BE thirrje për hetim të menjëhershëm lidhur me varret masive në Libi

Mos i humb

Meta : Mirëqeverisja dhe sundimi i ligjit mbeten prioritete kryesore të objektivave të zhvillimit të qëndrueshëm

Presidenti i Republikës Ilir Meta priti sot në një takim Koordinatorin Rezident të OKB-së dhe Përfaqësues i Përhershëm i Programit të Kombeve...

Kroacia sot në zgjedhje parlamentare

Nga ora 7:00 deri në 19:00, gati shtatë mijë vendvotime do të jenë të hapura për 3,86 milionë qytetarë kroatë të cilët...

Tentoi të kalonte drejt Turqisë një shumë të madhe eurosh të padeklaruara, ndalohet shqiptarja në Rinas

Një shumë e madhe eurosh është kapur sot në aeroportin e Rinasit, të cilat nuk ishin deklaruar. Gazetarja Klodiana...

Ulen të ardhurat, rritet borxhi publik në 80%

Për herë të tretë brenda vitit qeveria ka rishikuar me akt normativ buxhetin e vitit 2020. Nga muaji Mars kohë kur nisi...

Në një deklaratë nga zyra e Përfaqësuesit të Lartë për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë Josep Borrell, thuhet se gjetja e varreve masive ka shkaktuar shqetësim të madh.

“Një hetim i pavarur mbi varret masive duhet të ndërmerret urgjentisht dhe ata që janë përgjegjës duhet të dalin para drejtësisë”, theksohet në deklaratë.

Borrell u ka bërë thirrje palëve në konfliktin në Libi që të respektojnë detyrimet e tyre sipas ligjit ndërkombëtar dhe t’i japin fund dhunës, duke theksuar nevojën për kthim në procesin politik të udhëhequr nga Kombet e Bashkuara (OKB).

Ushtria libiane, e cila çliroi qytetin Tarhuna në juglindje të Tripolit nga milicitë e komandantit renegat Khalifa Haftar më 5 qershor, gjeti 106 trupa në një spital të qytetit, kurse më 12 qershor zbuloi tri varre masive në periferi të qytetit.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Hapet gara për rrugën “Milot-Fier” me koncension deri në 2024

Hapet gara e koncesionit për rrugën ‘Milot-Thumanë-Kashar-Fier’, kostoja koncensionare e të cilës përllogaritet të jetë 1.118 miliard euro, ndërsa kohëzgjarja e koncensionit...

Vetizolimi ka filluar, por sa po respektohet?

Vetëm disa ditë pasi filloi karantina e koronavirusit në Zvicër, gjithnjë e më shumë detaje po bëhen të qarta.

PD: Vjedhja 1.2 miliard euro me koncesionin Milot-Fier, 20 milionë euro për kilometër për rrugë dhe autostrada ekzistuese

PD ka reaguar përmes drejtorit të kabinetit, Dorian Teliti lidhur me koncesionin e fundit të qeverisë, atë të rrugës Milot-Fier. Në një...

Disa kantone shkojnë një hap më tej: Nuk lejojnë mbi 100 veta në klube

Kantonet Bazel-Stadt, Basel-Landschaft, Aargau dhe Solothurn kanë forcuar rregullat ndaj virusit korona. “Për të mbajtur nën kontroll përhapjen lokale...

Kthyen lokalin në bazë për shpërndarjen e kokainës e kanabisit, arrestohen dy vëllezër në Tiranë

Policia ka finalizuar sot operacionin e koduar “SHOCK”, i zhvilluar nga Sektori për Hetimin e Narkotikëve në Drejtorinë Vendore e Policisë Tiranë,...