BE premton vende akomodimi për refugjatët e Libisë

Mos i humb

Greqi/ Shkon në 46 numri i viktimave nga CoVid-19

Në Greqika shkuar në 46 numri i viktimave nga koronavirusi. Tre viktimat e fundit janë: 70 dhe 84 vjeçar...

Balla nis ditën me një mesazh të fortë: Në këtë luftë asgjë nuk vlen më shumë se jeta!

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, e nis këtë të shtunë me një mesazh të fortë, referuar situatës së...

Coronavirusi kërcënon edhe kur jeni në gjumë!

Kur jemi zgjuar, nëse rastësisht thithim lëngje apo diç tjetër, automatikisht kollitemi. Fatkeqësisht, këtë nuk mundemi derisa jemi në gjumë

Rusi, rastet me COVID-19 rriten në mbi 4,000

Rusia sot raportoi 601 raste të reja të koronavirusit të ri(COVID-19) dhe katër vdekje. Numri i përgjithshëm i rasteve...

Vendet e BE-së premtuan rreth 34400 vende për të akomoduar refugjatë që vijnë drejtpërdrejtë nga vendet e Afrikës dhe të Lindjes së Mesme, kryesisht Libisë, njoftoi sot Komisioni Europian, një ditë pas kritikave të ashpra të OKB-së.

Në fund të shtatorit, ekzekutivi evropian përcaktoi si objektiv akomodimin e rreth 50000 refugjatëve në dy vite, që vinin nga vende si Libia apo Nigeria, me qëllimin për të ofruar një mundësi të “sigurt dhe të ligjshme” në kalimin e rrezikshëm të Mesdheut.

“Deri më tani, më shumë se 34400 angazhime u morën nga 16 shtete anëtare”, njoftoi Komisioni gjatë një vlerësimi të politikës migratore hartuar nga viti 2015 për të përballuar rritjen drastike të prurjeve të emigrantëve, fillimisht nga Turqia më pas nga Mesdheu Qendror.

“Ne po dalim pak nga pak nga kriza dhe tashmë po menaxhojmë migracionin me një frymë partneriteti dhe me ndarje të përgjegjësisë”, u shpreh entuziast komisioneri për Migracionin, Dimitris Avramopoulos, sipas së cilit ky parim i “rivendosjes” duhet të bëhet “zgjidhja e duhur për të mbrojtur personat në nevojë”./Kosova Post/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Itali, konfirmohen 681 vdekje të reja nga COVID-19

Italia ka raportuar 681 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e çuar në 15.362 numrin e përgjithshëm të vdekjeve...

Apeli i ri i IKShP-së: E kemi ende situatën nën kontroll, ju lutem rrini në shtëpi

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka lëshuar një apel tjetër sa i përket gjendjes me koronavirusin në Kosovë, specifikisht respektimit të masave...

Kosova me më së paku të prekur me Covid-19 në rajon, prin Serbia

Republika e Kosovës po del të jetë vendi me më së paku persona të infektuar më koronavirus në rajon.

Publikohet një sondazh që Vetëvendosjes e vë të parën me 52%

Nga Vetëvendosje po janë shumë optimistë sa i përket mundësisë së organizimit të zgjedhjeve të reja, dhe rezultatit që do të merrte...

Vdes në punë saldatori i pusit të naftës në Kuçovë, arrestohet shefi i ndërmarrjes

Një saldator i moshës 60-vjeçare ka humbur jetën ditën e djeshme teska punonte në një pus nafte në Kuçovë.