BE shënon suficit tregtar prej 224.3 miliardë dollarë në 2019

Mos i humb

Ministria turke e Mbrojtjes: Në Idlib martirizohen 2 ushtarë, plagosen 5 të tjerë

Ministria turke e Mbrojtjes ka njoftuar se si pasojë e sulmit ajror ndaj elementëve që ndodhen në rajonin e Idlibit në Siri për...

Irlandezët nuk e harrojnë ndihmën osmane në kohën e urisë së madhe

AHMET GURHAN KARTAL, HASAN ESEN Megjithëse kanë kaluar 173 vjet nga koha kur osmanët ndihmuan popullin e Irlandës në kohën e mungesës më të madhe...

Tronditet Gjermania/ Dy sulme me armë, 8 të vdekur dhe 5 të plagosur

Mësohet se sulmi i parë i bërë në një shisha bar ku mbetën të vdekur 3 persona ka ndodhur në qendër të...

Të deklarojnë pasurinë brenda 48 orëve! OFL kërkesë Ervis Martinajt dhe vëllezërve Kaçorri

Teksa vijon Operacioni Forca e Ligjit, tre shtetasve të tjerë u është dërguar kërkesa për vetëdeklarim të pasurisë. Bëhet fjalë për shtetasit Ervis Martini, me...

Bilanci i tregtisë së jashtme të Bashkimit Evropian shënoi tepricë prej 200.3 miliardë euro (224,33 miliardë dollarë) vitin e kaluar, bëri të ditur sot Zyra e statistikave të bllokut, (AA).

Sipas Eurostat, suficiti tregtar u rrit me 31.9 për qind krahasuar me vitin e kaluar në vitin 2019, nga 151.8 miliardë euro në vitin 2018.

Mesatarja e kursit të këmbimit euro/dollar ishte 1.12 vitin e kaluar, duke shënuar rënie nga 1.18 sa ishte në vitin paraprak.

Eksportet e BE-së u rritën me 3.5 për qind në 2.13 trilionë euro ndërsa importet ishin 1.93 trilionë euro, me 1.3 për qind, në shtatë muaj në bazë vjetore.

Tregtia brenda 28 vendeve anëtare të BE-së u rrit me 1.4 për qind për të arritur në 3.06 trilionë euro krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

SHBA-ja ishte partneri kryesor tregtar i bllokut, me 384.4 miliardë euro importe nga Unioni dhe 231.7 miliardë euro në eksporte.

Sipas vëllimit të eksportit, Britania e Madhe, Kina, Zvicra dhe Rusia radhiten pas SHBA-së, tha Eurostat.

Kina ishte burimi kryesor i importeve të BE-së me 361.3 miliardë euro, e ndjekur nga SHBA-ja, Britania, Rusia dhe Zvicra.

Bilancet e tregtisë nga një vend në vend treguan se BE-ja pësoi deficitin më të madh me Kinën, rreth 163 miliardë euro ndërsa suficitin më të lartë me SHBA-në, 152.6 miliardë euro për të njëjtën periudhë.

Ndërkohë, në të njëjtën periudhë, Eurozona shënoi suficit tregtar prej 225.7 miliardë euro (252.8 miliardë dollarë), prej të cilave 2.34 trilionë euro nga eksporti dhe 2.12 trilionë euro nga importi.

Eurozona ose ZE19 përfaqëson vendet anëtare që përdorin monedhën e vetme euro.

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

BE bën thirrje për ndalimin e konflikteve në Idlib

Bashkimi Evropian (BE) ka theksuar se janë të papranueshme sulmet ushtarake të ndërmarra në Idlib nga regjimi i Asadit dhe mbështetësit e...

Izraeli zbaton politikë të re në Afrikë përmes Emirateve të Bashkuara Arabe

Osman Kagan Yucel - Autori i shkrimit është studiues në Qendrën Kërkimore të Afrikës (AFAM) dhe zëvendës koordinator në Qendrën e Koordinimit dhe...

Norvegji, dy gjermanë të vdekur nga orteku

Dy shtetas gjermanë kanë gjetur vdekjen në një ortek afër akullnajës në arkipelagun Arktik Svalbard të Norvegjisë, i cili ndodhet më shumë...

Iran, fillon procesi i votimit për zgjedhjet parlamentare

Në Iran fillon në orët e mëngjesit procesi i votimit në 55 mijë vendvotime në të gjithë vendin për zgjedhjet e legjislaturës...

Izrael, 7 vjet burg për ata që cenojnë karantinën mbi koronavirusin

Izraelitët që cenojnë karantinë të koronavirusit mund të përballen deri me shtatë vjet burg, tha të enjten Ministria e Shëndetësisë, (AA).