BE-ja e quan “partner strategjik” Turqinë

Mos i humb

Në Itali janë regjistruar 8 viktima dhe 133 të shëruar nga COVID-i në 24 orët e fundit

Sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë Italiane, gjatë 24 orëve të fundit në vend janë regjistruar 8 viktima nga koronavirusi, për...

Shoqatat prodhuese të energjisë së rinovueshme: Gati edhe për arbitrazh

Prodhuesit e energjisë, nga burimet ujore, kane paditur ne gjykate qeverine pasi ajo ka marë vendimin për të ulur çmimin me të...

Yuri Kim: U shpëtuan qindra hebrenj nga vdekja e sigurt, histori frymëzuese e besës shqiptare

Ambasadorja amerikane, Yuri Kim ka marrë pjesë në përurimin e memorialit të parë për holokaustin në Tiranë. Kim thotë...

Meta : S’duhet humbur asnjë minutë, përballimi i pandemisë dhe integrimi janë dy objektivat madhore!

Presidenti Ilir Meta i bën thirrje gjithë politikës shqiptare të mos humbasë më asnjë minutë në përmbushjen e kushteve thelbësore për çeljen e...

Zv/presidenti i Komisionit Evropian për vendet e punës, rritjen ekonomike, investimet dhe konkurrencën, Jyki Katainen, ka deklaruar se Turqia dhe Bashkimi Europian (BE) janë “partnerë strategjik”.

Katainen, pas takimit me zëvendëskryeministrin e Turqisë, Mehmet Şimşek, si pjesë e dialogut të lartë BE-Turqi të mbajtur në Bruksel, ka theksuar se, “Ne kemi nevojë për njëri-tjetrin për të lulëzuar ekonomikisht dhe për të zgjidhur sfida të mëdha ndërkombëtare të përbashkëta”.

Siç njofton Komisioni Europian, Katainen dhe Şimşek, i cili është ministër përgjegjës për ekonominë turke, u takuan për të diskutuar mbi “përforcimin e marrëdhënieve ekonomike mes dy partnerëve dhe krijimin e një platforme të përbashkët për të bashkuar qarqet e biznesit”.

Katainen tha se së bashku, komuneti i biznesit turk dhe evropian, duan një përditësim të Marrëveshjes së Unionit Doganor midis bllokut dhe Ankarasë, si dhe liberalizimit të vizave.

Pavarësisht asaj që nuk është anëtare e BE-së, Turqia është anëtare e Marrëveshjes së Unionit Doganor që nga viti 1995, por kjo nuk përfshin bujqësinë (përveç produkteve të përpunuara bujqësore), shërbimeve apo prokurimit publik.

Ankaraja dëshiron të përfshijë shërbimet, kontraktimin qeveritar dhe shumicën e mallrave bujqësore.

Sot më herët, Şimşek tha se Turqia do të përditësojë marrëveshjen e doganave me BE-në, sepse kompanitë turke nuk kanë frikë nga konkurrenca e kompanive në BE.

“Një përditësim i marrëveshjes së doganave midis BE-së dhe Turqisë është në interesin e të gjithëve”, tha Şimşek në konferencën e ekonomisë turke, organizuar nga Qendra Europiane e Politikave në Bruksel./Rtv Islam/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Goditet banda shqiptare e vjedhjes së skafeve në Greqi

Goditet në Greqi një bandë shqiptarësh që vidhnin skafe. Operacioni i policisë greke u përqendrua në Patra, Agrinjo, Astako dhe Ksiromero Aitiloakarnania.

Meta kujton viktimat e masakrës së Srebrenicës: Të mos lejojmë më mizori të tilla në rajonin tonë

Presidenti i vendit, Ilir Meta, përmes një statusi në Facebook ka kujtuar sot viktimat e pafajshëm të masakrës së ndodhur 25 vite...

Joe Biden përshëndet rifillimin e bisedimeve Kosovë-Serbi

Ish-nënpresidenti amerikan Joe Biden ka përshëndetur vendimin e udhëheqësve të Kosovës dhe Serbisë për të rifilluar dialogun për normalizimin e marrëdhënieve mes...

Manastirliu: 10 rregulla për sezon turistik të sigurt

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, nëpërmjet një postimi në facebook u ka bërë apel qytetarëve dhe turistëve të tregohen...

Në arrati për 15 vite pas vrasjes së kunatit, ekstradohet në Shqipëri i shumëkërkuari.

Ekstradohet nga Italia drejt Shqipërisë shtetasi Dritan Karaj, 39 vjeç, i shumëkërkuar nga drejtësia shqiptare, i dënuar me 19 vjet burg, për...