“BE kundër Merkelit e Britanisë për korrigjimin e kufijve Kosovë-Serbi”

Mos i humb

Koreja e Jugut planifikon rikthimin e masave kufizuese

Koreja e Jugut ka raportuar 42 infeksione të reja Covid-19 ndërsa infeksionet po rriten në mënyrë të qëndrueshme në kryeqytet duke detyruar...

Rritet tensioni mes Pekinit dhe Londrës! Kongresi amerikan voton për sanksione ndaj Kinës

Janë rritur tensionet midis Londrës dhe Pekinit pasi Kryeministri britanik Johnson ka premtuar ‘një korsi të lirë dhe të shpejtë’ për të...

Infektohen disa punëtorë të Shërbimit Epidemiologjik në Durrës

Disa punonjës kanë rezultuar pozitivë në Shërbimin Epidemiologjik, pjesë e Drejtorisë së Shëndetit Publik Durrës. Përveç një laboranteje që...

Zyrtare: Polonia vendos lejimin e fluturimeve në Shqipëri

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme e Shqipërisë ka bëtë të ditur autoritetet polake kanë vendosur për lejimin e fluturimeve ndërkombëtare...

 “Lufta” e kufijve mes Kosovës dhe Serbisë ka marrë vëmendje të madhe edhe nga mediat ndërkombëtare. E përditshmja britanike “Express”, i kushton një artikull të veçantë kësaj teme ku analizon ngjarjen dhe reagimet e fundit mbi këtë çështje. Artikulli nisë kësisoj: Komisioni Europian ka hedhur poshtë qëndrimin e Angela Merkel mbi kufijtë e Ballkanit Perëndimor, duke miratuar idenë e një ndryshimi kufitar Kosovë-Serbi dhe për të bashkuar një pjesë të Serbisë me popullsi shumicë shqiptare me Kosovën, ndërsa tensionet përshkallëzohen.

Më pas vazhdon, Johannes Hahn, komisioneri i zgjerimit të BE, dha mbështetje për planin e Kosovës dhe Serbisë për korrigjim të kufijve, duke këmbëngulur se vendet e BE duhet të “respektojnë” qëllimin kryesor të vendeve të Ballkanit për të stabilizuar rajonin.

Kjo do t’i lejonte të dyja vendet të normalizonin marrëdhëniet dypalëshe, duke u lejuar atyre të lëviznin më pranë anëtarësimit në BE.

Duke folur së bashku me presidentin serb Aleksandar Vuçiq dhe homologun e tij kosovar Hashim Thaçi, ai u tha medieve të shtunën: “Cilado qoftë zgjidhja në fund nuk duhet të përjashtojmë asgjë … duhet të respektojë se qëllimi kryesor është stabiliteti në rajon, thuhet më pas në artikullin e Expressit britanik.

“Duhet t’ia lëmë atyre, Serbisë dhe Kosovës, gjetjen e një zgjidhje që do të mbështetet nga ne nëse vendosja e përgjithshme është në rregull.”

Presidenti Thaçi shtoi: “Ne duam të sigurojmë vendet fqinje, vendet anëtare të BE dhe vendet e tjera të botës, që të mos kenë frikë nga një marrëveshje potenciale paqësore midis Kosovës dhe Serbisë, edhe nëse një marrëveshje e tillë nënkupton një korrigjim kufitar, transmeton lajmi.net.

” nuk jemi njerëz problematikë – ne jemi duke u përpjekur të bëjmë një marrëveshje.”

Duke folur për korrigjimin e kufijve midis Kosovës dhe Serbisë, Vuçiq tha: “Dikush një ditë do ta zhbllokojë dhe pastaj do të kemi një luftë. Dhe askush prej nesh nuk dëshiron një luftë “.

Sipas kësaj medie, komentet e Hahn shkojnë kundër Gjermanisë dhe qëndrimit të Britanisë së Madhe në lidhje me këtë çështje, kur Merkel që në mënyrë të përsëritur e largoi idenë për ndryshimin e kufijve, duke e quajtur atë rregull “të pacenueshëm” për të thyer.

Më 13 gusht, ajo tha: “Integriteti territorial i shteteve të Ballkanit Perëndimor është krijuar dhe është i paprekshëm” .

Çdo herë sipas artikullit të medies në fjalë, Hahn këmbënguli që vendet e BE duhet të “respektojnë” vendet e Ballkanit që dëshirojnë të stabilizojnë rajonin.

Në maj, krerët e BE u takuan me vendet e Ballkanit Perëndimor në një përpjekje për të vendosur marrëdhënie në rajon.Megjithatë, John Bolton, këshilltari i SHBA për sigurinë kombëtare të Presidentit Donald Trump shprehu mbështetjen e tij për ndryshimin e kufirit Kosovë-Serbi, duke shkuar kundër Mbretërisë së Bashkuar dhe qëndrimit të Gjermanisë mbi këtë çështje.

Ai tha javën e kaluar: “Nëse të dy palët mund të punojnë mes vete dhe të arrijnë marrëveshje, nuk përjashtojmë rregullimet territoriale.”

Express kujton, 1.8 milion popullsia e Kosovës është kryesisht shqiptare etnike dhe shpalli pavarësinë nga Beogradi në vitin 2008 – një dekadë pasi forcat serbe vranë civilë shqiptarë gjatë një rebelimi dyvjeçar.

Serbia dhe Kosova ishin në anët e kundërta gjatë luftës së 1998-1999 midis dy vendeve, të cilat përfundimisht e panë që Serbia të lirojë kontrollin mbi rajonin e Kosovës./Kosova Post/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë : Vdesin edhe 6 persona në QKUK nga Covid-19

Qendra Klinike Universitare e Kosovës, përkatësisht klinikat e saj ku po trajtohen pacientët e prekur nga Covid-19 kanë njoftuar se gjatë ditës...

Hoti u bën thirrje grupeve parlamentare të mbajnë seancën për rishikim të buxhetit

Kryeministri Avdullah Hoti, u ka bërë thirrje grupeve parlamentare dhe deputetëve të Kuvendit të Kosovës që të gjendet një formë për mbajtjen...

Eurostat: Në dy muaj 140 mijë viktima, të përqendruara në 50 rajone

Sipas ‘Eurostat’, në vetëm dy muaj janë regjistruar 140 mijë viktima nga infeksioni I koronavirusit, të gjitha të përqendruara kryesisht në 50...

Irani merr një vendimin ndryshe për maskat , 2500 infeksione të reja

Presidenti i Iranit, Hassan Rohani deklaroi se të gjithë iranianët që nuk mbajnë maska, nuk do të kenë qasje në shërbimet shtetërore...

Australi, autoritetet fusin në karantinë 3000 banorë të Melburn-it

Përballë ringjalljes së infeksioneve të reja të shkaktuara nga Covid, në Melburn, në Australi, rreth 3000 persona i janë nënshtruar masave të...