lekë. Tabaku thotë...

Caktohet administratori që do menaxhojë 26 pasuritë e sekuestruara të Ylli Ndroqit

Arjan Baci është administratori i caktuar shtetëror i pasurive të sekuestruara të biznesmenit dhe aksionerit Ylli Ndroqi. Mësohet se Baci do të...