Befason gjenerali serb: Në Kosovë janë bërë krime lufte

Mos i humb

Prokurori i Specializuar paralajmëroi ngritjen e procedurave për krime në Kosovë

Prokurori i Specializuar i Gjykatës Speciale për Kosovën ka bërë të ditur se do të ngrit procedurë dhe kërkoi caktimin e gjykatësit...

“Zyrtarët malajzianë besonin se piloti ka rrëzuar avionin MH370”

Ish-kryeministri i Australisë, Tony Abbott pretendon se zyrtarët malajzianë besonin se piloti ka rrëzuar avionin malajzian të fluturimit MH370 që u zhduk në vitin...

Gjermani, numri i lënduarve nga përplasja e makinës rritet në 52

Numri i personave të lënduar një ditë pasi makina u përplas me një grup njerëzish gjatë paradës së karnavalit në shtetin qendror...

VMRO-DPMNE organizoi marsh protestues me moton “Protestë për drejtësi”

Partia opozitare VMRO-DPMNE sonte organizoi një marsh në Shkup nën moton "Protestë për drejtësi" (AA). Marshi i opozitës filloi...

Gjenerali i pensionuar serb Nebojsha Pavkoviç, i dënuar më 22 vjet burgim për krime lufte në Kosovë, ka dhënë një intervistë nga burgu në Finlandë ku gjendet pas aktgjykimit nga Tribunali i Hagës.

Në këtë intervistë të “Balkan Info”, ai ka folur për shumë ngjarje në kohën sa ka qenë komandant lufte në Kosovë dhe shef i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë së Serbisë.

Pakoviç i cili ka qenë njëri nga njerëzit kryesor të Sllobodan Millosheviçit gjatë zhvillimeve në Kosovë, është ende besnik i tij.

Për krime kundër njerëzimit (deportim, dëbim të dhunshëm, vrasje e ndjekje), vrasje të shqiptarëve gjatë luftës në vitin 1999, në shkurtin e vitit 2009 ai është dënuar më 22 vjet burgim.

Prapa grilave është qe 14 vjet. Gjatë intervistës ai nuk i ka kontestuar krimet e luftës në Kosovë ndërsa ka pohuar se vetë i ka proceduar të gjitha krimet për të cilat ka pasur njohuri.

Duke folur rreth arrestimit të Sllobodan Millosheviçit në vitin 2001, ai ka treguar se i kishte thënë kryetarit të atëhershëm Vojislav Koshtunica ”jepe urdhrin e ne me raketa do ta ndalojmë ekstradimin e tij në Hagë”, por Koshtunica, sipas tij, pas kësaj nuk u paraqit më.

Në intervistën e gjatë 7 orë, Pavkoviç ka folur edhe për kontaktet që ka pasur me Ramush Haradinajn në burgun Hagës./Kosova Post/

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Turqia fiton 32 milionë dollarë nga urat dhe rrugët në janar

Turqia fitoi mbi 189,5 milionë lira (rreth 32 milionë dollarë) nga tarifat në janar, tregojnë shifrat zyrtare (AA). Ura...

Bernie Sanders e quan Netanyahu-n “racist reaksionar”

Senatori i Vermontit, Bernie Sanders në debatin presidencial demokratik të martën, e quajti kryeministrin izraelit, Benjamin Netanyahu një "racist reaksionar" (AA).

VMRO-DPMNE organizoi marsh protestues me moton “Protestë për drejtësi”

Partia opozitare VMRO-DPMNE sonte organizoi një marsh në Shkup nën moton "Protestë për drejtësi" (AA). Marshi i opozitës filloi...

Gjermani, evakuohet një xhami pas lajmërimit për bombë

Këln Një xhami në Pforzheim, në krahinën federale gjermane Baden-Wurttemberg, është evakuuar për shkak të lajmërimit për bombë (AA).

Kuvajti konfirmon katër raste të reja të koronavirusit

Kuvajti konfirmoi edhe katër raste të koronavirusit të ri, duke e çuar numrin total në nëntë raste (AA). Ministria...